268. Drausminius nusižengimus, susijusius su Šaulių etikos kodekso pažeidimais, nagrinėja garbės teismai šių teismų reglamentuose nustatyta tvarka.
269. Kitus drausminius nusižengimus tiria:
269.1. šaulio, įtariamo padarius drausminį nusižengimą, vadas, turintis teisę skirti drausmines nuobaudas, arba jo įgaliotas kitas šaulys;
269.2. krašto apsaugos ministro pavedimu krašto apsaugos generalinis inspektorius.
270. Drausminį nusižengimą tiriantis asmuo:
270.1. dėl drausminių nusižengimų, kurie yra akivaizdūs ir neginčijami, paima drausminį nusižengimą padariusio šaulio raštišką paaiškinimą, patvirtinantį drausminio nusižengimo faktą;
270.2. dėl kitų drausminių nusižengimų raštišku įsakymu skiria tarnybinį patikrinimą.
271. Šauliui draudžiama atlikti tarnybinį patikrinimą, jei:
271.1. jis yra tikrinamo drausminio nusižengimo dalyvis;
271.2. jis yra tikrinamo drausminio nusižengimo dalyvio giminaitis ar šeimos narys;
271.3. jis yra pavaldus tikrinamo drausminio nusižengimo dalyviui;
271.4. yra kitų aplinkybių, dėl kurių tikrintojas gali būti neobjektyvus.
272. Jei yra šio statuto 270 punkte išdėstytų aplinkybių, vado paskirtas šaulys nedelsdamas apie tai praneša jį paskyrusiam vadui, o šis priima sprendimą dėl tikrintojo nušalinimo ir kito tikrintojo paskyrimo.
273. Tarnybinį patikrinimą atliekantis asmuo privalo visapusiškai, nuodugniai ir objektyviai ištirti drausminio nusižengimo aplinkybes, jis privalo saugoti informaciją apie asmens duomenis, kuriuos sužino patikrinimo metu.
274. Drausminio nusižengimo tyrimas turi būti atliktas ne vėliau kaip per mėnesį nuo tos dienos, kai raštišku įsakymu buvo paskirtas tarnybinis patikrinimas. Tarnybinio patikrinimo dėl kelių drausminių nusižengimų arba kai drausminis nusižengimas yra padarytas grupės šaulių, terminą tarnybinį patikrinimą skyręs asmuo raštišku įsakymu gali pratęsti, bet ne ilgiau kaip mėnesiui.
275. Kai dėl tarnybinio būtinumo, patikrinimą atliekančio asmens nušalinimo ar ligos tarnybinį patikrinimą atlikti pavedama kitam asmeniui, taip pat kai tarnybinio patikrinimo medžiaga ir išvada grąžinama tyrimui papildyti, nustatomas naujas terminas, bet ne ilgesnis nei mėnesio.
276. Šaulio, įtariamo padarius drausminį nusižengimą, liga nėra pagrindas sustabdyti tarnybinį patikrinimą. Kai šaulys, įtariamas padaręs drausminį nusižengimą, dėl sveikatos būklės negali pateikti paaiškinimo ir yra tai patvirtinanti gydančio gydytojo pažyma, tarnybinis patikrinimas sustabdomas iki jo sustabdymo priežasties išnykimo.
277. Tarnybinį patikrinimą atlikęs asmuo surašo tarnybinio patikrinimo išvadą, kurioje nurodoma:
277.1. drausminio nusižengimo esmė, vieta, laikas, veikos būdai, tikslai, motyvai, pasekmės ir kitos esminės aplinkybės;
277.2. įrodymai, patvirtinantys arba paneigiantys drausminio nusižengimo įvykį ir pažeidėjo kaltumą;
277.3. drausmės pažeidėjo paaiškinimai, jo nurodomi gynybos argumentai ir jų patikrinimo rezultatai;
277.4. drausmės pažeidėjo atsakomybę lengvinančios ir sunkinančios aplinkybės;
277.5. duomenys, apibūdinantys drausmės pažeidėją (vardas, pavardė, tarnybos vieta ir pareigos, turimos nuobaudos ir paskatinimai);
277.6. šio Statuto punktas, numatantis padarytą drausminį nusižengimą;
277.7. siūloma skirti drausminė nuobauda;
277.8 siūlymas pranešti policijai apie nustatytus nusikalstamos veikos požymius, pateikti jai visą ikiteisminiam tyrimui atlikti reikalingą medžiagą;
277.9. siūlymas tarnybinio patikrinimo medžiagą perduoti LŠS Garbės teismui, jei drausminis nusižengimas susijęs su šaulio priesaikos ar jaunojo šaulio pasižadėjimo sulaužymu, taip pat jei drausmės pažeidimas susijęs su Šaulių etikos kodekso pažeidimu;
277.10. nesant galimybių nustatyti ar nenustačius drausminio nusižengimo fakto arba drausmės pažeidėjo, siūlymas nutraukti tarnybinį patikrinimą.
278. Tarnybinį patikrinimą atlikęs asmuo pasirašo tarnybinio patikrinimo išvadą ir kartu su visa patikrinimo metu surinkta medžiaga perduoda tarnybinį patikrinimą skyrusiam asmeniui.
279. Tarnybinio patikrinimo eigą kontroliuoja, tarnybinį patikrinimą atliekančio asmens nušalinimo klausimą sprendžia ir tarnybinio patikrinimo išvadą įvertina vadas, paskyręs tarnybinį patikrinimą, o jei tarnybinį patikrinimą atlieka krašto apsaugos generalinis inspektorius – krašto apsaugos ministras.
280. Įvertinęs tarnybinio patikrinimo išvadą, tarnybinį patikrinimą skyręs vadas, o jei tarnybinį patikrinimą atliko krašto apsaugos generalinis inspektorius – krašto apsaugos ministras:
280.1. patvirtina tarnybinio patikrinimo išvadą ir skiria drausminę nuobaudą;
280.2. grąžina tarnybinio patikrinimo medžiagą ir išvadą tyrimui papildyti;
280.3. nutraukia tarnybinį patikrinimą;
280.4. perduoda tarnybinio patikrinimo medžiagą LŠS Garbės teismui, jei drausmės pažeidimas susijęs su šaulio priesaikos ar jaunojo šaulio pasižadėjimo sulaužymu, taip pat jei drausmės pažeidimas susijęs su Šaulių etikos kodekso pažeidimu.
281. Jeigu vadas, įvertinęs tarnybinio patikrinimo išvadą, nustatė, kad jam pavaldus šaulys padarė drausminį nusižengimą, už kurį turi būti skiriama griežtesnė drausminė nuobauda negu jam suteikta teisė skirti, jis drausminio nusižengimo tyrimo medžiagą ir išvadą perduoda aukštesniam vadui, o LŠS vadas – krašto apsaugos ministrui, kad šis skirtų drausminę nuobaudą.