Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Приводу керування коробкою передач




Привод призначений - для переключення передач у КП механіком-водієм.

Він складається з важеля переключення передач, закріпленого в корпусі кермової колонки, валика, повідкової коробки, трьох тяг, сервобустерів, важеля (I передача і задній хід) і вилки переключення передач у КП. Важіль переключення передач кріпиться в рамці на осі і своїй вилці входить у пази валика. Місце кріплення важеля закрито захисним чохлом.

Повідкова коробка - складається з корпусу, трьох повідкових валиків, на яких установлені повідці, важеля-виборця передач, кулькового замка і трьох пружинних стопорів з кульками.


Пружина установлює валик у положення, що відповідає нейтральному положенню важеля переключення передач. При цьому важіль-виборець передач входить у паз повідця валика IV і V передач. Кульковий замок призначений для виключення одночасного перемі-щення двох повідко-вих валиків, а отже, і одночасного включення двох передач. Він складається з кульок і штифта. Пружинні стопори однакові по будові і призначені для фіксації повідкових валиків у нейтральному положенні і положенні включеної передачі. Кульки, входячи в одну з трьох канавок, що маються на кожнім повідковому валику, фіксують зовні-шнє положення повідкового валика.


1 - сервоцеліндр ІV і V передачі КП; 2 - сервоцеліндр ІІ і ІІІ передачі КП; 3 – трубоповід підведення масла до правого гідроцеліндру зупиночних гальм; 4 - трубоповід підведення масла до лівого гідроцеліндру зупиночних гальм; 5,6 – відтяжні пружини; 7 – золотникова коробка; 8 – ричаг золотника зупиночних гальм; 9 – ричаг золотника правого повороту; 10,37 – тяги приводу керування поворотом машини; 11,35 – тяги приводу вмикання уповілненої передачі; 12 –перегородка силового віділення; 13 – чохол(пильник) ущільнення отвору в перегородці силового віділення; 14 – ричаг перемикання передач; 15,16 – штифти; 17 – гребінка фіксації положення ричага вмикання уповільненої передачі; 18 – ричаг вмикання уповільненої пердачі; 19 – кермо; 20,28,30 – валеки; 21,29 – регулювальні обмежувачі; 22 – рухомий упор; 23 – захистний чохол(пильник); 24 – вісь; 25 – рамка ричага перемикання передач; 26 – корпус кермової колонки; 27 – цапфа; 31,32,41 – ричаги; 33 – повідкова коробка; 34,36,38 – тяги приводу перемикання передач в КП; 39,42 – вилки перемикання передач; 40 – ричаг золотника лівого повороту; 43 – наконечник повідка з кульовом шарніром; 44 – стопорний болт; 45 – повідки повідкових валеків; 46 – направляюча пластина; 47 – кожух; 48 – повідковий валек ІІ і ІІІ передач; 49 – кульові замки; 50 - повідковий валек ІV і V передач; 51 – штифт; 52 – кулька прижимного стопора; 53 – пружина стопора; 54 – ричаг-вибирач передач; 55 – корпус повідкової коробки; 56 – пружина фіксатора ричага-вибирача в середньому положенні; 57 – корпус фіксатора; 58 – повідковий валек І передачі і передачі заднього ходу; 59 – втулка.

Робота коробки передач і приводу керування

Коробка передач і її привід можуть знаходитися в нейтральному положенні або в положенні включеної передачі.

У нейтраліважіль переключення передач займає середнє положення, у якому утримується пружиною. Повідкові валики при цьому фіксуються пружинними стопорами в нейтральному положенні (кульки знаходяться в середніх канавках повідкових валиків).

Муфти переключення передач із синхронізаторами і муфта переключення I передачі і передачі заднього ходу знаходяться в середнім положенні (не входять у зачеплення із шестірнями). Обертання від двигуна через головний фрикціон передається на ведучий вал і далі через конічні шестірні — на відомий вал.

Перед включенням передачі виключити головний фрикціон.

Для включення I передачі необхідно важіль перемістити на себе і повернути нагору. При переміщенні важеля на себе переміщається валик і важіль-виборець входить у паз повідця повідкового валика.

При повороті важеля нагору важіль-виборець переміщає повідковий валик, що через тягу повертає важіль. Разом з важелем повертається вилка переключення передач і своїх сухарів, переміщаючи зубчату муфту, вводить її в зачеплення із шестірнею, включається I передача.

Для включення передачі заднього ходу важіль необхідно перемістити з нейтрального положення на себе і повернути вниз. Через систему важелів і тяг вилки повернеться і введе зубчату муфту в зачеплення із шестірнею.

У зв'язку з тим що принцип роботи елементів КП при включенні II, III, IV і V передач однаковий, розглянемо роботу їхній тільки при включенні II передачі.

Для включення II передачі важіль необхідно перемістити від себе і повернути нагору. При цьому важіль-виборець входить у паз повідкового валика і переміщає його. Повідковий валик через тягу перемістить золотник сервобустера.

При переміщенні золотника в перший момент поршень не рухається, тому що не вистачає зусилля, щоб зрушити важіль вилки переключення передач, пружина стискується, канал д з'єднується з порожниною а сервобустера. Масло давить на поршень, що, переміщаючи, повертає важіль. Вилка переключення передач своїми сухарями переміщає кільце синхронізатора убік шестірні.

Від кільця рух через чотири пальці передається зубчатій муфті, а від неї через стопори — до корпусу синхронізатора. Корпус синхронізатора буде переміщатися доти, поки своєю конічною частиною не стикнеться з конусним паском шестірні.

Унаслідок різниці оборотів зубчатої муфти і шестірні, що включається, між конусами з'явиться сила тертя ковзання. Під дією цієї сили корпус синхронізатора захоплюється шестірнею, що включається, і повертається щодо зубцюватої муфти до упора стінок вікон корпусу синхронізатора у виступи зубцюватої муфти.

Після вирівнювання оборотів шестірні, що включається, і синхронізатора муфта переміщається далі і своїми зубами входить у зачеплення з зубами шестірні, що включається, включається II передача.

Масло залишається в бустері, злив його в картер КП відбувається при вимиканні передачі, коли починає переміщатися золотник.

Для включення III передачі важіль з нейтрального положення необхідно перемістити від себе і повернути вниз, при цьому зубцювата муфта своїми зубами входить у зачеплення із шестірнею, включається III передача.

Для включення IV передачі важіль необхідно з нейтрального положення повернути вниз, при цьому зубцювата муфта своїми зубами входить у зачеплення з зубами шестірні, включається IV передача.

Для включення V передачі важіль необхідно повернути нагору, при цьому зубцювата муфта входить у зачеплення із шестірнею, включається V передача.

Перевірка заправлення і дозаправлення маслом картера коробки передач

Інструмент, приналежності й експлуатаційні матеріали: вороток, подовжувач, змінна голівка 27 (у шухляді механіка-водія), насадка (у шухляді для ЗІН), лійка з фільтром (у цебрі під лівим сидінням у десантному відділенні), ганчір’я, масло.

- Очистити від пилу і бруду пробку і вивернути її.

- Очистити від пилу і бруду місце навколо щупа, витягти щуп.

- Якщо рівень масла по щупі знаходиться нижче нижньої мітки щупа, дозаправити КП маслом, для чого:

- протерти щуп ганчір’ям насухо;

- вставити в отвір для щупа лійку з насадкою і фільтром;

- дозаправити масло в картер КП до верхньої мітки щупа.

- Перевіряти рівень масла в КП не раніше чим через 15 хв. після зупинки двигуна.

- Встановити щуп на місце так, щоб лиска на голівці щупа зайшла за виступ на кришці, і ввернути пробку.

Заміна масла в коробці передач

Інструмент, приналежності й експлуатаційні матеріали: вороток, подовжувач, змінна голівка 27 (у шухляді механіка-водія), шланг, ключ 765-93-сб159 (у сумці з ЗІН двигуна), лійка з фільтром (у цебрі під лівим сидінням у десантному відділенні), насадка, дріт КО 1,4 (у шухляді для ЗІН), ганчір’я, масло.

- Очистити від пилу і бруду пробку в днищі машини і вивернути Її.

- Очистити від пилу і бруду пробку в картері КП, розконтрити і вивернути її.

- Вивернути пробку.

- Очистити від пилу і бруду місце навколо щупа, витягти щуп і протерти ганчір’ям насухо.

- Підготувати тару.

- Завернути ключ 765-93-сб159 в отвір картеру КП, попередньо приєднавши до нього шланг.

- Злити масло в тару.

- Вивернути ключ 765-93-сб159 і покласти на місце.

- Ввернути пробку в картер КП і законтрити її дротом.

- Ввернути пробку.

- Через отвір для щупа заправити масло в КП до верхньої мітки щупа (близько 20 л).

- При заправленні масла в КП із цебра обов'язково застосовувати лійку з насадкою і фільтром.

- Пустити двигун, попрацювати 3—5 хв. і зупинити двигун. Через 15—16 хв. перевірити рівень масла в КП і при необхідності дозаправити.

- Встановити щуп на місце так, щоб лиска на голівці зайшла за виступ на кришці, і ввернути пробку.

Промивання гідроциклону коробки передач

Інструмент, приналежності й експлуатаційні матеріали: ключ 19X22 (у шухляді механіка-водія), дріт КО1 (у шухляді для ЗІН), дизельне паливо.

- Зняти кришку люка, відкривши два замки його кріплення.

- Вивернути пробку, попередньо розконтрив її.

- Промити пробку в чистому дизельному паливі.

- Очистити внутрішню порожнину циклону чистим ганчір’ям, змоченим в дизельному паливі.

- Ввернути пробку і законтрити дротом. Перед загортанням пробки переконатися в наявності гумового кільця.

- Встановити кришку люка і закріпити її замками.

 

Висновок: Завдяки коробці передач ми можемо змінювати момент, що крутить, на ведучих колесах і швидкость руху машини, забезпечувати рух машини заднім ходом, відключати двигун від ведучих коліс.

 

Можливі несправності головного фрикціону та коробки передач.

Несправність Причина несправності Спосіб усунення несправності
Коробка передач
Передачі включаються туго або зовсім не включаються Неповне вимикання головного фрикціону   Відрегулювати головний фрикціон згідно п. 7.2.4
  Знос конусів синхронізаторів Відправити коробці передач у ремонт  
Головний фрикціон
Туго вичавлюється педаль головного фрикціону Перекіс тяг приводу до золо-тника головного фрикціону   Усунути заїдання в приводі
Педаль головного фрикціону не повертається у вихідне положення Заїдання в приводі. Слабко натягнута відтяжна пружина педалі   Усунути заїдання. Відновити натяг пружини
  Заїдання золотника головного фрикціону Усунути заїдання шляхом демонтажу клапанної коробки, промивання, продувки або її заміни  
Головний фрикціон пробуксовує Немає зазору в механізмі вимикання   Відновити зазор згідно п. 7.2.4
Головний фрикціон не виключається Немає достатнього тиску масла в системі гід рокеру-вання (стрілка манометра ЗМАЩЕННЯ КП на нулі) Перевірити рівень масла в КП і стан сітчастого фільтру, при не обхідно-сті дозаправити і промити фільтри. Якщо масла досить і фільтр чистий, але є несправність КП відправити в ремонт  
  Неправильно відрегульований механізм вимикання   Відновити зазор згідно п. 7.2.4
Неповне вимикання голо-вного фрикціону (головний фрикціон веде) Заїдання поршня механізму вимикання, унаслідок чого зменшився хід натискного диска   Відправити КП у ремонт
  Короблення дисків тертя   Відправити КП у ремонт

Висновок: Знання можливих несправностей продовжує строк експлуатації машини за рахунок свєчасного виявлення та правильного їх усуненя.

Загальний висновок:

1. Завдяки головному фрикціону ми можемо на машині відключати двигун від коробки передач під час переключення передач і при екстреному гальмуванні машини, забезпечувати плавне трогання машини з місця, запобігати від поломок деталей двигуна і силової передачі при різкому збільшенні навантажень на ведучих колесах.

2. Система мащення та гідрокеруваня забезпечує вимикання головного фрикціону, включення фрикційних елементів ПМП, полегшення переключення передач у коробці передач, змащення тертьових поверхонь підшипників, шестерень, сухарів, вилок переключення передач і інших деталей коробки передач і планетарних механізмів повороту, а також затягування стрічок зупиночних гальм що полегшує роботу водія механіка.

3. Завдяки коробці передач ми можемо змінювати момент, що крутить, на ведучих колесах і швидкость руху машини, забезпечувати рух машини заднім ходом, відключати двигун від ведучих коліс.

4. Знання можливих несправностей продовжує строк експлуатації машини за рахунок свєчасного виявлення та правильного їх усуненя.

 

 

Роздавальна коробка БТР-80.

Роздавальна коробка (РК) призначенна - для роздачі моменту, що крутить, від силового агрегату на ведучі мости, водометний рушій і лебідку, а також для зміни стискальних зусиль на ведучих колесах.

Розміщення та кріплення

Роздавальна коробка встановлена під багатомісними сидіннями десанту і закріплена через гумові подушки на кронштейнах і подовжній балці корпусу машини.

 

 

ТЕХНІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА

 

 

Тип міжосьова, механічна, двоступінчаста.
Кількість мастила.л  
Марка мастила -основне МТ-16п до-30,ТСЗ-9ГИП до-50
-дублююче ТСп-15к до-30,ТСп-10 до-45
-для приводу АМС-3,ЛІТОЛ-24 (22-точки змащування)

 

ЗАГАЛЬНА БУДОВА

 

 

І. Роздавальна коробка

  1. Картер (верхня і нижня половини);
  2. Ведучий вал (на ному блок шестерень включення підвищувальної і понижуючої передач, ведуча шестерня валу добору потужності на водометний рушій, муфта включення добору потужності на лебідку);
  3. Міжосьовий шестеренний диференціал (він складається: корпус з 2-і коробоки сателітів, сателіти, напівосьові шестірень диференціала, шестірні підвищувальної і понижуючої передач, муфта включення блокування диференціала);
  4. Передній проміжний вал (на ному ведуча шестерня І-ІІІ моста, блокувальний фрикціон з муфтою вмикання, ведуча шестірня приводу спідометра, гальмовний барабан стояночного гальма);
  5. Задній проміжний вал (на ному ведуча шестерня ІІ-ІV моста);
  6. Вториний вал приводу ІІІ-го моста з муфтою вмикання І-го моста;
  7. Вториний вал приводу ІV-го моста з муфтою вмикання ІІ-го моста (на ному гальмовний барабан стояночного гальма);
  8. Вал добору потужносі на лебідку;
  9. Вал добору потужносі на водометний рушій з муфтою вмикання та приводом масляного насосу системи мащення РК;

ІІ. Система змащення й охолодження роздавальної коробки(масляний насос, масляний бачок, радіатори охолодження масла, трубопроводи і сигнальна лампа);

ІІІ. Приводи керування роздавальною коробкою:

- Привод включення передніх мостів і блокування міжосьового диференціала;

- Привод переключення передач роздавальної коробки;

- Блокувальний механізм;

- Привод включення добору потужності на лебідку;


 




1 - шток блокування диференціала; 2 - гайка штока; 3 - передня ведуча шестерня; 4,9 - муфти; 5 - верхній картер; 6 - шток перемикання передач; 7 - шток вмикання лебідки; 8 - гайка штока; 10 - вилка вмикання приводу на лебедку; 11 - верхня кришка; 12 - ліва коробка сателітів; 13 - блок шестерень; 14 - сателлит; 15 - вилка штока передач; 16,52 - шестерні; 17 - права коробка сателітів; 18 - кришка приводу спідометра; 19 - ведома шестерня приводу спидометра; 20 - ведуча шестерня приводу спидометра; 21 - корпус масляного насосу; 22 - вал відбору потужності на рушій; 23 - ведома шестерня відбору потужності на рушій; 24 - шток вилки вмикання приводу на рушій; 25 - вилка механізму вмикання приводу ва рушій; 26 - муфта вмикання приводу на рушій; 27 - вал приводу на рушій; 28 - фланець кріплення карданного вала: 29 - ведучий вал; 30 - задня ведуча шестерня; 31 - ведуча шестерня приводу на рушій; 32,65 - проміжні вали; 33 - маслозгіна шайба; 34 - гайка промвжного вала; 35 - задня кришка проміжного вала; 36,78 - штуцера; 37 - нагнітаюча трубка від насосу до дифференціалу; 38 - кришка маслопримача; 39 - кутник; 40 - вториний вал приводу 2-го и 4-го мостів; 41 - гальмівний барабан; 42 - нижній картер; 43,51 - полуосіві шестерні; 44,57 - ведомі шестерні; 45 - зтяжний болт; 46 - вилка вмикання 2-го моста; 47 - муфта вмикання 2-го моста; 48 - картер механізму вмикання 2-го моста; 49 - шток вилки вмикання 2-го моста; 50 - вал приводу 2-го моста; 51 - шестерня полуосі; 53 - вториний вал приводу 1-го і 3-го мостів; 54 - ступица ведучого барабана фрикціону; 55,56 - барабани фрикціону; 57 - ведома шестерня; 58 - вилка вмикання 1-го моста; 59 - шарик; 60 - картер механізму вмиканя 1-го моста; 61 - шток вилки вмикання 1-го моста; 62 - ролики; 63 - вал приводу 1-го моста; 64 - муфта вмикання 1-го моста; 65 - передній проміжний вал; 66 - фланець; 67 - гальмівний барабан; 68 - вал приводу на леведку; 69 - ведуча зірочка приводу на лебедку; 70 - вилка блокування диференціалу; 71 - стопорний гвинт; 72 - маслоналивний патрубок; 73 - покажчик рівня масла; 74,76 - зливні пробки; 75 - зливна пробка з магнітом; 77 - масляний насос; 79 - датчик тиску масла; 80 - штуцер шланга; 81 - перехідний штуцер.

І. Роздавальна коробка

Картер РК складається з верхньої і нижньої половин. Між верхньою і нижньою половинами картера встановлені прокладки. У нижній половині картера маються отвори, куди вкручені зливальні пробки, а також магнітна пробка. На верхній половині картера мається отвір, у який ввернутий покажчик рівня масла. Маслоналивний патрубок з фільтром одночасно служить сапуном роздавальної коробки. Картер забезпечений двома рим-болтами для монтажу і демонтажу РК.

Ведучий вал розташований у верхній половині картера на підшипниках. На валу на шліцах розміщений блок шестерень включення підвищувальної і понижуючої передач, а в передній частині — муфта включення добор потужності на лебідку.

Міжосьовий шестеренний диференціал встановлений на підшипниках, призначений для зменшення циркуляції потужності в трансмісії машини між третім і четвертим мостами.

На корпусі диференціала на шпонках встановлені ведені шестірні підвищувальної і понижуючої передач, а на шліцах — муфта включення блокування диференціала, переміщення якого убік вимикання обмежується стопорним кільцем.

Вивідними валами диференціала служать передні і задній проміжні вали, що спираються на внутрішні шліци напівосьових шестірень диференціала і на підшипники в стінах картера.

Напівосьові шестірні спираються на коробки диференціала через бронзові втулки з гвинтовою нарізкою для забезпечення циркуляції масла.


Передній та задній проміжний вал.

На проміжних валах на шліцах встановлені ведучі шестірні приводів на мости.

На передньому кінці проміжного валу встановлена ведуча шестірня приводу спідометра, що знаходиться в зачепленні з веденою шестірнею, розташованою в кришці приводу спідометра.

Передній кінець валу служить також опорою заднього гальмового барабана стояночного гальма.

Ведучі і відомі диски фрикціону встановлені на зубцюватих вінцях ведучих і відомого барабанів фрикціону і затиснуті між упорним і натискним дисками зусиллям чотирнадцяти пружин.

Ведучі шестірні знаходяться в постійному зачепленні з веденими шестірнями, що сидять на шліцах вторинних валів.

Вторині вали

На передніх шлицьованих кінцях вторинних валів встановлені муфти включення передніх мостів. Шлицьований хвостовик заднього вторинного валу служить опорою гальмівного барабана стояночного гальма.

На верхній половині картера на двох штифтах, що центрують, встановлена верхня кришка зі змонтованими в ній штоками включення передачі включення приводу на лебідку, з'єднаних з вилками переключення. В отворі над кулькою-фіксатором штока переключення передач встановлений стопор фіксатора механізму блокування переключення передач. Механізми включення передніх мостів складаються з картера і розміщених у ньому вала приводу, штока, вилки переключення.

Вал добору потужносі на лебідку

Добір потужності на лебідку здійснений від ведучого валу через вал приводу на лебідку. На шліцах переднього кінця вала приводу встановлена ведуча зірочка ланцюгової передачі приводу лебідки.

Вал добору потужносі на водометний рушій

Добір потужності на привод водометного рушія здійснений від ведучого валу РК, що шестірнями зв'язаний з відомим валом добору потужності.

На задньому торці припливу верхньої половини картера РК встановлений механізм включення приводу на водометний рушій, що складається з картера, вала, штока і вилки. Механізм включення приводу на водометний рушій постачений датчиком сигналізатора включення водомета.

Робота роздавальної коробки

При переміщенні штока переключення передач вилка вводить блок шестірень у зачеплення із шестернею. Включені і нейтральні положення блоку шестерень фіксуються кулькою-фіксатором.

Момент, що крутить, від двигуна через КП підводиться до ведучого валу і далі через блок шестерень на одну із шестерень диференціала. Через напівосьові шестірні момент, що крутить, передається по проміжних валах шестірням і далі на вторинні вали. Від переднього вторинного валу момент, що крутить, передається на третій міст, а від заднього вторинного валу - на четвертий міст.

Включати і виключати передні мости переміщенням штоків, вилок, муфт, що входять у зачеплення з зубчатими вінцями валів приводу на передні мости. Обидва мости включаються і виключаються одночасно.

Для підвищення прохідності і виключення пробуксовки коліс при русі по пересіченій місцевості одночасно з включенням передніх мостів включається і блокування міжосьового диференціала. При включенні блокування повертається шток блокування і разом з ним вилки, що переміщає муфту на шліци маточини ведучого барабана фрикціону. При цьому корпус диференціала блокується з проміжними валами і диференціал не працює.

Для виключення перевантаження карданних валів, що ведуть мостів і колісних редукторів при заблокованому диференціалі в роздавальній коробці мається фрикціон. Ведучий барабан фрикціону при розблокованому диференціалі обертається разом з відомим барабаном, укріпленим на передній ведучій шестірні приводу мостів. При заблокованому диференціалі ведучий барабан муфтою жорстко зв'язаний з корпусом диференціала і через фрикційні диски — з відомим барабаном і шестернею, жорстко посадженою на передньому проміжному валу. Фрикційна муфта розрахована на передачу визначеного моменту, що крутить, тому при перевантаженні однієї з пар


 

ведучих мостів (перше і третє або друге і четвертого) відбувається прослизання фрикційних дисків з одночасним спрацьовуванням міжосьового диференціала.

Включення і вимикання добору потужності на лебідку виробляються переміщенням штока, від якого через вилку переміщається і муфта, входячи в зачеплення з зубчатим вінцем валу приводу і жорстко зв'язуючи його з ведучим валом. Момент двигуна, що крутить, при цьому передається на ведучу зірочку ланцюгової передачі.

Включати і виключати добір потужності на водометний рушій переміщенням штока, вилки і муфти, що входить у зачеплення з зубчатим вінцем валу, жорстко зв'язуючи його з ведучим валом. При цьому момент, що крутить, передається через карданну передачу на редуктор водометного рушія.

При переміщенні штока у включене положення добору потужності на рушій стовщена частина штока давить на кульковий наконечник датчика, втоплюючи його і замикаючи контакти електроланцюга сигнальної лампи, встановленої на щитку гідророзподільного апарата. Лампа загоряється, сигналізуючи механікові-водієві про включення водометного рушія. Виключене положення механізму вимикання рушія фіксується кулькою-фіксатором.

ІІ. Система змащення й охолодження роздавальної коробки


Система змащення й охолодження РК призначена для змащення шестірень, підшипни-кових вузлів і валів РК, а також для зниження температури всіх частин РК за рахунок охолодження циркулюючого масла.

У систему входять масляний насос, масляний бачок, радіатори охолодження масла, трубопроводи і сигнальна лампа справності системи.


 

1 - роздавальна коробка; 2 - внутрішня секція масляного насосу; 3 - зовнішня секція масляного насосу; 4 - масляний бачок; 5 - сигнальна лампа; 6,7,9,12,13, 14,18 - зєднувальні шланги; 8 - трійник; 10,19 - масляні радіатори; 11 - двигун; 15 - картер механізма вмикання водометного рушія; 16 - зєднувальна трубка; 77 - кришка проміжного вала.



Масляний насос кріпиться до передньої стінки припливу верхнього картера РК через перехідну пластину.

Насос — двосекційний, шестеренний. Кожна секція має редукційний клапан.

Зовнішня секція з'єднана трубкою з кришкою підшипника заднього проміжного валу, а внутрішня секція — шлангами з радіаторами і далі зі штуцером, вкрученим у приплив картера РК у зоні шестерень добору потужності на водометний рушій (від правого радіатора), і з кришкою механізму включення приводу на водометний рушій (від лівого радіатора).



Привод масляного насосу здійснюється від відомого вала добору потужності на водометний рушій, що має в торці проріз, у котру входить хвостовик ведучого валика насосу.

 

1 - корпус зовнішньої секції; 2 - ведомая шестерня зовнішньої секції; 3 - корпус внутрішньої секції; 4 - ведомая шестерня внутрішньої секції; 5 - ведучий валік; 6 - прокладка; 7 - розділююча пластина; 8 - ведуча шестерня зовнішньої секції; 9 - шпонка.


Масляний бачок встановлений із правої сторони РК і закріплений планкою, з'єднаної з кронштейнами підстави, привареними до днища. На кришці бачка з внутрішньої сторони змонтований маслоприймач із сітчастим фільтром.


Масляний бачок з'єднаний шлангом з картером РК через патрубок і через патрубок, шланг і трубку — з масляним насосом РК.

 

1 - вхідний патрубок маслоприймача; 2 - кришка маслоприймачів; 3 - прокладка; 4 - вхідний патрубок; 5 - корпус масляного бачка;

6 - корпус маслоприймача; 7 - седчатий фильтер маслоприймача;

8 – пружина.



Радіатори охолодження масла калориферного типу з вентиляторами, при включенні яких здійснюється примусова циркуляція повітря через радіатори.

Радіатори кріпляться на кронштейнах, встановлених на вертикальних листах бортів праворуч і ліворуч від двигуна у відділенні силової установки.

Включати вентилятори масляних радіаторів вимикачем, розташованим на щитку приладів механіка-водія.

Для контролю за роботою системи змащення РК встановлений датчик сигнальної лампи наявності тиску в системі, вкручений у корпус масляного насосу через штуцера. Сигнальна лампа знаходиться на щитку приладів механіка-водія. Датчик спрацьовує при падінні тиску в нагнітальній магістралі нижче 40—60 кПа (0,4—0,6 кгс/см2) і включає сигнальну лампу.

Робота системи змащення й охолодження

Масляний насос подає масло в магістраль тільки при включеній (для руху вперед) передачі в коробці передач і не подає масло при включенні передачі заднього ходу, а також при нейтральному положенні важеля КП. Подача насосу збільшується при збільшенні частоти обертання колінчатого валу двигуна і при включенні вищих передач у коробці передач.

Масляний насос засмоктує масло через маслоприймач із сітчастим фільтром, встановлений всередині масляного бачка. Масло з внутрішньої секції насосу подається до радіаторів.

З правого радіатора масло надходить по шлангах у штуцер на припливі картера РК і через нього — у картер на обертові шестірні добору потужності на водометний рушій, змазуючи їхні зубчаті вінці і підшипники валу добору потужності і ведучого валу РК. З лівого радіатора по шлангах масло надходить у картер механізму включення приводу на водометний рушій і через підшипник — у картер РК. При цьому розбризкуванням змазуються деталі механізму включення водометного рушія.

Зовнішня секція насосу подає масло в задню кришку підшипника заднього проміжного валу. З кришки масло під тиском надходить через центральний отвір заднього проміжного валу в порожнині правої і лівої коробок сателітів міжосьового диференціалу, змазуючи опорні поверхні і зуби сателітів і напівосьових шестерень.

З картера РК масло зливається в масляний бачок.

Система змащення РК має наступні особливості. Якщо насос не засмоктує масло, у системі змащення немає тиску. При цьому сигнальна лампа на щитку приладів горить. Як тільки насос починає засмоктувати і подавати масло в систему змащення, створюється тиск, і сигнальна лампа гасне.

При русі машини на поворотах, на крутих підйомах, кренах відбувається зниження тиску масло в системі. При цьому сигнальна лампа мигає або горить.

При малій частоті обертання насосу (на початку руху після стоянки, при русі на зниженій частоті обертання колінчатого валу двигуна, на малих швидкостях і на плаву) також можливе миготіння сигнальної лампи. При русі заднім ходом сигнальна лампа горить.

ІІІ. Приводи керування роздавальною коробкою



1 - ричаг вмикання передних мостів і блокування диференціала; 2 - ричаг перемикання передач раздавальної коровки; 3 - ричаг вмикання лебідки; 4 - гребінка кронштейна ричагів керування роздавальною коробкою; 5 - кронштейн ричага вмикання лебідки; 6 - вертикальний валик; 7 - валик блокування диференціала; 8 - стопорна гайка, 9 - валик приводу вмикання передніх мостів і блокуваня диференціала; 10 - передня тяга приводу вмикання лебідки; 11 - передня тяга перемикання передач роздавальної коробки; 12,24,27 - тяги вмикання передніх мостів; 13,20,23 - ричаги; 14 - проміжної тяги вмиканя лебідки; 15 - проміжна тяга перемикання передач роздавальної коробки; 16 - шток вмикання первого моста; 17 - задня тяга приводу вмиканя лебідки; 18 - шток вмиканя лебідки; 19 - шток вмиканя другого моста; 21 - шток перемиканя передач; 22 - задня тяга перемиканя передач роздавальної коробки; 25 - тяга вмиканя блокуваня диференціала; 26 - валик приводу вмиканя другого моста і блокуваня диференціалу.

 



 

1 - ричаг блокування валика; 2 - блокувальний валик; 3 - лівий кронштейн валика; 4 - передня тяга; 5 - кришка роздавальної коробки; 6 - ричаг-качалка; 7 - поперечина корпусу; 8 - вилка; 9 - контргайка; 10 - задняя тяга; 11 - болт; 12 - ричаг; 13 - правий кронштейн велика; 14 - пружина стопора; 15 - стопор фіксатора; 16 - шарик-фиксатор; 17 - шток перемикання передач; 18 - палець блокувального валика; 19 - відтяжна пружина;20 - скоба відтяжної пружини; 11 - регулювальна шайба; А — зазор між блокувальним валиком і стопором фиксатора.



Привод включення передніх мостів і блокування міжосьового диференціала.

Включати і виключати передні мости з блокуванням диференціала можна як на стоянці, так і при русі машини.

Включення передніх мостів одночасно з блокуванням міжосьового диференціала здійснюється важелем, встановленим на поперечному валику між сидіннями командира і механіка-водія, через поперечні валики, дві вертикальні тяги, двоплечі перехідні важелі і тяги. Тяги з'єднані зі штоками механізмів включення першого і другого мостів. Тяга з'єднана з важелем, закріпленим на валику блокування диференціала. На задньому кінці тяги приварена шайба, що упирається у важіль при вимиканні блокування. Між важелем і гайкою хвостовика тяги встановлена натискна пружина.

Двом фіксованим на гребінці кронштейна положенням (включеного і виключеному) важеля відповідають два фіксованих положення кожного зі штоків механізмів включення першого і другого мостів і валика блокування диференціала.

Для включення передніх мостів і блокування міжосьового диференціала:

— натиснути на собачку важеля і вивести засувку важеля з паза на гребінці кронштейна;

— опустити собачку важеля і перемістити важіль уперед до заскакування засувки в паз на гребінці кронштейна, що відповідає фіксованому положенню включених передніх мостів.

При переміщенні важеля зусилля через деталі приводу передається на штоки механізмів включення першого і другого мостів. Переміщаючи, штоки включають або виключають передні мости. Включення обох мостів відбувається одночасно.

З включенням передніх мостів зусилля від важеля також передається на важіль. При цьому натискна пружина тяги стискується гайкою, повертаючи важіль і шток блокування. Муфта включення блокування диференціалу, зв'язана через вилку зі штоком, переміщається по шліцах корпусу диференціала і з'єднує його з зубчатим вінцем маточини ведучого барабана фрикціону і блокує міжосьовий диференціал.

Привод переключення передач роздавальної коробки

Попередження. Переключати передачі в роздавальній коробці можна тільки на нерухомій машині і тільки при вижатому зчепленні.

При цьому включати понижуючу передачу в роздавальній коробці можна, лише попередньо включивши передні мости. Розташування пазів на гребінці кронштейна підібрано таким чином, що якщо важіль включення передніх мостів буде знаходитися в положенні, що відповідає виключеним переднім мостам, те його засувка буде перешкоджати важелеві переключення передач зайняти положення включеної понижуючої передачі.

Переключення передач у роздавальній коробці здійснюється з місця механіка-водія важелем, встановленим на поперечному валику між сидіннями командира і механіка-водія через тяги і важелі.

При переміщенні важеля зусилля через деталі приводу передається на шток переключення передач і переміщає його, включаючи або виключаючи підвищувальну або понижуючу передачу або встановлюючи нейтраль у роздавальній коробці. Кожному з трьох фіксованих положень штока відповідає фіксоване положення важеля на гребінці кронштейна, коли засувка важеля знаходиться в пазу гребінки.

Для включення понижуючої передачі:

— включити передні мости;

— виключити зчеплення;

— натиснути на собачку важеля і вивести засувку важеля з паза на гребінці кронштейна;

— перевести важіль з нейтрального положення вперед і, опустивши собачку важеля, продовжити його переміщення до фіксації засувки в пазу на гребінці кронштейна.

Для вимикання понижуючої передачі:

— виключити зчеплення;

— натиснути на собачку важеля, вивести засувку важеля з паза на гребінці кронштейна і перевести важіль у нейтральне положення;

— виключити передні мости.

Для включення підвищувальної передачі:

— виключити зчеплення;

— натиснути на собачку важеля і вивести засувку важеля з паза на гребінці кронштейна;

— перевести важіль з нейтрального положення назад і, опустивши собачку важеля, продовжити його переміщення до фіксації засувки в пазу на гребінці кронштейна.

Блокувальний механізм

Блокувальний механізм служить для запобігання мимовільного переміщення штока переключення, а отже, і самовимикання передач.

У кришці РК установлений стопор фіксатора, що пружиною притиснутий до кульки-фіксатора, що сидить у лунці штока. Зазор між блокувальним валиком і стопором фіксатора складає 0,15—0,5 мм і підібраний так, що не дозволяє стопору піднятися при включеній передачі і тим самим не дає можливості кульці-фіксаторові вийти з лунки штока. При цьому шток виявляється заблокованим у включеному положенні.

Для вимикання блокування необхідно вичавити педаль зчеплення. При цьому важіль приводу поверне блокувальний валик так, що його лиска встане над стопором фіксатора.

У цьому положенні зазор, що утворився, між блокувальним валиком і стопором фіксатора дозволяє стопору фіксатора піднятися і звільнити кульку-фіксатор штока, створюючи можливість переміщення штока і переключення передачі в РК. Після переключення передачі і включення зчеплення блокувальний валик повернеться і заблокує кульку-фіксатор у лунці штока, крім можливості самовимикання передачі.

Привод включення добору потужності на лебідку

Привод включення добору потужності на лебідку здійснюється важелем, закріпленим на кронштейні поперечки праворуч від сидіння механіка-водія, тягами, важелем і вертикальним валиком. Привод приєднаний до штока включення добору потужності на лебідку, встановленому у верхній кришці роздавальної коробки.

Важіль має два положення: включене (переднє) і виключене (заднє), що фіксуються засувкою важеля у відповідних пазах на гребінці кронштейна.

При включенні добору потужності на лебідку зусилля від переміщення важеля передається через деталі приводу на шток і далі на вилку і зв'язану з нею муфту. Переміщаючи, муфта входить у зачеплення з зубчатим вінцем валу приводу на лебідку, і момент двигуна, що крутить, передається на барабан лебідки.

При вимиканні муфта виходить із зачеплення, і передача моменту припиняється.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 977 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2284 - | 2063 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.