Сабақтың тақырыбы: Нүкте, түзу, кесінді.
Сабақтың мақсаттарының бағыттары | Сабақ мақсаты |
Білім беру | Нүкте, түзу, кесіндінің анықтамаларын, нүктелердің түзуде орналасуын және түзудің жазықтықта орналасуы туралы аксиомалар жөніндегі білімдерді қалыптастыру және осы білімдерді есептер шығаруға қолдана білуге үйрету |
Тәрбиелеу | Тапсырмаларды орындау барысында оқушының жан дүниесіне ықпал ететін адамгершілік тұлғалық қасиеттері мен ұлттық дүниетаным мәселелеріне қатысты танымдық-тағлымдық ой-пікір туындату, жартылай ізденіске ықпал ету. |
Дамыту | Оқушының жан дүниесінің ерекшеліктерін ескере отырып, әр оқушының практикалық білігі мен сызба дағды машықтарын дамытуға және тапқырлығы мен ой ұшқырлығын ұштауға жағдай жасау. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың дидактика лық кезеңдері | Жұмыс бағыттары мен әр дидактикалық кезең мақсаты | Сабақтағы дидактикалық кезең мазмұны | Жұмыс тәсілдері, әдіс-формалары | Берілетін уақыт |
Ұйымдастыру кезеңі | Балалардың сабаққа қатысуы, дайындығын тексеру, зейінін шоғырландыра отырып мақсатқа бағыттау. | Тәсілі: Сұрақ- жауап Формасы: ұжымдық. | 1 мин | |
Мақсат қою | Сабақтың оқушылармен бірлесе атқарылар мақсатты жұмыс бағыттарын анықтау. | Нүкте, түзу, кесіндінің зерттеу | Тәсілі: қысқаша мәлімет беру | 1 мин |
Жаңа сабақты түсіндіру | · Оқушы қызығушылығын тудыратын тақырыпқа қатысты проблемалық сұрақтар, жағдаяттар ұсынылады; · Өзіндік пікірін қалыптастыруға бағдар беру; · Практикалық біліктерін толықтыруға бағдар беру; · Практикалық құндылықтары негізінде ғылыми ізденіске бағдарлау; | Нүкте, түзу, кесіндінің анықтамасына, элементтеріне, өздеріне анықтамасын тұжырымдату. 1. Қалам ұшын қағазға тіреп, тез қағаздан көтер. 2. Нүктені белгіле; 3. Бірнеше нүктелер тізбегін ал; 4. Екі нүкте арқылы түзу жүргіз. | Әдістері: ой тудыру, қорытынды ойға жетелер пікір алмасу; Жекелей тапсырма беру арқылы ізденіске жетелеу; Формасы: топтық, | 5-7 мин |
Жаңа сабақты бекіту | Төмендегі есептерді орындата отырып өз білетін мәліметтерін пайдалана отырып, практикалық білігі негізінде ізденіске жағдай тудыру. Есептің орындалуына ғылыми негіздеме бергізе отырып өз пікірін даярлауға қолайлы сәт туғызу. | Оқулықпен жұмыс: №1, 2, 3, 4, 5,6,7(А), №12-16 (В) | Жалпыдидактикалық әдіс: жартылай ізденіс, тұжырымды пікір айтуға ұмтылдыру. Ғылыми дәлелдерге сүйену. Формасы: топтық, жұптық, жекелей. | 5-6 мин |
Жаңа сабақты пысықтау | Сыныпты топқа бөліп интерактивті тақтадан болмаса көрнекілік (дайын сызба) арқылы есепке шарт жасату. | Бір сызба-нұсқадан тапсырма шартын бірнеше нұсқада жасау; Есеп шарты бойынша жарқын идеялар жәрмеңкесі. | Тиянақты жұмыс үлгісіне бейімдеу. Шығармашылыққа жетелер түрлі әдістер арқылы ізденіске бағдар беру. Формасы: ұжымдық, топтық, жекелей. | 15 мин |
қосымша | Презентация-1 | |||
Бағалау | Оқушы пікірі мен талдау жұмыстарын бағалау. Ой қорытуға сабақ соңында сұхбаттасуға шақырар пікір қолдану. | Бүгінгі сабақта нені білдім, Нені білгім келеді, Рефлексия | Топты және жекелей жетістіктерді бағалау. | 2-3 мин |
Үй тапсырмасы | Үй тапсырмасы- келесі сабақтың іргетасы. Сыныпта жасаған тапсырмалар төңірегінде өзіндік жұмыс даярлау. | Зерттеу: Нүкте, түзу, кесінді «Арасында жатыр», «толықтауыш сәуле», «жарты жазықтық» терминдерін түсіндір №6(А), №15 (В) | Жауапкершілікті сезіну, қосымша материалдармен жұмыс істеу, шығармашылық әрекеттерін дамытуға, тұлғалық қасиеттерін дамытуға жол ашу. | 3-4 мин |
Жаңа сабақты қорыту | Өзіндік ізденіске бағыттау. Үй тапсырмасын дұрыс орындауға бағыт беру. | №17 (С), №18 (С) есептер арқылы оз ойларын дәлелді ізденіске және ой жүйесін сауатты жеткізуге бағыттау. | Нақты жауап, дәлелді ізденіс, қорытынды пікірге баулу. Формасы: ұжымдық, жекелей | 4-5 мин |
сабақ. Тақырыбы:Кесінді
Сабақ мақсаттарының бағыттары | Сабақ мақсаты |
Білім беру | Кесінді, кесіндіні өлшеу негізгі ұғымдарын қалыптастыру, нүкте мен түзудің жазықтыққа тиістілік аксиомасын қайталау. |
Тәрбиелеу | оқушының адамгершілік тұлғалық қасиеттері мен ұлттық дүниетаным мәселелеріне қатысты танымдық-тағлымдық ой-пікір туындату, ізденіске ықпал ету. |
Дамыту | Тақырып бойынша алған білімді талдау, салыстыру, жалпылау және оны практикалық тапсырмаларды орындауда, есептьер шығаруда қолдана алу біліктілігін дамыту. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың дидактика лық кезеңдері | Жұмыс бағыттары мен әр дидактикалық кезең мақсаты | Сабақтағы дидактикалық кезең мазмұны | Жұмыс тәсілдері, әдіс-формалары | Берілетін уақыт |
Ұйымдастыру кезеңі | Балалардың сабаққа қатысуы, дайындығын тексеру, зейінін шоғырландыра отырып мақсатқа бағыттау. | Тәсілі: Сұрақ- жауап Формасы: ұжымдық. | 1 мин | |
Мақсат қою | Сабақтың оқушылармен бірлесе атқарылар мақсатты жұмыс бағыттарын анықтау. | Кесіндіні салу және өлшеу жұмыстарына бағыттау. | Тәсілі: қысқаша мәлімет беру | 1 мин |
Өтілген мате риалды қайталау | Өтілген материалды презентация-2 бойынша қайталау | планиметрия аксиомаларын қайталау, олардың сызбаларын салу, белгілеу | Презентациялап көрсету | 4-5 мин |
Жаңа сабақты түсінді ру | · Оқушы ынтасын арттыратындай тақырыпқа қатысты проблемалық сұрақтар ұсынылады; · Өзіндік пікірін қалыптастыруға бағдар беру; · Практикалық біліктерін толықтыруға бағдар беру; · Практикалық құндылықтары негізінде ғылыми ізденіске бағдарлау; | Кесінді мен кесіндіні өлшеуді бұрынғы біліктері негізінде түсінік бере отырып, өздеріне анықтамасын тұжырымдату. 1.Кез келген екі нүктені белгіле. 2.Екі нүкте арқылы түзу сыз; 3.Алынған кесіндіні әріптермен белгіле; 4.екі нүктенің ара қашықтығын өлшеп дәптерге жаз. 5.Екі нүкте арқылы неше түзу жүргізуге болады? А С D А В D Cұрақтар: 1.Қай нүкте екі нүктенің арасында орналасқан; 2.Кесіндінің ортасын тап. | Әдістері: ой тудыру, қорытынды ойға жетелер пікір алмасу; Жекелей тапсырма беру арқылы ізденіске жетелеу; Формасы: топтық, | 5-7 мин |
Жаңа сабақты бекіту | Төмендегі есептерді орындата отырып өз білетін мәліметтерін пайдалана отырып, практикалық білігі негізінде ізденіске жағдай тудыру. Есепті ғылыми негіздеу. | Оқулықпен жұмыс: №11, №12, №13 | Жалпы дидактикалық әдіс: ізденіс, тұжырымдауға ынталандыру. Формасы: жұптық, жекелей. | 5-6 мин |
Жаңа сабақты пысық тау | Сыныпқа интерактивті тақтадан болмаса көрнекілік (дайын сызба) арқылы есепке шарт жасату. | Бір сызба-нұсқадан тапсырма шартын бірнеше нұсқада жасау; №19, №20. | Тиянақты жұмыс үлгісіне бейімдеу. Формасы: ұжымдық,жекелей. | 15 мин |
Бағалау | Оқушы пікірі мен талдау жұмыстарын бағалау. | жекелей жетістіктерді бағалау. | 2-3 мин | |
Үй тапсырмасы | Үй тапсырмасына бағыт беру.Сыныпта жасаған тапсырмалар төңірегінде өзіндік жұмыс даярлау. | №4, №5, №6 | Жауапкершілікті сезіну, қосымша материалдармен жұмыс, шығарма-шылық рекеттерін дамыту | 3-4 мин |
Жаңа сабақты қорыту | Өзіндік ізденіске бағыттау. | Рефлексия Бүгінгі сабақта нені білдім, нені үйрендім, нені білгім келеді. | Нақты жауап, қорытынды пікірге баулу. | 4-5 мин |