Сабақтың мақсаттарының бағыттары | Сабақ мақсаты |
Білім беру | Оқушының сыбайлас бұрыш және вертикаль бұрыш тақырыбын оқып үйренудің жобасын біртұтас қабылдауына көмек көрсету |
Тәрбиелеу | Есептерді шығаруда оқушының жан дүниесіне ықпал ететін адамгершілік тұлғаның қасиеттерді, еңбексүйгіштігін дағдылардың қалыптасуына ықпал ету |
Дамыту | Әр оқушының практикалық білігімен сызба дағды машықтарын, мерзімді жұмыс істей білуін дамытуға жағдай жасау |
Сабақтың барысы:
Сабақтың дидактика лық кезеңдері | Жұмыс бағыттары мен әр дидактикалық кезең мақсаты | Сабақтағы дидактикалық кезең мазмұны | Жұмыс тәсілдері, әдіс-формалары | Берілетін уақыт |
Ұйымдастыру кезеңі | Балалардың сабаққа қатысуын тексеру, зейінін мақсатқа бағыттау | Тәсілі: сұрақ-жауап Формасы: ұжымдық | 1 мин | |
Мақсат қою | Сабақтың оқушылармен бірлесе атқарылар жұыс бағытын анықтау | Сыбайлас және вертикаль бұрыштар ұғымдарымен қасиеттерін біліп есесптер шығара білуге бағыттау | Тәсілі: мәліметтер беру | 1 мин |
Жаңа сабақты түсіндіру | Оқушы қызығушылығын тудыратын проблемалық сұрақтар ұсынылады Практикалық біліктерін жетілдіруге бағдар беру Практикалық және жеке құндылықтарын ізденісіне бағыттау | Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамасын тұжырымдатуда өткен білімдерін қолдануын қамтамасыз ету Сүйір бұрыш сыз Осы бұрышты жазыңқы бұрышқа толықтырыңдар Пайда болған бұрыштарды жазыңдар Пайда болған бұрыштардың градустық өлшемін табу Бұрыш сыз Бұрыш қабырғаларын оның төбесінен әрі қарй сыз Пайда болған бұрыштардың градустық өлшемін тап | Әдістері: ой тудыру Қорытынды пікір алмасу Жеке тапсырмалар арқылы ізденіске жетелеу Формасы: ұжымдық | 5-7 мин |
Жаңа сабақты бекіту | Кітаптағы тақырып есептерін орындата отырып, алған білімдерін әр түрлі жағдайда тиімді қолдана білуіне ықпал ету, өз пікірін даярлауға қолайлы жағдай тудыру | Оқулықпен жұмыс №65 сыбайлас бұрыштар шамасын табу А №70 бұрыштардың қосындысын табу А №84 Бұрыш биссектрисасы мен оның бір қабырғасының созындысындағы < табу В | Жалпы дидактикалық әдіс: жартылай ізденіс, пікір айтуға ұмтылдыру Формасы: топтық, жұптық, ұжымдық | 5-6 мин |
Жаңа сабақты пысықтау | Сыныпты бірнеше топқа бөліп дайын сызбалар арқылы есепке шарт жасату | Практикалық топ Есеп шарты бойынша өз идеяларын бірнеше нұсқауда жеткізу | Мерзімді жұмыс істей білуге бейімдеу. Шығармашылыққа жетелер әр түрлі әдіс арқылы ізденіске бағыт беру Формасы: топтық | 15 мин |
Жаңа сабақты қорыту | Ізденіске бағыттау Үй тапсырмасын дұрыс орындауға бағыт беру | №74 В. №86 С есептерін шығаруда өз ойларын сауатты дәлелді деректер арқылы жеткізе білулеріне ықпал ету, бағыттау | Қорытынды пікір айта білуге баулу | 4-5 мин |
Бағалау | Оқушы пікірлерімен талдау жұмыстарын бағалау | Не үйрендің? | Топтың, жеке оқушының білімдерін бағалау | 2-3 мин |
Үй тапсырмасы | №77 В. №75 дәлелдеуге | Жауапкершілікті сезіну, Әрекеттерін дамытуға жол ашу | 3-4 мин |