США виробляють найбільше у світі товарів та послуг. ВНП країни в кінці 2004 р. склав 6600 млрд. дол в поточних цінах. Найближчі партнери істотно поступаються США в цьому відношенні. ВНП Японії в поточних цінах і валютних курсах склав на ту ж дату майже 4000 млрд. дол, а ФРН (в сучасних межах) - більш 2000 млрд. дол У питомих величинах позиція США порівнянна із західноєвропейським «загальним ринком». На частку США припадає в кінці 90-х років 24% сукупного ВНП світу, на частку ЄС - 25%, Японії - 16%.
Дещо інша картина складається при зіставленні показників ВНП на душу населення: вона створює враження, що США помітно поступаються деяким розвиненим країнам. На початок 2003 р. округлені показники ВНП на душу населення в поточних цінах і валютних курсах, виражених у доларах, виглядали наступним чином: у США - 23 тис., у Швейцарії - 29, у Японії - 27, у Швеції - 24, у ФРН - 22 тис. дол Однак показники ВНП на душу населення слід трактувати з великою обережністю. Це усереднена величина виробленого за рік продукту, яка припадає на кожну людину в суспільстві. У динаміці вона свідчить про зростання добробуту, конкретне втілення якого залежить від розподілу доходів у даному суспільстві, рівня інфляції, структури і якості товарів і послуг та від багатьох інших обставин. Проведені фахівцями Національного Наукового Фонду США розрахунки дають таку картину співвідношення ВНП на душу населення в провідних країнах з рівнем США, прийнятим у 1990 р. за 100%: Канада - 93,9%, Японія - 80,7, Швеція -75,3, ФРН - 74,5, Франція - 73,7, Італія - 69,0 і Південна Корея - 38,1%.
Сьогоднішній рівень економіки США є плодом тривалого розвитку і досягнутий завдяки дії багатьох факторів. Доречно нагадати про головні фактори в історичному контексті.
1.Богатие природні ресурси і сприятливі природні умови країни. Надра США містять великі запаси мінеральних ресурсів: нафти, природного газу, кам'яного вугілля, кольорових і дорогоцінних металів. Більшість з них зручно розташовані. На США припадає 20% світових запасів мінеральних ресурсів. Клімат основних сільськогосподарських районів країни з їх родючими грунтами сприяє веденню високопродуктивного сільського господарства. Північна межа США (за винятком Аляски) проходить по географічній паралелей, на яких в Росії розташовані Кубань, Ставропілля, Нижнє Поволжя. Розташуванню південних кордонів США відповідає в східній півкулі Південне Середземномор'я. Завдяки цьому в країні виробляється майже весь спектр сільськогосподарської продукції: від жита до цитрусових. Сучасне сільське господарство США є однією з найбільш наукомістких галузей економіки з найвищими у світі показниками продуктивності та ефективності.
2.В США не було докапіталістичних відносин (за винятком рабства на півдні країни), пережитки яких заважали б розвитку продуктивних сил. Вільні землі, відносно високий рівень заробітної плати та інших доходів залучили свого часу в США мільйони переселенців з інших країн. За психологічним типом це були в переважній більшості люди тверді духом, готові до праці і позбавленням, соціально активні, а нерідко і з авантюрною жилкою. Американську націю сьогодні порівнюють з плавильним казаном, в якому з різних компонентів утворюється сплав, що відрізняється від вихідних матеріалів абсолютно новими властивостями.
3.Расшіряющійся споживчий ринок стимулював розвиток масового виробництва, яке досить швидко стало основою економічного зростання, стимулюючи розвиток відповідних базових галузей і впливаючи на формування прогресуючої структури господарства. У ряді галузей масове виробництво було створено ще на початку століття. Так ще в роки першої світової війни США переступили мільйонну позначку у виробництві легкових автомобілів (1915 р. - 985,6 тис., в 1916 р. - більше 1,5 млн. одиниць).
4.Развитие економіки США не гальмувалося війнами. Військові дії на їхній території відбувалися останній раз в 60-х роках XIX ст. під час громадянської війни. Навпаки, світові війни, які гальмували розвиток інших брали участь у них країн, сприяли бурхливому зростанню американської економіки, в першу чергу, передових і базових галузей промисловості. Так, за 1939-1944 рр.. ВВП США збільшився на 93%, а промислове виробництво - у 2,4 рази. Звичайно, при цьому виникали великі перекоси на користь військового виробництва, і подальша конверсія відбувалася з труднощами, в обстановці економічних криз. Але одночасно досягнутий у воєнні роки потенціал з його передовими технічними та іншими досягненнями в наступні роки ставав потужною базою для динамічного зростання громадянської виробництва, випереджаючого інші країни нерідко на цілі десятиліття.
5.Енергічному економічному розвитку сприяла спочатку встановилася в країні свобода економічної діяльності, захист і підтримку принципів конкуренції. Ще в кінці XIX ст. було покладено початок антитрестівського законодавства, яке забороняє змови про поділ ринків і штучній підтримці цін, монополізацію ринку великими компаніями, а також злиття компаній, що ведуть до підриву конкуренції.
6.Однім з найважливіших факторів економічного розвитку є, мабуть, пецифічно американський культ підприємливості, що міцно вкоренився у суспільній свідомості. Відмітна особливість психології американського суспільства - палке прагнення до успіху і неприйняття невдах. Енергійний змагальний дух суспільства, високі вимоги, які ставляться до кожного, змушують людей напружено трудитися, вчитися і підвищувати свою кваліфікацію, прагнути до зростання добробуту та суспільного статусу. Ці ж сили змушують бізнес постійно шукати нові шляхи до успіху, інвестувати кошти в оновлення виробництва, активно боротися за споживача з вітчизняними та іноземними конкурентами.
США посідають перше місце у світі за обсягом промислового виробництва, який у 2002 р. склав близько 2 трлн. дол США володіють найбільшим у світі і високоефективним сільським господарством. Збір усіх видів зернових культур становить в останні роки близько 400 млн. т. на рік, при цьому близько 50% пшениці і 60% кукурудзи йде на експорт. Динамічно розвивається сфера послуг, яка займає все більш важливе місце і в експортній діяльності країни.
Лідерство США у світовій економіці забезпечується головним чином їх перевагою над іншими країнами за масштабами та багатством ринку, ступеня розвитку ринкових структур, рівнем науково-технічного потенціалу, могутньої і розгалуженої системі світогосподарських зв'язків з іншими країнами по лінії торгівлі, інвестицій і банківського капіталу.
Б) економічна модель
США розвиваються за ліберальною економічною моделлю, основиними рисами якої є:
1.Мінімальне втручання держави у взаємодію підприємців і їх працівників;
2.Основою економіки є приватна власність;
3.Незначна частка державних підприємств.
Економічна модель США характеризується:
1.Сприятливий підприємницький клімат в країні, заохочення американським суспільством і державою підприємницької діяльності, морально-етична установка в суспільсті на досягнення успіху, збагачення кожного члена суспільства;
2.Низька питома вага держави у створенні ВВП і низький рівень перерозподілу ВВП через державний бюджет, обемежене, але ефективне вручання держави в економіку, низька питома вага державної власності(стратегічні об' єкти, які забезпечують безпеку держави);
3.Висока трудова мораль, трудолюбивість, віра в власні сили і досягнення мети всіма членами сучпільства.
Економічну модель США можна розділити на дві групи: традиційні та формують новий вигляд економіки.
До першої групи відносять риси, здавна притаманні американської економічної моделі:
Всіляке заохочення американським суспільством і державою підприємницької активності, сприятливий підприємницький клімат, громадська установка на досягнення успіху для кожної людини, незалежно від його походження та соціального статусу;
Відносно низький рівень перерозподілу ВВП через державний бюджет (менше 17-18% через федеральний і близько 30% через консолідований бюджет, тобто набагато менше, ніж у більшості інших розвинених країн);
Відносно низький питома вага держави у виробленому ВВП (близько 12%). Державна власність представлена лише в атомній енергетиці, у виробничій інфраструктурі (мости, дороги, трубопроводи), в освіті та охороні здоров'я;
Більш обмежене, ніж у багатьох інших розвинених країнах, але дуже ефективне державне втручання в економіку;
Висока трудова мораль, багато в чому заснована на протестантській етиці, працьовитість і віра більшості громадян у власні сили.
економічна модель америка
Дані характеристики є основою американської ліберальної економічної моделі. Але в останні десятиліття великого значення набувають нові риси економічної моделі, пов'язані з розвитком науково-технічної революції. Зокрема, одна з найважливіших особливостей сучасного економічного розвитку США - орієнтація на гнучке, диверсифіковане і дрібносерійне виробництво, здатність адаптуватися до швидко змінюваних потреб економіки і населення. Це досягається за рахунок використання і в матеріальному виробництві, і в сфері послуг новітніх технологій, заснованих на мікропроцесорах, мікроелектроніці, програмованої автоматизації та біо інженерії.
Ще одна принципова риса, що характеризує стан американської економіки, - підвищення рівня її науко ємності. Він визначається, з одного боку, загальним збільшенням витрат на науково-дослідні та дослідно-конструкторські розробки (НДДКР), вдосконаленням їх структури та кадрового забезпечення, а з іншого - становленням і виділенням групи галузей економіки, виробничі результати яких надзвичайно сильно залежать від витрат на НДДКР. Загальний обсяг витрат на НДДКР у США перевищив у 2005 р. $ 280 млрд. (близько 2,7% ВВП) - це рекордний за всю історію країни рівень. При цьому витрати на цивільні НДДКР склали 2,2% ВВП. На частку США припадає близько 46% всіх витрат на НДДКР у розвинених країнах світу.
Якісно новою рисою зрушень у суспільному виробництві США на початку ХХІ ст. стала роль сформувалася всеосяжної інформаційної інфраструктури. Її принципова значення полягає в тому, що вона стала найважливішим і необхідним елементом всієї виробничої інфраструктури. Без неї ефективне функціонування економіки та суспільства в даний час неможливо.
В основі інформаційної інфраструктури лежить створення комплексної індустрії обробки інформації на базі новітньої електронної техніки і засобів зв'язку. На частку США на початку ХХІ ст. припадало понад 40% всіх працюючих у світі комп'ютерів. Все більш помітну роль в економіці відіграє Інтернет: за оцінками, обсяг комерційних угод через Інтернет в 2003 р. досяг $ 1,3 трлн. Помітних масштабів розвитку досягла принципово нова галузь - спеціалізовані комп'ютерні послуги, які представляють більше 80 тис. фірм.
Ще одна дуже важлива особливість економічного розвитку США і їх економічної моделі - роль і масштаби сфери послуг, що не мають аналогів в інших розвинених країнах. Про роль сфери послуг в економіці США говорить вже те, що на початку 2000-х рр. тут було зосереджено близько 80% зайнятих (причому, понад 85% всіх кадрів вищої кваліфікації), близько 40% основних виробничих фондів, створювалося близько 80% ВВП.
Значення сфери послуг, однак, аж ніяк не вичерпується зростанням її частки у ВВП і концентрацією в ній ресурсів і капіталу. Багато галузей послуг придбали ключове значення для функціонування економіки в довгостроковому плані, стали "локомотивами" науково-технічного та соціально-економічного розвитку країни. У першу чергу, це стосується розвитку науки і наукового обслуговування, освіти та охорони здоров'я, збільшення різноманітності професійних послуг, зв'язку, інформаційного обслуговування і т.д. Ці галузі також вносять головний внесок у розвиток людського чинника, який придбав особливе значення у сучасній високорозвиненій економіці.
Сучасна економічна модель зазнає істотні зміни, пов'язані з відносинами власності. Ключовою рисою домінуючого приватного сектора господарства є еволюція структури виробничого капіталу. На початку ХХІ ст. близько 90% усіх доходів в економіці створювалося в корпоративному секторі господарства, частка якого у створенні ВВП в порівнянні з 1970 р. зросла на 20 процентних пунктів. Таким чином, корпоративна приватна власність стала в США переважною в порівнянні з іншими формами приватної власності (партнерство, індивідуальна приватна власність) і проявила себе як найбільш ефективна з точки зору залучення додаткових капіталовкладень, можливостей використання новітніх управлінських методів, підвищення продуктивності праці та вдосконалення трудових відносин. Набули поширення і зайняли свою нішу на ринку і нові форми приватної власності: компанії, що належать інвесторам (понад 80% акціонерного капіталу корпоративного сектора країни) або працівникам (8%); компанії, що належать споживачам, а також неприбуткові організації (разом - решту 12% акціонерного капіталу).
Чималі зміни відбулися й у механізмі функціонування різних ринків. Характерною рисою американської економічної моделі, що впливає на функціонування ринку праці та трудові відносини, є тенденція зниження рівня охоплення працівників профспілками. Тільки за останні 12 років вона зменшилася з 0,1% в 1983 р. до 1,5% у 2005 р. Це робить ринок більш мобільним внаслідок зменшення впливу профспілок на процес укладення колективних договорів, зайнятість і рівень заробітної плати.
Відчутні зміни відбулися у функціонуванні товарних ринків і в динаміці економічного циклу. Розповсюдження інформаційних технологій революціонізувало, наприклад, всю систему управління матеріальними запасами: ці технології дозволяють уникати пере накопичення запасів і таким чином зменшують матеріальну основу пере накопичення виробничого капіталу в цілому. Як наслідок, зазнав зміни економічний цикл, що, безсумнівно, призвело до принципових зрушень у всьому механізмі відтворення. У останні 50 років економічні спади стали набагато менш хворобливими для американської економіки. Так, 14 циклічних спадів у період з 1900 р. по 1953 р. означали в середньому втричі більші втрати ВВП, ніж наступних криз. Періоди підйому в рамках одного циклу збільшилися майже вдвічі - з 2,5 років у 1900-1953 рр. до 5 років в подальшому. Одночасно період спаду виробництва скоротився в останні п'ять десятиліть з 17 до 11 місяців.
Поряд з впровадженням інформаційних технологій і впливом науково-технічного прогресу в цілому, найважливішим чинником змін механізму циклу стало і державне регулювання економіки, зокрема, стабілізуюча роль фіскальної та грошово-кредитної політики. Маніпулювання розмірами податкових надходжень до бюджету, а також регулятори грошово-кредитної політики - облікова ставка Федеральної резервної системи, норми обов'язкового резервування комерційних банків, операції на відкритому ринку з державними цінними паперами - дозволяють в потрібний момент помітно знижувати "перегрів" економіки або, навпаки, стимулювати її зростання. В цілому вся сукупність дій держави в економічній і соціальній сфері дозволяє розглядати його як важливий системо утворюючий елемент економічної моделі.