РОЗДІЛ 4. ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ЕТАПИ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ
Використання різних видів і напрямів аналізу для поліпшення управління підприємством залежить від рівня організації аналітичної роботи. Основною ланкою аналітичної роботи є проведення аналізу безпосередньо на підприємстві. Тут проводиться систематичний, всебічний і глибокий внутрішньогосподарський оперативний і завершальний аналіз виконання планів і досягнутих результатів за звітний рік, а також попередній аналіз перед складанням поточного та перспективних планів на майбутній період.
Організація економічного аналізу зумовлюється структурою управлінського апарату і технічним рівнем управління, складом внутрішньогосподарських підрозділів і дільниць виробництва. Організують проведення аналітичної, як і всієї економічної роботи у господарстві, насамперед економісти. Аналітична робота входить до службових обов'язків цих спеціалістів. Штатним розкладом великих сільськогосподарських підприємств передбачена посада головного економіста, який є заступником директора з економічних питань, а також посади економістів-плановиків, економістів по праці, аналітиків. Частину аналітичної роботи, в основному з питань фінансової діяльності, виконують економісти-бухгалтери.
Головні економісти та бухгалтери організують і безпосередньо виконують методичну роботу з проведення аналізу. Водночас у здійсненні аналізу повинні брати участь усі працівники підприємства.
Важливе значення має правильний розподіл аналітичної роботи між спеціалістами-технологами агрономічної, зоотехнічної, інженерної та інших служб підприємства, керівниками і спеціалістами внутрішньогосподарських підрозділів і дільниць виробництва.
Щодо організації проведення аналізу і використання його інформації в управлінні виробництвом доцільно виділити три етапи:
1. Підготовка та опрацювання вихідних даних з метою одержання аналітичної інформації.
2. Вивчення аналітичної інформації; оцінка стану і досягнутих результатів діяльності господарства, формулювання висновків та пропозицій.
3. Розробка заходів і прийняття господарських рішень за результатами аналізу.
Аналітичне опрацювання даних на першому етапі аналізу потребує спеціальних знань і тому виконується, як правило, висококваліфікованими економістами. Вивчення одержаної інформації та її використання в управлінні повинно проводитися за участю економістів спеціалістами-технологами, керівниками підприємства і його підрозділів, громадськими бюро і групами економічного аналізу тощо.
Підвищенню рівня організації аналітичної роботи на підприємствах багато в чому сприяють громадські форми економічного аналізу; громадські бюро (ради) економічного аналізу (ГБЕА), групи економічного аналізу, техніко-економічні ради, балансові комісії тощо.
До їх складу входять економісти, спеціалісти-технологи, керівники виробничих підрозділів, висококваліфіковані робітники, передовики виробництва та ін. Громадські форми аналізу сприяють виявленню і використанню резервів підвищення економічної ефективності виробництва, залученню до управління виробництвом широкого кола працівників підприємства.
Організація аналітичної роботи планується. Для цього на великих підприємствах складається комплексний план аналітичної роботи на рік. У ньому відображаються розділи і об'єкти аналізу, строки його проведення, відповідальні виконавці методичної роботи та реалізації результатів аналізу, джерела інформації, технічні засоби і способи опрацювання інформації.
Економічний аналіз проводиться на основі широкого кола вихідних даних, що відбиваються у відповідних планових, облікових і звітних документах та інших джерелах даних. База вихідних даних за джерелами для аналізу поділяється на такі групи: планово-нормативні, звітні, облікові, поза облікові.
До планово-нормативних джерел відносяться: план підприємства, планові завдання підрозділів господарства, перспективний і організаційно-господарський плани, норми і нормативи витрат матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, норми виробітку та закріплення тварин тощо.
Фактичні дані про діяльність господарства відображаються в обліку і звітності. Звітність поділяється на місячну, квартальну, піврічну і річну. Кінцеві результати господарської діяльності містяться в річному звіті. Однак у звітах зафіксовані не всі дані, необхідні для аналізу. Тому для поглибленого аналізу використовуються деталізовані дані бухгалтерського, статистичного і аналітичного обліку.
При комплексному опрацюванні планово-облікової, звітної і аналітичної інформації на ЕОМ, як в умовах АСУ, так і поза цією системою, джерелами для аналізу можуть бути різні машинні носії даних: магнітні стрічки і диски, машинограми у вигляді друкованих даних. Ці джерела даних можуть знаходитись у спеціальних картотеках поза машиною або ж безпосередньо в пам'яті машини. В умовах АСУ з метою підвищення оперативності одержання інформації та зниження трудомісткості введення її в машину і обробки створюються так звані автоматизовані банки даних (АБД), які фіксуються у пам'яті машини. За цієї умови використання машинних джерел даних для розв'язання аналітичних задач зводиться до виклику машинної програми, за якою комп'ютер видає запити на необхідні дані, включає їх у розрахунки і видає готову після опрацювання результативну інформацію.
Окрім названих при аналізі використовуються такі джерела, як матеріали ревізій і перевірок, візуальних спостережень, зборів і нарад працівників господарства, преси тощо.
Аналізу господарської діяльності як вручну, так і з використанням ЕОМ передує старанний відбір і попередня перевірка джерел даних. При цьому з'ясовується повнота, порівнянність, аналітичність і доброякісність вихідних даних для аналізу. Планові показники перевіряються відносно економічної їх обґрунтованості, напруженості, повноти і зв'язку між собою, а також узгодженості з аналогічними показниками в різних формах звітності.
Перевірка звітності поділяється на технічну та по суті. При технічній перевірці звітності з'ясовується додержання строків її представлення, повнота і правильність заповнення окремих таблиць, наявність необхідних додатків і розшифрувань, а також підписів керівників і спеціалістів підприємства, правильність арифметичних підрахунків тощо. Для перевірки прийнятності звітних матеріалів порівнюються вхідні та вихідні показники звітного періоду з даними попереднього періоду. Особлива увага звертається на узгодженість показників, для чого складається таблиця ув'язок форм річного звіту.
Перевірка звіту по суті полягає у з'ясуванні достовірності даних і відповідності їх реальній дійсності. Це досягається перевіркою відповідності звітних даних результатам інвентаризації та даним обліку, а також логічним контролем показників, зустрічною перевіркою розрахунків тощо.