Задача № 1
Пенсіонерка С. звернулася до своїсвоїх дітей та онуків з проханням позбавити її життя, так як вона немічна і їй важко на світі жити. Ті звернулися до знайомої медсестри Л., яка погодилась і ввела в організм С. препарат, що спричинив смерть.
Кваліфікуйте дії Л, дітей та онуків С.
Варіант: Л. погодилася виконати прохання за умови, що вона отримає за це матеріальну компенсацію.
Задача № 2
Донька П. розповідала матері К. про законодавчі новели в Західній Європі щодо евтаназії. Разом вирішили відвезти К. до Швеції, де її була надана «допомога» в самогубстві. Підставою були документи про наявність у К. невиліковної хвороби.
Дайте правову оцінку діям П. та К.
Варіант: Після смерті К. з’ясувалося, що документи про стан здоров’я К. були підроблені.
Задача №9 3
Т. запросив К. в ліс за грибами. У лісі він убив К., забрав у неї ключі. Сів на автобус і повернувся у місто. Зайшовши в квартиру К., Т. викрав 7 тис. грн. і пляшку коньяку. Ніяких інших цінностей він не знайшов.
Кваліфікуйте дії Т.
Варіант: Т. в лісі отруїв К.., бажаючи заволодіти годинником з позолоченим браслетом, сережками і обручкою К., підсипавши в газований напій отруту.
Задача № 114
Т. розізлився на свою сусідку по будинку М. за те, що вона повідомила в міліцію про те, що він займається браконьєрством. Т. вирішив помститися М. З цією метою він увечері взяв мисливську рушницю, підійшов до квартири М. і, помітивши у вікні фігуру людини, зробив постріл. Пізніше з’ясувалося, що Т. вбив сестру М.
Кваліфікуйте дії Т.
Задача № 115
Як слід кваліфікувати дії особи, яка, застосувавши вогнепальну зброю, умисно позбавила життя потерпілого з мотивів явної неповаги до суспільства, а через деякий час грубо порушила громадський порядок, зірвавши масовий захід?
Задача № 116
А., маючи намір завдати фізичного болю В., завдав останньому удар в грудну клітку, від якого В. упав. Під час падіння В. вдарився головою об край бордюру та від отриманого ушкодження помер через кілька годин.
Яка кримінально-правова оцінка дій А.?
Додатки
Додаток «Тестові завдання»:
1. Кримінальний кодекс визначає:
а) вбивство – умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині;
б) вбивство – винне протиправне заподіяння смерті людині;
в) вбивство – заподіяння смерті іншій людині при посяганні на її життя.
Яке з наведених положень правильно характеризує положення КК України щодо відповідальності за вбивство через необережність?
а) кваліфікація вбивства через необережність здійснюється залежно від кількості потерпілих від цього злочину;
б) особа, яка в стані сильного душевного хвилювання заподіяла потерпілому смерть через необережність, не підлягає кримінальній відповідальності;
в) умисне тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть потерпілого заподіяне при перевищенні меж необхідної оборони кваліфікується як вбивство через необережність;
г) у КК не передбачено кваліфікуючих ознак вбивства через необережність.
Вкажіть, як слід кваліфікувати умисне вбивство, вчинене з особливою жорстокістю та способом, небезпечним для життя багатьох осіб при перевищені меж необхідної оборони?
а) як сукупність злочинів: умисне вбивство з особливою жорстокістю (п. 4 ч. 2 ст. 115 КК), умисне вбивство, вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб (п. 5 ч. 2 ст. 115 КК) та умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони (ст. 118 КК);
б) як умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони (ст. 118 КК);
в) як сукупність злочинів: умисне вбивство з особливою жорстокістю (п. 4 ч. 2 ст. 115 КК) та умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони (ст. 118 КК);
г) як сукупність злочинів: умисне вбивство, вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб (п. 5 ч. 2 ст. 115 КК) та умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони (ст. 118 КК).
Вчинення яких дій з боку потерпілого є обов'язковою ознакою складу злочину, передбаченого ст. 116 Кримінального кодексу України (умисне вбивство, вчинене в стані сильного душевного хвилювання)?
а) протиправне насильство з боку потерпілого;
б) систематичне знущання, протиправне насильство з боку потерпілого;
в) протизаконне насильство, систематичне знущання або тяжка образа з боку потерпілого;
г) тяжка образа з боку потерпілого.
Казус:
Гр. Р. перебував в стані алкогольного сп’яніння на вул. Дзержинського в с. Рівне Новоукраїнського району. В процесі сварки з потерпілим З., яка переросла в бійку, на ґрунті особистих неприязних відносин підсудний наніс потерпілому кілька ударів ножем, спричинивши ушкодження у вигляді проникаючого ножового поранення грудної клітки справа, ускладненого пневмотораксом, та різані рани лівого стегна.
Гр. Р. пояснив, що він знаходився на вул. Дзержинського в с. Рівне Новоукраїнського району. Там зустрів потерпілого, з яким виникла бійка. В процесі бійки він витяг з кишені складного ножа та кілька разів ударив потерпілого. Умислу на вбивство потерпілого у нього не було і як ударив його в грудну клітку, сказати не може.
Потерпілий З. в судовому засіданні пояснив, що на вул. Дзержинського в с. Рівне Новоукраїнського району він зі свідком О. зустрів Р. та його знайомого. При цьому між Р. та О. виникла бійка, а він втрутився, намагаючись припинити бійку. Після цього у них з підсудним розпочалась бійка, в ході якої останній наніс йому кілька ударів ножем. Як саме йому наносив удар в грудну клітку підсудний, не пам’ятає, тільки відчув біль. Через деякий час бійка припинилась.
Свідок О. в судовому засіданні дав аналогічні пояснення, доповнивши, що не бачив, як підсудний наносив удари ножем і навіть ножа не бачив, оскільки було темно, але почув, як потерпілий крикнув, що у підсудного є ніж.
Органи досудового слідства кваліфікували дії підсудного як замах на умисне вбивство. Але суд з даною кваліфікацією не погодився.
Завдання:Під час учбового судового засідання на занятті мають виступити сторони обвинувачення та захисту, потерпілий, обвинувачений, суддя – надати та обґрунтувати кваліфікацію діяння.
Тема № 3 (Заняття 2)