Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Особливості кіл змінного синусоїдного струму.




Електричні елементи, з яких складається електричне коло, оцінюються за характеристиками: опори – вольт-амперними u = f (i) - залежність напруги від струму (рис. 2.11); індуктивності – вебер-амперними Y = f (i) - залежність потокозчеплення від струму; ємності – кулон-вольтовими q = f (u) - залежність величини заряду від напруги. Якщо елемент має характеристику у вигляді прямої лінії, то такий елемент називають лінійним (опір, індуктивність, ємність). Якщо ж характеристика елементу є не пряма, то такий елемент називають нелінійним. Коло яке містить виключно лінійні електричні елементи називають лінійним електричним колом. Коло в якому є принаймні один нелінійний елемент називають нелінійним електричним колом.

Якщо це коло постійного струму, то при незмінних величинах напруги джерела та опору резистора струм кола також буде незмінним. У сталому режимі постійний струм забезпечує незмінність потужності P = UI резистора, енергії магнітного поля котушки W м= LI 2/2 і енергії електричного поля конденсатора WС = СU 2/2. При цьому, ЕДС самоіндукції eL = - Ldi / dt в котушці відсутня, а наявність конденсатора в колі взагалі рівнозначне розриву самого кола. Енергетичні параметри такого кола можуть змінюватися тільки у перехідних режимах.

У колах синусоїдного струму фізичні процеси відбуваються дещо складніше.

Так, згідно закону Джоуля-Ленца, у провіднику (резисторі) електрична енергія безповоротно перетворюється у теплову. Разом з тим, за однаковий час, при однаковій силі струму, в одному і тому ж провіднику в колах постійного і змінного струмів виділяється різна кількість теплоти. Пояснюється це тим, що зі збільшенням частоти струму його густина у центральних шарах провідника зменшується, а у поверхневих навпаки – збільшується (явище поверхневого ефекту). Нерівномірність розподілення густини струму призводить до неповного використання перерізу провідника і тому один і той же провідник має більший опір в колах змінного струму, ніж в колах постійного струму.

Опір, в якому електрична енергія безповоротно перетворюється у теплову, у колах постійного струму прийнято називати омічним R, Ом, а в колах змінного струму – активним r, Ом.

Окрім цього, дія змінного струму супроводжується ще двома явищами, які суттєво відрізняють кола змінного струму від кіл постійного струму. Одне з цих явиш полягає у тому, що при проходженні змінного струму в котушці безперервно індукується ЕРС самоіндукції. Друге, пов’язано з тим, що будь-яке коло змінного струму веде себе і як конденсатор, тобто має певну ємність. Для урахування цих фізичних явищ у теорії змінного струму використовують поняття – реактивний індуктивний xL, Ом, і реактивний ємнісний xС , Ом, опори.

Отже, фізична суть цих опорів полягає в тому, що в реактивному індуктивному опорі електрична енергія перетворюється в енергію магнітного поля, а в реактивному ємнісному – в енергію електричного поля. Причому, протягом періоду змінного струму енергії цих полів можуть бути перетворені в електричну енергію.

Оскільки реальні електричні кола можуть мати всі три види опорів (r, xL, xC) одночасно, то для опису їх результуючого впливу на дію змінного струму використовують поняття – повний опір електричного кола Z, Ом.

 

2.3.2. Основні закони кіл синусоїдного струму.

Закон Ома – миттєве значення струму кола (ділянки, вітки, елемента) прямо пропорційне миттєвому значенню прикладеної напруги і обернено пропорційне повному опору кола (ділянки, вітки, елемента):

,

або у комплексній формі – комплекс струму кола (ділянки, вітки, елемента) прямо пропорційний комплексу прикладеної напруги і обернено пропорційний комплексу повного опору кола (ділянки, вітки, елемента):

.

Перший закон Кірхгофа – алгебраїчна сума миттєвих значень струмів у будь-якому вузлі електричного кола дорівнює нулю:

.

Іншими словами – сума миттєвих значень струмів, що спрямовані до будь-якого вузла електричного кола, дорівнює сумі миттєвих значень струмів спрямованих від цього вузла.

Для кола синусоїдного струму, де діють струми однієї і тієї ж частоти і їх значення надані комплексними числами, перший закон Кірхгофа можна записати так:

.

Тобто, алгебраїчна сума комплексів діючих значень струмів у будь-якому вузлі кола синусоїдного струму дорівнює нулю. Іншими словами – сума векторів струмів, що спрямовані до будь-якого вузла електричного кола, дорівнює сумі векторів струмів спрямованих від цього вузла.

Другий закон Кірхгофа – у будь-якому замкненому контурі електричного кола алгебраїчна сума миттєвих значень ЕРС, що діють у цьому контурі, дорівнює алгебраїчній сумі миттєвих значень спадів напруги на окремих ділянках контуру –

,

де Z – повний опір k -ої ділянки контуру кола.

Для будь-якого замкненого контуру кола синусоїдного струму, де діють джерела ЕРС однієї і тієї ж частоти, другий закон Кірхгофа у комплексній формі можна записують так:

,

де – відповідно комплекси діючих значень ЕРС джерела, струму, напруги та комплекс повного опору кола.

Тобто, алгебраїчна сума комплексів діючих значень ЕРС джерел у будь-якому замкненому контурі кола синусоїдного струму, дорівнює сумі комплексів спадів напруг на окремих ділянках цього контуру. Іншими словами – сума векторів спадів напруг на окремих ділянках будь-якого кола синусоїдного струму дорівнює вектору ЕРС, прикладеної до цього кола.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 331 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2253 - | 2076 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.