Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Напрямлена дія системи випромінювачів




Для формування вузьких пучків радіохвиль у декаметровому та метровому діапазонах окремі вібратори можуть об’єднуватись в антенну систему з N випромінювачів. Тоді вектор напруженості результуючого поля в далекій зоні визначається геометричною сумою N векторів напруженостей інтерферуючих полів окремих випромінювачів (принцип суперпозиції полів). Вирази для напруженості поля, створеного окремим n-ним вібратором, отримано раніше. Проте потрібно враховувати також орієнтацію кожного випромінювача в просторі, амплітуду та фазу струму в ньому, тому обчислення результуючого поля ускладнюється. При однаковій орієнтації в просторі ідентичних випромінювачів в результаті знаходження суми

 

(5.1)

 

можна сформулювати теорему перемноження діаграм.

Теорема: діаграма напрямленості системи з N ідентичних і однаково орієнтованих випромінювачів визначається добутком діаграми напрямленості окремого випромінювача на діаграму напрямленості тієї ж системи з N ізотропних випромінювачів:

 

. (5.2)

 

Можна показати, що діаграма напрямленості fN(J) розташованих на одній лінії системи ізотропних випромінювачів (рис. 5.1) з однаковими за величиною і зсунутих за фазою на y струмами описується виразом:

 

. (5.3)

 

У виразі (5.3), який називається множником антенної гратки, літерою d позначено відстань між сусідніми випромінювачами.

 

Рис. 5.1

 

Знайдемо множники гратки для деяких простих варіантів системи випромінювачів. Візьмемо 2 ненапрямлених, рознесених на відстань d випромінювачі, фази струмів в яких зсунуті на кут y. На практиці це може бути система з двох паралельних вертикальних вібраторів, якщо розглядати їх випромінювання тільки в горизонтальній площині.

А) Нехай N=2, d=l/2, y=0. Тоді з (5.3) після перетворення отримаємо:

 

. (5.4)

 

 

Функція (5.4) набуває нульових значень при J=0 та 1800 і максимальних значень при J=90 та 2700 (рис. 5.2 а). Значки (+)

 

 

Рис. 5.2

 

на рисунку означають, що вібратори заживлені струмами з однаковими фазами (y=0). Отже, для синфазної системи (y=0) з d=l/2 характерно те, що максимуми діаграми випромінювання напрямлені перпендикулярно до лінії розташування вібраторів.

Б) Нехай N=2, d=l/2, y=p. Тоді з (5.3) після перетворення отримаємо:

 

. (5.5)

 

Даний вираз набуває нульового значення при J=±900 і максимального значення при J=0 та 1800 (рис. 5.2 б). Значки (+) та (-) означають, що струми вібраторів протифазні. Отже, для зміннофазної системи (y=1800) з d=l/2 характерним є те, що максимуми діаграми випромінювання напрямлені вздовж лінії розташування вібраторів.

В) Нехай N=2, d=l/4, y=p/2. Тоді з (5.3) після перетворення отримаємо:

. (5.6)

 

Даний вираз набуває нульового значення при J=1800 і максимального значення при J=00 (рис. 5.3 а). Зображена на рисунку кардіоїдна діаграма отримується за умови, що струм у вібраторі Р випереджає на кут y=p/2 струм у вібраторі А. Тут вібратор Р служить своєрідним рефлектором.

 

 

Рис. 5.3

 

На відміну від рефлекторної, в директорній антені струм у вібраторі, що знаходиться в передній частині системи (директор), повинен відставати від струму у вібраторі А на y=p/2. При цьому теж отримується кардіоїдна діаграма напрямленості (рис. 5.3 б).

Г) Нехай вібратори розташовані близько, так що d<< l. Якщо y=0, то з (5.3) отримаємо:

 

. (5.7)

 

Якщо y=1800, то з (5.3) випливає:

 

 

. (5.8)

 

Відповідні діаграми зображені на рис. 5.4 а, б. Таким чином, діаграма синфазної системи з d<<l практично ненапрямлена, але інтенсивність випромінювання набагато більша, ніж у протифазної системи.

 

 

Рис. 5.4

 

Зауваження:

1) Двопровідну лінію передачі енергії (фідер) з відстанню між провідниками d<<l можна розглядати як протифазну систему, чим пояснюється її незначне випромінювання.

2) У всіх розглянутих варіантах рівність струмів вібраторів та необхідні фазові зсуви забезпечуються відповідними схемами живлення вібраторів через фідерну систему. При цьому, як буде показано далі, потрібно враховувати зміну вхідних опорів випромінювачів у системі в порівнянні з опором окремого вібратора.

3) В антенній системі, крім активних вібраторів, заживлених від фідера, можуть бути пасивні директори та рефлектори, струми в яких збуджуються полем активного

 

вібратора. В такому випадку необхідних фазових зсувів струмів у пасивних елементах можна досягти вкороченням директора та подовженням рефлектора в порівнянні з розміром активного вібратора. На цьому принципі базується робота антени Уда-Ягі або, що те саме, директорної антени чи антени типу “хвильовий канал”. Повна рівність струмів у вібраторах при даному способі збудження не забезпечується, проте зроблені вище висновки щодо діаграм випромінювання стосуються й антен з пасивними елементами.

4) Існують варіанти антенних систем, в яких при активному живленні кожного елемента необхідні фазові зсуви забезпечуються як схемою живлення, так і коректуванням розмірів директора та рефлектора відносно розмірів активного елемента. Прикладом може служити логоперіодична антена.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 596 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2279 - | 2102 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.