Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Форми міжнародних економічних відносин. Історично першою формою МЕВ стала міжнародна торгівля – купівля і продаж товарів та послуг, що здійснюється між резидентами різних держав




 

Історично першою формою МЕВ стала міжнародна торгівля – купівля і продаж товарів та послуг, що здійснюється між резидентами різних держав. Складається з двох зустрічних потоків: експорту (вивезення товарів та послуг за митний кордон держави) та імпорту (ввезення товарів та послуг на митну територію країни).

Міжнародний рух капіталу – однобічне переміщення капіталу між країнами з метою отримання доходу.

За функціональним призначенням розрізняють:

- підприємницький капітал або іноземні інвестиції, що, в свою чергу, поділяються на: а) прямі інвестиції – вкладення капіталу з метою отримання прибутку та контролю інвестора над об'єктом інвестування; б) портфельні інвестиції – вкладення капіталу, яке не надає реального контролю над об'єктом інвестування і метою якого є виключно отримання доходу;

- позичковий капітал або міжнародні кредити (international loans);

- міжнародна економічна допомога (foreign aid);

Міжнародна трудова міграція – переміщення працездатного населення з одних держав до інших з метою працевлаштування. Вона охоплює процеси еміграції (виїзд робочої сили з країни), імміграції (в’їзд робочої сили до країни) та рееміграції (повернення емігрантів на батьківщину) й набуває різних форм (постійної й тимчасової, легальної й нелегальної тощо).

Міжнародне виробництво – виробництво товарів і послуг за участю суб’єктів різних держав на основі прямих і портфельних інвестицій, ліцензійних угод, міжнародного субконтрактингу, угод про управління та ін. Основна частина міжнародного виробництва сьогодні має характер внутрішньофірмового виробництва, що здійснюється завдяки транснаціональним корпораціям, в межах їх виробничих та науково-технічних потужностей, розташованих в різних країнах світу.

Міжнародне співробітництво у науково-технічній сфері охоплює: міжнародний комерційний та некомерційний технологічний обмін; координацію та спільне проведення науково-технічних досліджень; виконання науково-технічних досліджень за замовленням; надання послуг науково-технічного характеру; навчання і стажування фахівців; створення спільних підприємств (з міжнародною передачею техніки чи технологій); реалізацію міжнародних цільових комплексних науково-технічних програм.

Міжнародні валютні відносини – сукупність економічних відносин між країнами, інтеграційними об’єднаннями держав, юридичними і фізичними особами різних країн, міжнародними організаціями з приводу функціонування національних валют у зовнішньоекономічному обороті.

Валюта – будь-який платіжний засіб, що може бути використаний у міжнародних розрахунках.

Ціна грошової одиниці однієї країни, виражена в грошових одиницях інших країн, називається валютним курсом.

Найвищою формою розвитку МЕВ є міжнародна економічна інтеграція (МЕІ) – процес поглиблення міжнародних економічних відносин, який призводить до зближення господарських систем держав та поступового формування єдиного ринкового простору для товарів та факторів виробництва з єдиною валютно-фінансовою та правовою системами й найтіснішою координацією внутрішньої та зовнішньої економічної політики країн.

Стадії (форми) міжнародної економічної інтеграції:

1) Преференційна зона – об'єднує країни, у взаємній торгівлі яких знижені (відносно до стандартних) мита та (або) послаблені нетарифні обмеження.

2) Зона вільної торгівлі – передбачає скасування митних зборів та кількісних обмежень у торгівлі між країнами-учасницями із збереженням кожною з них власної торгово-економічної політики щодо третіх країн.

3) Митний союз – країни не тільки ліквідують митні тарифи й кількісні обмеження усередині союзу, але й запроваджують єдиний митний режим щодо третіх країн, формують спільну зовнішньоторговельну політику й передають її регулювання на наднаціональний рівень.

4) Спільний ринок – митний союз доповнюється вільним переміщенням капіталу та праці. Здійснюється погодження економічної політики країн-учасниць міждержавними або наднаціональними інститутами.

5) Економічний союз ґрунтується на створенні спільного економічного, валютно-фінансового, правового й інформаційного простору; проведенні єдиної економічної політики; уніфікації законодавства. Фактично створюється єдиний економічний простір з відповідною політичною надбудовою. На цьому етапі може вводитися до обігу спільна грошова одиниця.

6) Політичний союз ґрунтується на переході країн-учасниць до спільної зовнішньої політики й політики безпеки, на запровадженні єдиного громадянства, на посиленні співробітництва в судочинстві і у внутрішніх справах. Державні кордони всередині політичного союзу значною мірою стираються в економічному та в усіх інших аспектах. Такий рівень об’єднання країн можна віднести до федеративної держави.

Зразком міжнародної економічної інтеграції став Європейський союз, що зараз знаходиться на стадії економічного союзу, в якому сформовано валютний союз і чітко проявляються елементи політичного союзу.

На основі угоди про асоціацію України з ЄС формується лише перший рівень міжнародної економічної інтеграції – преференційна зона. Економічні умови цієї угоди не надто вигідні Україні, проте співробітництво з ЄС має довгострокові вигоди, бо здатне в перспективі сприяти соціально-економічній та суспільно-політичній модернізації нашої країни.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 351 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2444 - | 2243 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.