Надзвичайно висока ємкість внутрішнього багатосекторного ринку при досить високому рівні забезпеченності власними сировинними і паливними ресурсами забезпечує США унікальне місце в світовій економіці — США практично може розвиватись в умовах закритої економіки. Проте сучасні умови, зокрема глобалізація світової економіки, вимагають пошуку,активізації, розвитку різних форм зовнішньоекономічних зв'язків країни, які би стимулювали економічне зростання.
Провідною формою сучасних світогосподарських зв'язків США є зовнішня торгівля. Доля США в світовому експорті складає приблизно 10%, світового імпорту — 16%.
Об'єм зовнішньої торгівлі США становить біля 2,9 трлн. дол., з них 30% торгівля послугами. США мають від'ємне сальдо торгівля готовою продукцією. В стуктурі експорту і імпорту США домінує продукція обробної промисловості, насамперед високотехнологічна, знижується доля сировинних товарів. США мають позитивне сальдо торгівлі послугами, насамперед — це транспортні послуги, фінансові послуги, торгівля ліцензіями, інформаційні послуги. Найбільшими торговими партнерами США є розвинені країни. Найбільший об'єм торгівлі США здійснюють з країнами ЄС. Зокрема Німеччиною, Великою Британією. Значний об'єм торгвлі мають США також з Японією.
США є на сьогодні одним з найбільших інвесторів світової економіки, насамперед це проявляється через створення філіалів ТНК в різних країнах світу. Разом з тим, ємкий внутрішній ринок США притягує значні інвестиції з інших країн світу. На сьогодні США мають від'ємне сальдо руху капіталу.
Регіональна структура американських інвестицій: орієнтація на розвинені країни (на країни ЄС припадає 46% американських інвестицій, зокрема- Велика Британія 15% всіх американських інвестицій). На другому місці за об'ємом інвестицій США — Канада. З країн, що розвиваються помітне місце займають Мексика, Бразилія, інтенсивно зростає роль Китаю.
Найбільшими інвесторами американської економіки є Японія, Німеччина, Велика Британія.
Важливими формами зовнішньоекономічних зв'язків США в світі є також участь і лідерство США у міжнародних економічних організаціях, науково-технічне співробітництво, використання національної грошової одиниці — долара, як одного з міжнародих розрахункових, платіжних і резервних засобів.
Зовнішньоекономічні зв’язки в господарстві США відіграють обмежену роль, так експортна квота складає 8%, імпортна 10%, відтак зовнішньоекономічна квота дорівнює всього 18%. Але абсолютні показники експорту та імпорту США за вартістю величезні і займають істотне місце в світовому експорті (18%) та імпорті (13%). США експортують виробниче обладнання й машини, літаки й аерокосмічну техніку, зброю, вугілля, пшеницю, кормове зерно, сою, бавовну, тютюн, м'ясо птиці. США є найбільшим у світі експортером наукомістких товарів, ліцензій і патентів (56,6% світового обсягу). З іншого боку, США є найбільшим світовим експортером і сільськогосподарської продукції, так на експорт йде від 1/4 до 2/3 збору пшениці, кукурудзи, соєвих бобів, арахісу, бавовни, необробленого тютюну, і їхня частка у відповідному світовому експорті коливається від 1/6 (тютюн) до 3/4 (кукурудза і соя). В імпорті переважає продукція обробної промисловості. Важливими тут є товари промислового призначення, паливо і сировина, руди і метали, ліс, а також товари споживчого призначення, такі як текстиль, білизна, взуття, дорожні речі, іграшки, годинники, фотоапарати, автомашини, аудіо- та відео системи. Також довозять чай, каву, цукор, м'ясо, рибу, папір і паперові вироби, чимало техніки побутового призначення. Серед економічних партнерів Сполучених Штатів найважливішими є сусіди Канада і Мексика, а також країни Західної Європи (ЄС), Японія, Китай і нові індустріальні країни Південно-Східної Азії. Частка США у зовнішньоторговельному обороті України становить в середньому 3,6%. Зате за обсягом прямих іноземних інвестицій в Україну США займають одне з перших місць. Так, в Україні створили свої виробничі філії такі найбільші компанії США як «Coca-Cola», «Procter & Gamble», «Mc Donald’s», «Hewlett-Packаrd», «Cargill» та інші.
Україна і США.
Провідною формою зовнішньоекономічних стосунків України США є зовнішня торгівля., об єм якої становить біля 1 млрд. дол., що становить 0,02% від усієї торгівлі США. Сальдо торгівлі україни з США є від'ємне. Україна експортує чорні метали (зокрема чавун), продукцію хімічної промисловості, деяку продукцію сільського господарства, імпортує машини, обладнання, продовольчі товари. Велика роль США в торгівлі послугами. США займають четверте місце в торгвлі послугами, за імпортом — 2-е. За об'ємом інвестицій в українську економіку США займають 5-е місце, їх об'єм становить приблизно 1 млрд. дол, найбільший їх об'єм спрямований в торгівлю, харчову промисловість.
Стратегічне партнерство між Україною та США — надто серйозна річ, щоб доручати її дипломатам. Така думка прозвучала під час недавніх зустрічей у Києві та Вашингтоні представників впливових українських та американських неурядових організацій — учасників програми обмінів «Політичний діалог України та США», ініційованої Фундацією «Україна — США». Серед учасників — представники Українського центру економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова, Міжнародного центру перспективних досліджень, фонду «Європа-ХХI», Міжнародного фонду «Відродження», Атлантичної ради США, Інституту Кеннана — Міжнародного центру підтримки науковців ім. Вудро Вілсона, Університету Джорджа Вашингтона та інших організацій.
Учасники програми висловили переконання, що українсько-американські відносини та демократичні реформи вимагатимуть участі та співробітництва інституцій громадянського суспільства США і України.
Занепокоєння учасників викликало зростання в останні роки антиамериканських настроїв в Україні, що набуло характеру цілеспрямованої кампанії.
Були визначені пріоритетні питання для чотирьох тижневих дискусій у Вашингтоні та Києві:
— боротьба з корупцією;
— підзвітність та підконтрольність влади суспільству;
— посилення взаємодії органів влади з громадськістю;
— європейська і євроатлантична інтеграція;
— утвердження ролі України як регіонального актора;
— реформа сектору безпеки;
— вступ до СОТ;
— формування суспільного мовлення в Україні, правове регулювання діяльності ЗМІ та багато іншого.
Якщо в період стратегічного партнерства України і США в 1996— 1999 рр. громадськість не брала участі у процесах зближення обох країн і все було віддане на відкуп чиновникам і великою мірою утаємничене, то зараз склалася принципово відмінна ситуація: громадянське суспільство, що народжується в Україні, вимагає прозорості й участі в діалозі представників незалежних від держави організацій та ЗМІ. Україна і США повинні задіяти невикористовувані досі ресурси публічної дипломатії. Тільки багаторівневий діалог між Україною та США, включаючи представників виконавчої та законодавчої влади (не забуваймо про ключову роль сенату США у формуванні зовнішньої політики) та місцевого самоврядування, членів громадських організацій, бізнесменів, незалежних експертів та журналістів сприятиме відновленню довіри між нашими країнами. Треба налагодити широкий обмін спеціалістів та студентів, частково згорнутий Сполученими Штатами після терористичних актів 11 вересня 2001 року. Дивним є різке скорочення Конгресом США і без того невеликих сум допомоги Україні, запропонованих Президентом Дж. Бушем. Думаю, що тут діє, скоріше, сердита антикучмівська інерція американських законодавців, аніж тверезий розрахунок тих, хто хоче збільшити територію свободи і демократії.
Обом суспільствам треба терпляче, крок за кроком відновлювати старі, перервані зв’язки й будувати нові. Пам’ятаймо, що Сполучені Штати 2005 року не конче потребують стратегічних партнерів, особливо таких, які не поділяють фундаментальних цінностей Америки. Могутність США дозволяє їм обходитись без допомоги Франції та Німеччини, ігнорувати ряд регіональних держав. Застосовуючи гнучку, за словами Д. Рамсфельда, коаліцію в рамках тактичного військово-політичного співробітництва, США можуть обійтися без України, що показав сумний досвід минулих чотирьох років.
Але Україна не може обійтися без США як одного з надійних гарантів її незалежності, як країни зрілої демократії та громадянського суспільства.
Економічна співпраця
У 2007 р. в порівнянні з 2006 р. загальний об'єм торгівлі між Україною і США збільшився на 22,4 % і склав 3,3 млрд дол. За даними Держкомстату України, загальний товарообіг між Україною та США за 8 місяців 2008 року збільшився, порівняно з відповідним періодом 2007 року, майже у 2 рази (на 1628,1 млн. дол. США) і склав 3137,7 млн. дол. США. При цьому український експорт збільшився в 1,9 рази (на 636 млн. дол. США) та склав 1345,1 млн. дол. США, а імпорт збільшився у 2,2 рази (на 992 млн. дол. США) і становив 1792,7 млн. дол. США. Від’ємне сальдо товарами продовжило збільшуватись та склало 447,6 млн. дол. США.
Значну роль в розвитку двосторонньої співпраці між Україною і США відіграє Регіональна Місія Агентства США з Міжнародного Розвитку (USAID), яка працює в Україні з 1992 року. Програми Місії зосереджені на таких напрямках, як демократизація сфер управління, економічний розвиток та соціальна допомога. В Україні також діє Американська Комерційна Служба (АКС), яка є представником Департаменту торгівлі США. Основне завдання АКС - допомагати американським компаніям виявляти ділові можливості в Україні та сприяти поширенню співробітництва між українськими та американськими діловими колами. Спеціалісти АКС вивчають найбільш перспективні галузі економіки України, що дає можливість зосередитись на сферах, які мають потенціал для розвитку торгівлі між американськими та українськими компаніями.
Досягнення України на шляху інтеграції до світової економічної спільноти створюють передумови для співробітництва між Україною і США в інвестиційній сфері. Співробітництво між українськими та американськими фінансовими і діловими колами сприяє поглибленню стратегічного партнерства між нашими країнами, залученню інвестиційних ресурсів в економіку нашої країни. Зростаючий інтерес американських компаній до започаткування нових проектів в Україні свідчить про реальні можливості суттєвого збільшення американських інвестицій. Найбільшу представленість в Консультативній Раді з питань іноземних інвестицій при Президентові України мають представники американського бізнесу.
Американським інвесторам можуть бути цікаві проекти насамперед у сфері високих технологій, зокрема, у сфері комп'ютерного програмування в рамках проекту «Кремнієва долина». Із створенням в Україні повноцінного ринку сільськогосподарських земель слід очікувати притоку американських інвестицій в сільське господарство України. Американські інвестори могли б також взяти участь в реалізації проектів, пов'язаних з підготовкою до проведенням в Україні ЄВРО-2012. Прямі американські інвестиції в українську економіку за перше півріччя 2008 р. склали 1,4 млрд. дол. США на сьогодні посідає п'яту позицію за обсягами прямих капіталовкладень в українську промисловість (на 01.07.2008 – 542,5 млн. дол. США). Обсяги прямих інвестицій України в США метаном на 01.07.2008 склали всього 5,9 млн. дол. США.
Низка американських компаній (Боїнґ, Люсент Текнолоджіз, Вестінґгауз, Проктор енд Ґембл, Кока-Кола, Карґілл, МакДональдс, Американська енергетична група Ей-І-Ес та інші), що інвестували в Україну, починаючи з 1991 року, знаходяться серед найуспішніших багатонаціональних фірм, що йдуть в авангарді «нової економіки» ХХI століття. Ці «інтелектуальні індустрії» зосереджуються на таких галузях як Інтернет, розробка програмного забезпечення, організація мереж та розгалужена індустрія послуг. Американські фірми з сектору високих технологій збільшили свою присутність в Україні і зосередилися на тому, щоб скористатися багатим українським ресурсом кваліфікованих інженерів, техніків та комп’ютерних програмістів. Американські агротехнічні та харчопереробні компанії інвестують у колосальний потенціал українського сільського господарства. Американські компанії запроваджують сучасні міжнародні «ноу-хау» бізнесу. Американських компанії допомагають українським менеджерам оволодівати новітньою технікою менеджменту, міжнародними стандартами у фінансах, постачанні та маркетингу. Американські фірми інвестують також у нові виробничі потужності, найновітнішу інформаційну та офісно-комунікаційну технологію.
З метою сприяння зростанню торгівлі та інвестицій Україна має впровадити чітку систему реєстрації, ліцензування та митних процедур, зробити більш прозорим механізм реалізації прав власності та покращити адміністрування податків. Слід зазначити, що Уряд України не зможе привернути достатньо іноземних інвестицій, якщо не забезпечить прозорі, прості та стабільні умови для інвесторів. Країни перехідного періоду, як Україна, мають перш за все лібералізувати і дерегулювати бізнесову діяльність, забезпечити стабільну та передбачувану законодавчу базу, захистити права на інтелектуальну власність, зміцнити корпоративне управління та реформувати громадське адміністрування
Протягом останніх років завдяки покращенню загального клімату довіри, інтенсивності політичних контактів на високому рівні, активного розвитку торговельно-економічного та інвестиційного співробітництва, серйозно поліпшилися українсько-американські відносини у сфері міжрегіонального співробітництва. Встановлення прямих контактів областей, міст і районів України з окремими штатами США, розширення двостороннього співробітництва між представниками впливових бізнес-структур міст-побратимів позитивно впливають на зміцнення конструктивних відносин між двома країнами в цілому, створюють дієвий механізм для розбудови ділових і громадських зв’язків та сприяють подальшій інтенсифікації українсько-американського стратегічного партнерства.
Починаючи з 1991 р., між Україною та США укладено 26 угод про побратимські зв’язки. Ці договірно-правові акти є основою періодичних обмінів делегаціями, базою для створення сприятливих умов для інвестиційного співробітництва між окремими містами та регіонами двох країн, фундаментом для вдосконалення системи функціонування місцевого самоврядування в Україні, а також платформою для покращення взаємного пізнання двох націй та розвитку міжлюдських контактів.
Активну роль у розвитку регіонального співробітництва між Україною та США відіграють державні структури - Міністерство закордонних справ України та Державний департамент США, а також недержавні некомерційні організації, неурядові структури, громадські фонди та асоціації, численні команди волонтерів. Серед неприбуткових українських та американських партнерів - Національна Рада з питань міжнародних обмінів (National Council for International Visitors/NCIV) та 91 підпорядкований їй регіональний підрозділ у різних штатах США, Фундація США-Україна (US-Ukraine Foundation), Агенція з міжнародного розвитку США (United States Agency for International Development/USAID), міжнародна неприбуткова організація «Американські Ради за міжнародну освіту» (American Councils for International Education – ACTR/ACCELS), Центр «Відкритий світ» при бібліотеці Конгресу США, Організація міст-побратимів США (U.S. Sister Cities International) та Асоціація міст України та громад. Понад 40 міст українських обласних і районних міст мають побратимські зв’язки з містами і містечками США.
Двостороннє міжрегіональне співробітництво здійснюється в рамках програм, які охоплюють питання політики, зокрема партнерства громад для поширення місцевого самоврядування, економіки, освіти і суспільства, а також спрямовані на розвиток взаємовигідних контактів у культурно-гуманітарній сфері та галузі охорони здоров’я.