Розпочати засвоєння даної теми студенти мають з визначення понять «результативність» та «ефективність».
Під результативністю розуміється здатність досягати певних результатів, тому результативністю використання потенціалу підприємства можна вважати здатність підприємства досягати певних економічних результатів за умов використання певного обсягу ресурсів.
В реальному бізнесі результативність проявляється через економічну ефективність (див. рис. 4).
Рис. 4 Поняття ефективності в економіці
Ефективність господарської діяльності визначається співвідношенням отриманих результатів, що відображають досягнення цілей розвитку підприємства, та обсягом використаних для цього сукупних ресурсів.
Ефективність виробництва = (17)
Ефективність використання окремих видів ресурсів (матеріальних, трудових, фінансових тощо) характеризується співвідношенням обсягу виробництва або прибутку із відповідним обсягом ресурсів.
До найважливіших економічних результатів на рівні підприємства відносяться прибуток і досягнутий рівень рентабельності (прибутковості).
Прибуток від реалізації товарної продукції визначається як різниця між чистим доходом (Дч) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і собівартістю реалізованої (Ср) продукції (товарів, робіт, послуг).
Пр = Дч – Ср. (18)
Чистий дохід розраховується як різниця між доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) Др і податком на додану вартість (ПДВ), акцизним збором (Ак) та іншими відрахуваннями з доходу (Ді):
Дч = Др – ПДВ – Ак – Ді. (19)
Термін «рентабельність» походить від німецького слова «rentabel» - дохідний, прибутковий.
До показників рентабельності продукції відносять:
1. Рентабельність окремих виробів – розраховується як відношення прибутку від даного виробу до собівартості виробу.
2. Рентабельність реалізованої продукції — розраховується як відношення прибутку від реалізації продукції (або чистого прибутку) до виручки від реалізації продукції.
3. Рентабельність виробництва — розраховується як відношення прибутку від реалізації до вартості основних активів і нормованих (матеріальних) оборотних активів.
Крім того, в аналітичній діяльності підприємств широко використовуються показники рентабельності активів, сукупного, власного і позикового капіталу та інші.
Показники рентабельності використовують для оцінки результатів діяльності підприємства, його структурних підрозділів, у ціноутворенні, інвестиційній політиці, для порівняльного аналізу споріднених підприємств, що виробляють таку саму продукцію, для вибору варіантів формування асортименту і структури продукції, аналізу раціональності виробництва продукції.
Варто вивчати рівень рентабельності не тільки в цілому по підприємству, а й у його структурних підрозділах, а також за видами діяльності підприємства (основна, інвестиційна, фінансова тощо).
Щоб забезпечувати постійне зростання прибутку, треба шукати невикористані можливості його збільшення, тобто резерви зростання.
У процесі виявляння резервів виділяють три етапи:
1) аналітичний — на цьому етапі виявляють і кількісно оцінюють резерви;
2) організаційний — відбувається розробка комплексу інженерно-технічних, організаційних, економічних і соціальних заходів, націлених на використання виявлених резервів;
3) функціональний — практична реалізація заходів і контроль за їх виконанням.
Резерви збільшення прибутку є можливими:
Þ за рахунок збільшення обсягу випуску продукції (робіт, послуг);
Þ за рахунок зниження витрат на виробництво і реалізацію продукції;
Þ за рахунок економії і раціонального використання коштів на оплату праці персоналу;
Þ за рахунок запровадження досягнень науково-технічного прогресу, в результаті чого зростає продуктивність праці.
Для діагностики і управління результативністю (ефективністю) використання потенціалу підприємства найбільш вдалими є наступні комбіновані методи аналізу:
- метод виявлення сильних і слабких сторін підприємства;
- матричний метод.
Метод виявлення сильних і слабких сторін підприємства порівнює ресурси базового підприємства з ресурсами його найближчих конкурентів. Цей метод визначає, які слабкі сторони повинні коригуватися, щоб в майбутньому це зменшило ризик втрат.
Матричний метод базується на формуванні матриці спостереження досліджуваного об’єкта.
Питання для самоперевірки
1. Назвіть джерела інформації для аналізу прибутку та охарактеризуйте їх.
2. Поясніть, як формується прибуток підприємства.
3. Охарактеризуйте резерви збільшення прибутку.
4. Назвіть види рентабельності та охарактеризуйте їх.
5. Які методи діагностики і управління результативністю (ефективністю) використання потенціалу підприємства Вам відомі?