Білет №1
Основні методи ортогонального проеціювання. Комплексний малюнок Монже.
Для побудови зображень предметів користуються методом проектування, тобто відкинутим його зображенням на площину.
Отже проекція – це зображення предмета (відкинуте) на площину за допомогою проектуючих променів. Спроектувати предмет – це означає зобразити його на площині.
Проекції поділяють на центральні і паралельні.
Ідею центрального проектування видно з рис.Точка S, з якої виходять проектуючи промені, називається центром проекцій. Площина П1, на яку проектується предмет, називається площиною проекцій. Проектований трикутник АВС називається оригіналом.
Щоб спроектувати трикутник, треба з центра проекцій S проектуючи промені через вершини трикутника АВС до перетину з площиною проекцій П1.Точки перетину А1, B1, C1, називаються центральними проекціями вершин A, B, C, а спроектований трикутник А1В1С1 - центральною проекцією трикутника АВС.
Недоліком центрального проектування являється те, що ми не можемо зафіксувати дійсну величину нашого предмета – тому центральні проекції застосовують в архітектурно-будівельній справі, у малюванні тощо.
У кресленні користуються методом паралельного проектування. Умовна точка S знаходиться в нескінченому просторі і тому проектуючи промені також умовно вважаються паралельними і перпендикулярними до площини П1, а отримана проекція трикутника А1В1С1 є паралельною проекцією трикутника АВС.
Білет №2
Аксонометрія. Види аксонометрії. Просторові та геометричні характеристики.
Аксонометричні проекції — наочне зображення просторових форм на площині методом паралельного проектування.
В аксонометричній проекції зображуваний об'єкт належить до умовної прямокутної (ортогональної) просторової системи координат, осі якої паралельні основним розмірам зображуваного об'єкта. Основою аксонометричного зображення предмета є аксонометричні координати його характерних точок і аксонометричний масштаб.
Аксонометричні проекції передають одним зображенням просторову форму предмета. Таке зображення створює у людини враження, близьке до того, яке виходить при розгляданні предмета в натурі.
Стандартизовані аксонометричні проекції
Прямокутна проекція (напрям проеціювання перпендикулярний до площини проекції):
· прямокутна ізометрична проекція;
· прямокутна диметрична проекція (Точка в диметрії будується як і в ізометрії, але координата Y на диметричному зображенні дорівнює половині її дійсного значення)..
Косокутна проекція (напрям проеціювання не перпендикулярно до площини проекції):
· фронтальна ізометрична проекція;
· горизонтальна ізометрична проекція;
· фронтальна диметрична проекція.
Прямокутна ізометрія Прямокутна диметрія Косокутна проекція
Косокутна диметрія. При виконанні фронтальної косокутної диметрії, елементи деталі, що лежать в площинах паралельних до фронтальної площини проекцій, проекціюються на аксонометричну площину без спотворення (рис. 6). Кола, розміщені в горизонтальній і профільній площинах прекціюються у вигляді еліпсів, і замінюються овалами, як і в прямокутній диметрії.