Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Автоматизація готування кормів.




ЛЕКЦІЯ № 4

 

 

ТЕМА: ТЕХНОЛОГІЧНІ ОБ'ЄКТИ КЕРУВАННЯ У ТВАРИННИЦТВІ.

 

4.1. Загальної відомості.

 

4.2. Склад і особливості розробки АСУ ТП тваринницьких об'єктів.

 

4.3. Тенденції розвитку АСУ ТП у тваринництві.

 

4.1. Загальні відомості

У сільському господарстві нашої країни широке поширення в області тваринництва одержали молоко товарні ферми (МТФ), ферми відгодівлі великої рогатої худоби (ВРХ), свиноферми, а також вівцеферми. У окремих регіонах широко розвинені оленярство, конярство та інші галузі.

У технології виробництва тваринницької продукції можна виділити ряд типових технологічних процесів:

- годівля;

- поїння;

- прибирання гною;

- доїння;

- мікроклімат;

- санобробка тварин і помешкань;

- контроль фізіологічного стана;

- контроль поточної маси і продуктивності тварин.

На першому рівні автоматизації кожний із приведених процесів або окремих операцій розглядаються як самостійні об'єкти керування. Основою для розрахунку параметрів таких локальних систем служать зоотехнічні норми і вимоги, а також конструктивні дані помешкань і технологічних установок.

Водночас кінцевий технологічний результат залежить від оптимальної взаємодії всіх процесів. Отже, при проектуванні і введенні в експлуатацію тваринницьких об'єктів варто враховувати, що максимального результату можна досягти лише при взаємозалежному керуванні технологічними процесами, а вирішити цю складну задачу можливо, як показує практика, лише за допомогою АСУ ТП.

Впровадження засобів автоматизації й АСУ ТП у тваринництві дозволяє підвищити продуктивність праці в 1,5...2 рази, знизити енерговитрати - на 30...40 %, текучі витрати - на 15...20 %, збільшити продуктивність тварин до 20 %.

Істотні негативні наслідки виявляються при порушенні встановлених режимів годівлі і доїння, що призводить до зниження продуктивності дійної череди на 15 %.

 

4.2 Склад і особливості розробки АСУ ТП тваринницьких об'єктів

При розробці АСУ ТП тваринницького об'єкта, наприклад МТФ, необхідно вирішити, як правило, автоматизацію п'ятьох основних процесів, як-от:

1) готування і роздача корму;

2) мікроклімат;

3) доїння;

4) прибирання гною;

5) ідентифікація і контроль стана тваринною, їхній моціон.

Про взаємозв'язок даних процесів можна судити, наприклад, про споживання кормів при зміні температури повітря. Так для корів оптимальною вважається t = 10 C. При цій температурі споживаний тваринними корм витрачається на накопичення молока, приріст ваги м'яса й інші функції організму, що забезпечують його нормальну життєдіяльність. При відхиленні температури убік зниження від номінальної, значна частина корма витрачається на вироблення і виділення енергії, необхідної для зігрівання тварин, а при підвищенні температури, енергія витрачається на підвищене потовиділення. У тому й іншому випадку продуктивність тварин знижується, для її відновлення необхідно збільшити вживання корму.

 

Автоматизація готування кормів.

Відповідно до зоотехнічних вимог, годівля тварин найбільше ефективно при використанні збалансованих кормів по поживності і наявності різноманітних добавок. Традиційним компонентом збалансованих кормів звичайно є грубі, соковиті корма, концентрати і меліса. Проте, останнім часом для одержання продуктивності що програмується тваринники, як за рубежем, так і в нашій країні перейшли переважно на згодовування тваринам комбінованих кормів.

Рецептам комбікормів у залежності від призначення привласнюють визначені номера в межах десятків, установлених для кожного виду тварин і птахів. Номера присвоюються для:

курки 1...9 ВРХ 60...69

індички 10...19 коні 70...79

качки 20... 29 вівці 80...89

гусаки 30...39 кролики і нутрії 90...99

інша птиця

(цесарки, голуби) 40...49 пухнасті звірі 100... 109

свині 50...59 риби 110... 119

інші рідкісні тварини 120... 129

 

У межах установлених десятків рецептів привласнюють порядкове число по виробничих групах тварин:

наприклад

номер рецепта

від тварин

курки

1 кури несушки

2 курчата і молодняк курок у віці від 1 до 30 днів

3 молодняк курок від 31 до 90 днів

4 молодняк курок від 91 до 150 днів

5 бройлери (м'ясні курчата) у віці від 5 до 30 днів

6 бройлери у віці від 31...70 днів

КРС

60 дійні корови

61 стельні і сухостійні корови

62 телята у віці від 1 до 6 місяців і т.д.

 

 

Вид і нумерацію рецептів позначають буквами і цифрами:

наприклад, П 62-4 – повно раціонний комбікорм для телят у віці від 1 до 6 мес., із порядковим номером 4(усього номерів від 10 до 30).

Роздача кормів - один із самих трудомістких процесів на тваринницьких фермах. У зв'язку з цим він у першу чергу потребує оснащення сучасними засобами автоматизації.

Одержали поширення два основних види годівлі тварин - ненормоване і нормоване. У першому випадку кількість корма не нормується, а у другому кожній тварині в залежності від його продуктивності видається визначена доза корму. Для роздачі корму найбільше поширення у вітчизняному с. г. виробництві одержали кормораздатчики типу рКС-3000, рКУ-200. Проте в даний час у складі АСУ ТП тваринницьких ферм і комплексів широко використовують системи і пристрої для індивідуальної годівлі тварин. Їх розробляють з урахуванням здійснення повноцінної нормованої годівлі тварин, що забезпечує максимальне підвищення їхньої продуктивності й ощадлива витрата кормів на одиницю продукції. На рівні АСУ ТП норма корма визначається микроЕОМ у залежності від кількості молока, виданого кожною твариною і його станом і параметрів. У одних випадках видача дозованої кількості корма здійснюється зміною тривалості роботи дозатора або період проходження біля нього годівниці, у випадку годівниць, що рухаються. Автоматизоване дозування концентрованого корма здійснюється за допомогою спеціальних лінійок, що дозують, або стрічок, що обмежують ступінь заповнення індивідуальних годівниць.

Проте для здійснення індивідуальної годівлі тварин, а значить і успішного функціонування молочнотоварного комплексу необхідно мати можливість ідентифікації (розпізнавання) корів. Це має також велике значення при автоматизації контролю за продукцією, визначення хворих корів і роздачі корму. Для визначення номера тварини на нашийнику встановлюють т.зв. транспондер - тобто датчик, покритий оболонкою з противоударного пластика. Приймач розпізнавання номера є на особовому боці годівниці так, що при наближенні тварини до антени виникають імпульси визначеної частоти і послідовності і на центральний пульт (у микроЕОМ) надходить номер тварини. Потім, після закінчення доїння передається інформація про надої молока і ЕОМ по введеної в неї програмі здійснює розрахунок дози годівлі і вносить номер тварини у визначені класифікаційні групи, що щодня видаються оператору у виді надрукованої інформації, або можуть бути їм викликані на дисплей. Для надання можливостей системи, що ідентифікують, варто сказати, що код, рівний серії імпульсів 8 біт, що у залежності від настроювання датчика мають різноманітні комбінації 1 і 0 може опрацювати 28 = 256 номерів. Кількість номерів можна збільшити, збільшивши кількість біт інформації. Крім всього іншого необхідно також при прогнозуванні надою враховувати т.зв. періоди лактації тварин, що складені на основі багаторічних статистичних спостережень і досягнень зоотехнічної науки. У зв'язку з цим великий інтерес подає експеримент, проведений на однієї з голландських досвідчених станцій. Дійна череда була розділена на дві рівнозначні групи. Одна група одержувала корм у залежності лише від надоїв, а для другої групи враховувалася т.зв. крива лактації з прогнозуванням надою на наступний тиждень. Розходження в надоях другої і першої груп склало більш 20 кг у день.

Для індивідуального підходу до кожної корови необхідні системи автоматизації доїльних установок, тому що в залежності від цього значно змінюється характер і ефективність усього виробництва, а також характер і умови праці обслуговуючого персоналу.

Вітчизняна промисловість випускає уніфіковані доїльні установки уДТ-6 "Тандем", уДЕ-8 "Ялинка", "Карусель" і інші. Автоматизація цих систем полягає в тому, що при підключенні доїльного апарата спеціальний клапан з'єднує під сосковий простір із молокопроводом, молоко починає надходити в датчик-лічильник і зливатися в чашку місткістю 100 г. Коли чашка заповниться, коромисло перекидається і молоко через клапан надходить у молокопровод. Одночасно лічильник визначає удій посилаючи імпульси в блок керування або микроЕОМ. По закінченні доїння включається маніпулятор, що складається з вертикального і горизонтального циліндра, а також противаги, що утримує доїльні апарати в заданому положенні. При зменшенні молоковіддачі до 400 р/хв. відчиняється спеціальний клапан і в циліндрах створюється вакуум, що призводить до зняття доїльного апарата.

За даними досліджень, оснащення "Ялинки" автоматичною системою зняття доїльних стаканів, впускання корів у верстат і випуску з нього, сприяє підвищенню продуктивності корів на 10...12 % у порівнянні з базовим устаткуванням.

Крім цих процесів автоматизацією в складі АСУ ТП також охоплені процеси поїння, мікроклімату, прибирання гною й ін. Над автоматизацією ряду систем, таких як ідентифікація тварин, зважування у потоку, визначення маститу і т.д. в даний час ведеться інтенсивна робота.

 

4.3. Тенденції розвитку АСУ ТП у тваринництві

Для годівлі тварин комбікорму в основному завозяться з великих, промислового типу, комбікормових заводів. В даний час ці корми стали виробляти безпосередньо на фермах, використовуючи малогабаритні комбікормові установки типу УМК-Ф і "Харків'янка". ЦЕ значно підвищило якість комбікормів і сприяє використанню місцевих видів сировини.

Для роздачі кормів усе більше використовуються мобільні універсальні кормораздатчики з об'ємними і ваговими дозаторами. Роздача комбікормів здійснюється спіральними, цепо. і тросошайбовими транспортерами, причому індивідуальне наповнення кожної годівниці дозується спеціальною лінійкою. Частина комбікорму видається коровам у доїльному залі перед і під час доїння.

Розробляються прилади і засоби визначення у тварин маститу. Ці засоби засновані на визначенні температури молока, підвищення якої свідчить про схильність тварини до захворювання. Ця інформація передається в микроЕОМ і при ідентифікації корови з маститом подається сигнал і обслуговуючий персонал приймає визначені, необхідні в цьому випадку міри.

При доїнні розробляються системи з різноманітними режимами роботи, що дозволяють у залежності від молоковіддачі регулювати як вакуумо-метричний тиск, так і кількість імпульсів, а також співвідношення тактів пульсації. Наприкінці доїння автоматично включається режим, що виключає традиційне додоювання. Важливою, і поки невирішеною, проблемою є створення маніпулятора для установки доїльних апаратів.

Автоматизації необхідно піддати також процеси переміщення корів по технологічних маршрутах, поділ череди на визначені групи, зважування в потоку, системи підгону тварин під час моціону й ін.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 430 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2216 - | 2044 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.