Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Виникнення класичної геополітичної науки. Розкрийте основний зміст німецької класичної геополітики.




Друга половина XIX і початок XX ст. ключовий етап у розвитку геополітики. Саме в цей період у досить оформленому вигляді склався предмет і методологія даної науки (хоча справедливості заради варто відзначити, що і сьогодні дані питання є дискусійними), з'явився категоріальний апарат молодий дисципліни, були сформульовані її основні дефініції. Показовим є те, що і сам термін «геополітика» було введено в побут на початку XX століття шведським ученим Р. Челленом.

Величезне значення мали роботи німецького географа Ф. Ратцель. У своїй роботі «Політична географія» Ф. Ратцель висуває ряд понять, які й нині широко відомі: «життєва сфера», «життєвий простір», «життєва енергія». У цій та більш пізній роботі «Про закони просторового зростання держав» Ратцель першим прийшов до висновку, що простір є найбільш важливий політико-географічний чинник. Головним, що відрізняло його концепцію від інших, було переконання, що простір - це не просто територія, займана державою і є одним з атрибутів його сили. Простір - саме є політична сила: «простір в концепції Ратцеля є щось більше, ніж фізико-географічне поняття. Воно являє собою ті природні рамки, в яких відбувається експансія народів»

Кілька інший напрямок починає формуватися в рамках бурхливо розвивається американської школи геополітики. Один з її основоположників адмірал Е. Мехен вніс вагомий внесок у розробку ідеї «впливу морської силу» на історію, соціальні та політичні процеси. Він запропонував і обгрунтував основні фактори морської могутності, серед яких: географічне положення держави; «фізична конфігурація» держави; протяжність території, обрахована через протяжність берегової лінії; кількість населення; національний характер і оцінка здатності народу займатися торгівлею; політичний характер правління.

Говорячи про класичну геополітику не можна не назвати британського політика і мислителя Х. Дж. Маккіндера. У своїй роботі «Географічна вісь історії» він запропонував глобальну геополітичну модель світу, відповідно до якої осьовим регіоном геополітики є внутрішній простір Євразії: X. Маккіндер першим ввів поняття «хартленд» і «світовий острів», без сумніву, що увійшли до категоріальне ядро геополітичної науки. «Серце світу», на його думку, утворюють три континенти - Азія, Африка і Європа. «Внутрішній або окраїнний півмісяць» - пояс, що співпадає з береговими просторами Євразії, - зона найбільш інтенсивного розвитку цивілізації. «Зовнішній або острівної півмісяць» - острівні держави, розташовані цілком за кордоном світового острова. Свою основну геополітичну ідею X. Маккіндер сформулював у трьох постулатах:

· Хто править Східною Європою, панує над хартлендом;

· Хто править хартлендом, панує над світовим островом;

· Хто править світовим островом, панує над світом.

Важливий внесок у становлення теоретичних та методологічних основ вніс Н. Дж. Спайкмен. Він виділив десять основних факторів геополітичного могутності держави: поверхня території; природа кордонів; обсяг населення; наявність або відсутність корисних копалин; економічний і технологічний розвиток; фінансова міць; етнічна однорідність; рівень соціальної інтеграції; політична стабільність; національний дух.

Німецький філософ Ґ. Геґель (1770—1831) визначав серед основних обов'язків держави самозбереження репрезентованого нею суспільства. Самозбереження він вважав об'єктивною реальністю, що функціонує у полі власних інтересів, незалежних від волі та прагнень окремих громадян та будь-яких філантропічних ідей. На його думку, війни породжуються "природою речей", а саме, неможливістю поєднати інтереси народів і держав. Війни є регуляторами міжнародного права, оскільки саме вони визначають, яка саме система правових норм буде чинною у міжнародних відносинах.

Значний внесок у розвиток наукових основ реалізму зробив видатний німецький соціолог М. Вебер (1864—1920), який розглянув питання про зовнішню політику (як і політику взагалі) у працях "Покликання до політики" та "Політичні спільноти і господарство". Його міркування щодо їхньої сутності випливають із твердження про те, що "головним засобом політики є насильство"2. Змістом політики є боротьба за владу, тобто право розпоряджатися іншими людьми, групами людей чи політичними спільнотами (тобто державами). Силовий характер політики особливо помітний у сфері міжнародних відносин, де будь-які політичні утворення — це утворення, пов'язані з насильством.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 571 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2806 - | 2369 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.