Товарні склади являють собою комплекс взаємозалежних приміщень, що є складовою частиною оптових або роздрібних торговельних підприємств. Смороду призначені для нагромадження й зберігання товарних запасів, комплектування торговельного асортиментів, підготовки до продаж товарів і їх реалізації.
Класифікація товарних складів здійснюється по наступних основних ознаках:
• характер виконуваних функцій;
• товарна спеціалізація;
• умови зберігання товарів;
• технічне обладнання;
• об'ємно-планувальний розв'язок;
• рівень механізації;
• транспортні умови.
По характеру виконуваних функцій розрізняють склади накопичувальні, подсортировочно-розподільні, транзитно-перевалочні, сезонного зберігання, дострокового завезення й тимчасового зберігання.
Накопичувальні склади створюються переважливо в районах виробництва. Смороду служать для приймання товарів від промислових підприємств дрібними партіями й наступного відправлення їх у райони споживання, алі вже великими партіями.
Підсортировно-розподільними є склади, розташовані в районах споживання й приналежні оптовим торговельним базам або роздрібним торговельним підприємствам. Сюди із промислових підприємств або накопичувальних складів на нетривале зберігання надходять великі партії товарів. Після приймання по кількості і якості, підсортировки й підготовки до відпустки товари направляються в роздрібну торговельну мережу.
Транзитно-перевалочні склади розміщаються на залізничних станціях, у морських і річкових портах. Смороду здійснюють приймання, короткочасне зберігання й відправлення вантажів, перевезених у змішанім повідомленні різними видами транспорту й потребуючих передачі їх з одного виду транспорту на іншій.
Склади сезонного зберігання використовують для тривалого зберігання товарів, що мають сезонний характер виробництва або споживання. До таких складів ставляться картоплі-, овочесховища й ін.
У районах Крайньої Півночі й інших важкодоступних у певну пору долі місцевостях створюються склади дострокового завезення. Доставка товарів у них відбувається переважливо водним транспортом у період навігації.
Склади тимчасового зберігання призначені для зберігання під митним контролем товарів і транспортних засобів на годину їх митного оформлення. Тимчасове зберігання здійснюється в спеціально виділених і обладнаних приміщеннях, на відкритих майданчиках і інших місцях, що є складами тимчасового зберігання.
Наявність таких складів є обов'язковим: в аеропортах, аеродромах і портах, відкритих для міжнародного сполучення; на вантажних дворах, станційних складах і майданчиках залізниць, що здійснюють приймання, навантаження, вивантаження й видачу товарів, переміщуваних через митний кордон Російської Федерації; у пунктах пропуску через державну або митний кордон Російської Федерації, де здійснюється міжнародне автомобільне повідомлення. Склад тимчасового зберігання із прилягаючої до нього територією є зоною митного контролю.
За ознакою товарної спеціалізації склади ділять на спеціалізовані й універсальні.
Спеціалізовані склади призначені для здійснення складських операцій з якою- не будь однієї групою товарів.
Для здійснення складських операцій з універсальним асортиментами товарів використовують універсальні склади. Поділ їх на відособлені секції дозволяє розміщати в межах одного складу різні групи й продовольчих, і непродовольчих товарів.
Залежно від розумів, створюваних для зберігання товарів, виділяють загальнотоварні й спеціальні склади.
Загальнотоварними називаються склади, призначені для здійснення складських операцій з товарами, що не вимагають регульованих режимів зберігання.
До спеціальних складів відносять склади-холодильники, сховища для плодів і овочів, маслосховища, соляні склади й ін.
По особливостях технічного обладнання розрізняють відкриті, напівзакриті й закриті склади.
Відкриті склади влаштовують у вигляді ґрунтових майданчиків і майданчиків на стовпчастих або стрічкових фундаментах. На таких складах розміщають на зберігання товари, які не втрачають своїх властивостей під впливом прямих сонячних променів і атмосферних опадів.
Напівзакриті склади являють собою навіси без стін (на стовпах) або з однієї-трьома стінами. Отут можуть зберігатися товари, несприйнятливі до перепадів температур і вологості повітря.
Закриті склади розташовуються в будинках або підземних сховищах. Смороду можуть бути опалювальними, утепленими або неутепленими.
Опалювальні склади мають опалювальну систему й обладнання для вентиляції повітря. Усередині таких складів постійно підтримуються необхідні для зберігання товарів температура й вологість повітря.
Утеплені склади не мають опалювального встаткування, алі за рахунок утеплених стін, підлоги, стелі, а також дверних тамбурів товари в них захищені від різких перепадів температури й вологості повітря.
Неутеплені склади призначені для зберігання товарів при температурі, рівній температурі зовнішнього повітря, алі захищеними від опадів і доступу сонячного світла.
Залежно від об'ємно-планувального розв'язку склади можуть бути одноповерховими або розташовуватися на декількох поверхах. Одноповерхові склади (з висотою складських приміщень не менш 6 м) більш зручні для раціональної організації технологічного процесу, тому що при цьому полегшує внутрішнскладське переміщення вантажів.
За рівнем механізації технологічних операцій виділяють склади із застосуванням засобів малої механізації, механізовані й автоматизовані.
З урахуванням транспортних розумів бувають склади кравці або пристанські (розташовані, відповідно, у портах або на пристанях), прирейкові (розташовані назалізничних станціях або під'їзні колії, що мають залізничні), а також склади, що не мають своїх під'їзних колій (неприрейкові).