Останнім часом терористи з ІДІЛу все частіше потрапляють в новинні стрічки світу, але інформація, яка про них подається направлена на показ дій іділівців, не надаючи уваги хто вони взагалі і звідки з'явились. Але хоча б базові речі знати потрібно.
Коментар
Відомий український історик Василь Павлов роз'яснив: «ІГІЛ, він же Даіши, це невизнана сунітська ісламська держава на території східної Сирії і західного Іраку. Фактично ІГІЛ вдає із себе велике терористичне угрупування, що захопило кілька міст Сирії і Іраку, користуючись слабкістю місцевих армій, громадянською війною в Сирії і віковим холіваров шиїтів і сунітів.
Абревіатура ІГІЛ розшифровується як Ісламська Держава Іраку і Леванту. Левант - історична область на території нинішніх Сирії, Лівану і Ізраїлю. На територіях, захоплених ІГІЛ, діють варварські закони радикального ісламу: жінок викрадають в рабство, чоловіків змушують воювати за ісламістів, християни і єзиди піддаються гонінням і геноциду, пам'ятники неісламської культури демонстративно руйнуються. ІГІЛ також нелегально торгує нафтою, рясно наявної в захоплених районах, а на виручені гроші купує зброю і вербує нових бойовиків у свої ряди.»
Ця терористична група була заснована у 1999 році йорданським радикалом Абу Мусаб аз-Заркаві як “Організація Монотеїзму і Газавату”, А з 2006 проголосила себе “Ісламською державою Іраку”.
Мета та сенс існування
Зараз ІДІЛ контролює територію з населенням 10 млн. чоловік в Іраку і Сирії. У цієї терористичної групи є навіть свій прапор з надписом Шахада, який свідчить про віру в єдиного бога і місію Пророка Мухамеда. Також їх не слід путати з “Аль-Каїдою”, від якої вони відкололись. Метою ІДІЛу є заснування Сунітської держави на чолі з халіфом і розширити свій вплив на всю земну кулю незважаючи на людські жертви. “Халіфівці” хочуть побудувати на захоплених землях свою державу з шаріатом і гуріями. Коли орди з автоматами захоплюють місто, вони зразу ж виставляють на місці свою бородату поліцію, а діячі рангом вище організовують управління місцевою адміністрацією і шаріатськими судами. Відкриваються магазини, соц. служби і з'являються речі з нормального життя. Каатаючись містом іділівці за допомогою гучномовців вітають місцевих жителів з приходом нового праведного порядку і обіцяють, що нікого безпричинно карати не будуть.
Також вони роздають біднякам хліб обов'язково знімаючи це на камеру, а в сирійській Пальмірі, наприклад, вони підірвали тюрму, в якій при Асаді убивали і допитували ув'язнених. Самі ж вони убивають і допитують ув'язнених в інших місцях, а чому б і ні. Ще одним досяягненям “Халіфату” є чеканка власної монети. І якщо раніше вони малювали на купюрах палаючі будинки WTC, то зараз взагалі не потрібно фантазувати: вони зображують зразу всю карту світу.
Як все це могло організуватись у щось схоже на державу?
Це так сталося тому, що в основі ІДІЛу лежить жорстка організація і постійний контроль, який супроводжувався з початку, на відміну від “Аль-Каїди”, де не зрозуміло хто командує, а хто підпорядковується.
У Іраку і Сирії, ІДІЛ використовує існуючу адміністративно-територіальну систему, тільки-но перейменував адміністративні одиниці у вілайати або провінції. У червні 2015, офіційно проголошено створення філій в Лівії, Єгипті (Синайський півострів), Саудівській Аравії, Ємені, Алжирі, Афганістані, Пакистані, Нігерії і Північному Кавказі. За межами Іраку і Сирії, має підконтрольну територію тільки в Сінаї, Афганістані, і Лівії. IДІЛ також має представництво в Марокко, Лівані, Йорданії, Туреччині, Ізраїлі і Палестині, але не має офіційних філій в цих країнах.
Причетність до терористичних актів
Терористичні дії ІДІЛ почалися ще в 2007 році. Одним з перших терактів, за який угруповання взяло відповідальність, був підрив фугасу поблизу міста Баакуба в провінції Діяла (Ірак) 6 травня 2007, внаслідок якого загинув російський фотокореспондент Дмитро Чеботаєв і 6 американських військовослужбовців. Починаючи з 2009, угруповання регулярно заявляє про свою відповідальність за вибухи, напади та інші злочини, зокрема.
25 жовтня 2009 — підрив двох начинених вибухівкою автомобілів в центрі Багдада (біля будівель адміністрації губернатора і міністерства юстиції): загинули 155 осіб.
31 жовтня 2010 — Захоплення заручників в кафедральному соборі Багдада, що належить Сирійській католицькій церкві: загинули 58 осіб.
Сирійський фронт: на початку серпня 2013 бойовики ІДІЛ атакували позиції курдських бойовиків на прикордонних з Туреччиною територіях Сирії. Восени 2013 року бойовики ІДІЛ вели бойові дії в районі сирійських міст Ідліб,Алеппо і Аазаз як проти "Вільної сирійської армії» так і проти курдських ополченців.
Наприкінці 2013 року ІДІЛ установив контроль над сирійським містом ар-Ракка, який став неофіційною столицею ІДІЛ в Сирії. Місто швидко було впорядковано, засновані шаріатські суди, управління містом ґрунтується безпосередньо на ісламських законах.
Точна чисельність іділівців невідома і приблизно налічує приблизно 10 тисяч бойовиків. Є припущення, що «ІДІЛ» отримує кошти від індивідуальних спонсорів з країн Перської затоки. Також джерелом прибутків ІДІЛ є грабіжництво, викупи за заручників та продаж наркотиків.
Угрупування вже контролює багату на нафту місцевість на півночі Сирії. Після захоплення Мосула в Іраку його позиції зміцнилися. Є інформація, що вони отримали 425 млн доларів, які зберігалися у національному банку в Мосулі, і що невдовзі джихадисти можуть захопити найбільші в Іраку нафтові родовища у Байджі, на південь від Мосула.
За останніми відомостями керівником «ІДІЛ» був Абу Бакраль-Багдаді. Державний департамент США обіцяв нагороду у 10 млн доларів за інформацію про його місцеперебування. Він також відомий на прізвисько Абу Дуа, і у США вважався одним з найнебезпечніших екстремістів.
Аль-Багдаді народився 1971 року в іракському місті Самарра і називав себе спадкоємцем пророка Мухаммеда. Він вивчав іслам в Університеті Багдада, тривалий час воював на боці іракської Аль-Каїди. Американці заарештовували його 2005 року, але через чотири роки звільнили. Він був проголошений головою Ісламської держави Іраку — до якої тоді ще не входив Левант — у травні 2010 року.
Ще однією значимою фігурою є голова Аль-Каїди Айман аль-Завахірі. За нього дають винагороду — 25 млн доларів.
Вихід
На досягнутих цілях ІДІЛ зупинятись не збирається, тому потрібно прийти до більш жорстоких і ефективних мір...