Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Західноукраїнські землі у 1921 -1939рр.




План.

Соціально – економічне становище українського населення у складі Польщі, Румунії та Чехословаччини.

Друга хвиля української еміграції.

 

Рекомендована література.

1. Бойко О.Д. Історія України. К., 2001. С. 429-442.

2. Історія України. Курс лекцій. Т.2. К., 1992. С. 282-301.

3. Лановик Б., Матейко Р. Історія України. К., 1999. С. 390-396.

4. Смолій В.А.. Історія України. Е., 1997. С. 297-307.

5. Субтельний О. Україна: Історія. - К., 1993. С.369-392.

Проаналізуйте особливості соціальне - економічного розвитку західне - українських земель у міжвоєнну добу. Вкажіть їхній статус в країнах, у складі яких вони опинилися після І світової війни Визначте відмінності й загальні риси у політиці керівництва цих країн щодо українських територій Аналізуючи ситуацію в західноукраїнських землях, опишіть реакцію населення на таку політику, дайте характеристику політичним партіям, що виникли і діяли на територіях західноукраїнських земель і відстоювали інтереси українців. Докладно зупинимося на програмах та діях найбільших партій Галичини (Компартія Західної України (КГЙУ), Українське національне - демократичне об’єднання (УНДО), Організація українських націоналістів (ОУН), радикальна партія). Закарпаття (докладно зупиниться на створенні Закарпатської України, діях її керівництва на чолі з А.Волошиним по захисту від угорських військ). Північної Буковини (Українська національна партія. Націоналістична організація). Розкажіть про ситуацію, що склався в ОУН. Висвітліть теоретичне підґрунтя її стратеги і тактики, зупиніться на ідеологічних розбіжностях, що мали місце в партії, дайте короткі відомості про лідерів двох течій в організації (С. Бандера і Е. Коновалець). Розкрийте поняття інтегрального націоналізму, автором якого був теоретик українського націоналізму;. Д. Донцов. Розкрийте також сутність українського монархізму, який проповідував історик В. Липинський.

Аналізуючи становище в Північній Буковині і Бессарабії, опишіть політичну боротьбу в краї, назвіть українські - партії,, що діяли в умовах румунської окупації, їх ідейну спрямованість.

При висвітленні ситуації в Закарпатті, поясніть особливості соціальне - політичного життя в цьому регіоні. Зупиніться на характеристиці сутності русинства, русофільства, українофільства. Визначте, яка з цих течій користувалася дійсною підтримкою населення. 3’ясуйте причини, що сприяли проголошенню незалежності Карпатської України. Проаналізуйте діяльність її керівництва на чолі з А. Волошиним по захисту держави від угорських військ. З'ясуйте, які військові формування захищали незалежність Закарпатської України.

Після першої світової війни – друга хвиля української еміграції. Проаналізуєте основні мотиви виїзду українців за кордон, визначте країни, де компактно прожили українці, їх внесок у розвиток української культури за межами України.

 

Україна у роки другої світової воїни.

План.

1. Україна у планах фашистського рейху.

2. Напад Німеччини і оборонні бої 1941 – 42 рр.

3. “Новий порядок” в Україні і рух Опору.

4. Звільнення України від німецько-фашистських окупантів.

 

Рекомендована література.

 

1. Бойко О.Д. Історія України. К., 2001. С. 442-485.

2. Історія України. Нове бачення. К., 1996. Т.2.

3. Лановик Б. Історія України. К., 1999. C. 406-420.

4. Смолій В.А.. Історія України. Е., 1997. С. 307-326.

5. Субтельний О. Україна: Історія. - К., 1991 С. 392-419.

Розкажіть про зближення інтересів керівництва Радянського Союзу і Німеччини. Підкресліть, що результатом його було підписання таємного договору В. Молотовим і Й. Ріббентропом у серпні 1939 р. про ненапад та таємних протоколів про розподіл сфери інтересів у Східній Європі між двома державами. Вкажіть, яке місце відводилося в цих документах Україні (Західна Україна мала увійти до складу СРСР, Лемківщина і Холмщина - до німецької зони).

Зупиніться на подіях, пов'язаних із початком другої світової війни. Зазначте, яким чином вони позначилися.. на долі України. Розкажіть про перехід радянськими військами польського кордону й зайняття ними територій Західної України, про долю польських військовополонених. Зазначте, що після підписання зазначених вище радянське) - німецьких документів у вересні 1939 р. був підписаний документ між СРСР і Німеччиною про дружбу і кордони, за яким підтверджувався перехід західноукраїнських земель до складу СРСР, а також ставилось питання про передачу йому Бессарабії та Північної Буковини Румунією. Охарактеризуйте процес включення територій до Радянського Союзу. Докладно зупиніться на політиці, що проводила тут нова влада. Опишіть найбільш суттєві для населення напрямки діяльності, визначте заходи, за допомогою яких відбувалося включення прилучених земель до нового соціальне - політичного і економічного організму (репресії, заборона українських партій, руйнація існуючих економічних структур, що складалися роками і виявили свою ефективність, ліквідація громадське - культурних організацій тощо).

У той же час підкресліть, що політика зближення з Німеччиною сприяла об'єднанню майже всіх українських земель за винятком Холмщини та Закарпаття.

Проаналізуйте помилки радянського керівництва в галузі зовнішньої політики, а саме у визначенні дій фашистської. Німеччини і часу нападу її на Радянський Союз. Зазначте відсутність реалістичного плану стратегічної оборони, помилки Генерального штабу. Наркомату оборони в розташуванні військ прикордонних округів. У зв'язку з цим проаналізуйте стан військ Київського Особливого Військового округу та Одеського округу на початку літа 1941 р., відзначте діяльність командуючих цими округами, стратегічне значення цих округів для України тощо.

Підкресліть, що морально-політичний і духовний стан суспільства характеризувався впливом складних і трагічних подій того часу. Офіційна пропаганда зосередила всі свої зусилля на показі успіхів соціалістичного будівництва й практично замовчувала недоліки та помилки в різних галузях господарства. У Радянському Союзі, і. в Україні зокрема, існувала заборона антифашистської пропаганди, атмосфера страху й недовіри в суспільстві.

Завершіть відповідь висновком про те, що події в країні, у першу чергу кривавий терор, невчасні засоби по зміцненню армії і обороноздатності держави почали загрожувати функціонуванню самої системи, значною мірою впливали на хід бойових дій проти німецько-фашистських військ на першому етапі війни 1941- 1945рр.

Опишіть початок Великої Вітчизняної війни, просування фашистських військ углиб Радянського Союзу, зокрема України. До середини серпня 1941р. під окупацією опинилась Правобережна Україна. Охарактеризуйте заходи щодо перебудови економіки на воєнний лад, демонтажу промислового обладнання та його евакуації на схід СРСР.

При відступі Червоної Армії знищувалися значні промислові об’єкти, мости, залізниці. Згадайте, що при відступі частини НКВС знищили водночас 15 тис. українських політв'язнів, що перебували за ґратами візниць Львова, Луцька, Києва, Кіровограда. Проголошена ЗО червня 1941 р. у Львові Українська держава на чолі з Я. Стецько була ліквідована німцями.

Але проаналізуйте бойові дії Червоної Армії влітку і восени 1941 р., особливу увагу зверніть на героїзм і мужність населення при обороні Одеси, Києва, Севастополя.

Охарактеризуйте німецько-фашистський окупаційний режим, що діяв в Україні. 20 липня 1941 р. на більшій частині України був створений Рейхкомісаріат України на чолі з. Е. Кохом. В окупованих районах запроваджено режим терору і насильства. Лише в Києві, у Бабиному Яру, було страчено понад 100 тис. євреїв, українців, росіян.

Зазначте, що на окупованій території України з перших днів війни розпочався рух опору. Його складовими частинами були; бойова діяльність партизанських з'єднань і загонів, діяльність партійне - комсомольського підпілля та антифашистських рух; саботаж населенням політичних, економічних та військових заходів німецьке - фашистських загарбників, національне - визвольна боротьба ОУН - УПА під проводом С. Бандери, А. Мельника, Т. Боровця та ін. Для керівництва - партизанським рухом 30 травня 1942 р. було утворено Український штаб партизанського руху (УШПР) на чолі з Т.Строкачем.

Охарактеризуйте акції, що здійснювали партизани в боротьбі проти фашистів. Зверніть увагу на передумови створення Української повстанської армії (УПА) в 1942 р., дії ОУН - УПА на західноукраїнських землях. Розкриваючи цю тему, відзначте, що перемога влітку 1943 р. під Курськом закріпила корінний перелом у війні. Радянське командування розпочало новий контрнаступ за визволення Лівобережної України. У ході запеклих боїв радянські війська влітку - восени 1943 р. звільнили Харків, Чернігів, Полтаву, Донбас. За планами фашистів укріплення на Дніпрі відігравали вагому роль у стратегічній обороні, але вже 21 вересня частини Червоної Армії подолали водний рубіж. 25 жовтня 1943 р. було визволено Дніпропетровськ, а б листопада війська на чолі з М. Ватутіним звільнили Київ.

У січні 1944 р. розпочалось звільнення Правобережної України від фашистських загарбників. Підкресліть значення Корсунь-Шевченківської операції, у результаті якої в оточення потрапили значні сили ворога. До березня 1944 р. в руках німців лишалася тільки Західна Україна і Крим. Розкажіть про завершальні бої за визволення території республіки. 25 березня 1944 р. війська Українського Фронту вийшли на державний кордон з Румунією, а війська Ш та IV Українських фронтів у березні визволили Херсон і Миколаїв, 10 квітня оволоділи Одесою. У травні 1944 р. радянські війська форсували Північну бухту і визволили місто-порт у Криму -Севастополь.

У результаті літньої операції, війська Червоної Армії оточили й розбили під Бродами 8 німецьких дивізій, серед них і українську дивізію "Галичина", а 27 липня було звільнено Львів. У ході Карпатсько-ужгородської операції завершилося визволення території України від фашистських загарбників.

Опишіть, як на визволених територіях проходив відбудовчий процес (транспорт, промисловість, сільське господарство). Так, у 1945 р. промислові підприємства УРСР давали 25% довоєнної продукції. Завершіть відповідь оцінкою внеску українського народу в розгром фашистської Німеччини, виділяючи величезні втрати України у цій війні.


17. Післявоєнна відбудова і розвиток України в 1945 –

Середині 50-х рр.

План.

1. Діяльність Української РСР на міжнародній арені після Другої світової війни

2. Україна в 1945 - середині 1950-х рр.

3. Суспільне - політичне та культурне житті в Україні наприкінці 1940-х - на початку 1950-х рр.

Рекомендована література.

1. Бойко О.Д. Історія України. К., 2001. С. 485-511.

2. Історія України. Курс лекцій. У 2-х кн. К., 1992. Кн.2. С. 355-380.

3. Історія України. Нове бачення. За ред. В.А.Смолія. У 2т. К., 1996. Т.2.

4. Історія України. За ред. В.А.Смолія. К., 1997. С. 326-341.

5. Субтельний О. Україна: Історія. - К., 1996 С. 419-431





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 365 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2505 - | 2308 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.