Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Еллада та Кіклади у III-II тисячоліттях до н.е.




На основі археологічної періодизації історії Криту були розроблені археологічні періодизації півдня Балканського півострова, і островів Егейського моря – Кіклад. Епоха III-II тисячоріч до н.е.для материка була названа елладською, а для островів – кікладською, Відповідно до знайдених місцевих археологічних пам'ятників ранньоелладський і ранньокікладський періоди були датовані 2600-2000 р. до н.е., середньоелладський – 2000-1650 р. до н.е., середньоекікладський – 2000-1500 р. до н.е., піздньоелладський – 1650-1100 р. до н.е., а піздньокікладський – 1500-1200 рр. до н.е. У зв'язку з обставинами розкопок, за сталою науковою традицією, піздньоелладський період називають ще мікенським.

На материку неоліт протримався довше, ніж на Криті. Повільніше відбувалося освоєння міді й бронзи. У найдавніші часи материк і окремі острови Егейського моря, а також узбережжя Малої Азії були заселені догрецькими племенами, яких самі античні греки називали загальним ім'ям пеласгів.

Переселення племен у III тисячоріччі до н.е. нам мало відомі. Відбувалися вони переважно з північних районів Балканського півострова. Близько XXI-XX ст. до н.е. відбулося переселення значної кількості найдавніших грецьких племен. Найпоширенішою назвою цієї групи племен було ахейці, тому історію Греції II тисячоріччя до н.е. стали називати Ахейською.

Прибульці частково розорили й зруйнували поселення завойованих союзів племен. Залишки догрецького населення поступово асимілювалися з ахейцями. В II тисячоріччі до н.е. ахейці розселилися на островах і на узбережжі Малої Азії. Як і на Криті, на півдні Балканського півострова відбуваються процеси класоутворення. Найбільш інтенсивні вони були в прибережних районах. Глибинні місцевості довгий час зберігали первіснообщинні відносини. Найбільш значними центрами ранньокласового суспільства були Мікени, Тіринф, Пілос на Пелопоннесі, Орхомен, Фіви та Афіни у Середній Греції, Іолк – у Фессалії та інші. У всіх цих місцях збереглися укріплені замки-палаци, оточені потужними стінами. Біля палаців були розташовані селища місцевих жителів різного майнового статку. Крім того, існував ще ціла низка поселень. Як і на Криті, населення материкової Греції займалося землеробством і скотарством. Високої досконалості досягли численні ремесла. Всі ці процеси відзначені ще в першій половині II тисячоріччя до н.е.

Тоді ж виникли Мікени, що незабаром перетворилися на центр значної у ті часи ранньорабовласницької держави. У Мікенському укріпленні й поза ним було виявлено кілька десятків царських гробниць. У тих з них, які не були розграбовані, археологи знайшли дорогоцінні вироби художнього ремесла й портретні золоті маски. Гробниці були двох видів – шахтові, тобто прямокутні ями, висічені в скелі й зверху закриті плитами з каменю, і толоси (купольні гробниці) великих розмірів, що підкреслювали могутність похованих у них володарів. Недалеко від Мікенського палацу були розкопані будинки багатих ремісників.

В одному з них, так званому будинку маслоторговця, було знайдено 39 глиняних табличок, пописаних лінійним письмом Б. В іншому, так званому будинку сфінксів, – 10 табличок. Це вказує на поширення писемності за межами палацу.

Внутрішні приміщення в Мікенському, Тіринфському та інших палацах були прикрашені фресками. В образотворчому мистецтві материкової Греції зустрічаються військові сцени. Широко відома фреска з Тіринфа, що зображує двох дівчат на колісниці, фреска, що зображує полювання на кабана.

З 30-х років ХХ століття ведуться систематичні розкопки палацу у мессенському Пілосі, однотипного з палацами у Мікенах і Тіринфі. У ньому була знайдена основна маса глиняних табличок з лінійним письмом Б. На основі вивчення написів, однорідних за своїм змістом із кносськими, ми можемо більш глибоко й конкретно відновити соціально-економічні відносини та політичну структуру Пілоської ранньорабовласницької держави. Основним заняттям пілоського населення було землеробство. Земля перебувала у власності «народу» і у власності окремих осіб. «Народ» надавав у користування різні за розмірами ділянки землі як винагороду за службу. Розміри ділянки залежали від посади особи, що наділяється землею. Людей на посади призначав цар. Власники землі здавали її в оренду дрібними ділянками, утримуючи як орендну плату частину врожаю. Розміри земельних ділянок обчислювалися по кількості мір зерна; що значить земля, одержувана «від народу», не цілком ясно. Імовірно, це була общинна земля, що поступово переходила в статус державної (царської).

Очевидно, наділення цією землею відбувалося за рішенням народних зборів, «народу». Але вже були встановлені точні розміри площі землі, одержуваної «від народу». Правитель Пілоської держави – ванака – одержав «від народу» ділянку площею 1800 мір зерна. Його помічник, командуючий військами равакета, одержував ділянку в 600 мір зерна. Інші посадові особи одержували відповідно менші ділянки. Серед них видне місце займали жерці й жриці. Рядові вільні орендували незначні ділянки й «у народу» і у приватних власників. Таким чином, у Пілоській державі була складна, ще недостатньо досліджена система землеволодіння й землекористування, у якій приватна власність, що народжується, виникала, співіснувала й розвивалася в умовах общинної традиції, що вгасала.

У Пілоському царстві було розвинене скотарство. Різні ремесла досягли високої досконалості. Ремісники й велика кількість працівників різних спеціальностей обслуговували палацове господарство. У табличках є іменні списки ремісників, хліборобів-орендарів і ін. Існували ремісничі майстерні при палаці, були й ремісники, що виробляли продукцію вдома й здавали її царським службовцям. У палацовому господарстві й у приватних осіб були в служінні раби (переважно рабині). Раби й рабині працювали в палацовому господарстві, об'єднані в робочі загони під наглядом відповідальних доглядачів. Вівся суворий облік усіляких робіт. Пілос мав сухопутну армію та флот. Держава ділилася на області, якими управляли, як і на Криті, пасиреве, залежні від ванаки. Очевидно, подібні умови були й в інших ахейських державах.

У глиняних табличках є згадування про Посейдона, Гермеса, Диониса, Зевса, Геру та інших богів, яким греки поклонялися в античну епоху.

Зміст написів у сполученні з усіма іншими археологічними пам'ятниками й у їхньому світлі з новими даними, почерпнутими з міфів, а також з урахуванням відомостей, наявних у хетських написах, малюють нам ахейські держави у жвавих зв'язках зі своїми східними й західними сусідами. Вся сума пам'ятників говорить про певну культурну спільність егейського світу. Однак ахейські держави не становили скільки-небудь, міцної політичної єдності. Міфи зберегли спогади про постійні міжусобні війни. Ахейці здійснювали й далекі військові експедиції. У числі «народів моря» у XIII ст. до н.е. вони двічі нападали на Єгипет. Вони сприяли ослабленню Хетського царства. У хетських написах держава Ахіява змальована, як рівна по силі Хетській, Єгипетській, Вавилонській й Ассірійській. Критяни та ахейці висадилися на східному узбережжі Середземного моря й стали там відомі під ім'ям філістимлян, а вся місцевість із прилягаючою до неї південносирійською територією стала називатися Палестиною.

Останнім великим військовим заходом ахейців була оспівана в поемах «Іліада» і «Одиссея» і відома з інших міфів – Троянська війна. Відповідно до археологічних досліджень, вона відбувалася близько 1240 р. до н.е. Добре укріплене місто Троя в північно-західній частині Малої Азії був центром невеликої, але багатої ранньорабовласницької держави, що межувала з Хетською державою.

Троя була розташована на важливих стратегічних і торговельних шляхах, що зв'язували Малу й Передню Азію з басейном Егейського моря. Згідно «Іліаді»,у Трої в той час правив авторитетний на всьому заході Малої Азії цар Пріам. Ахейські держави об'єднали свої сили для грабіжницького й завойовницького морського походу під начальством правителя «золотообильних Мікен» Агамемнона. Надія ахейців на легку перемогу не виправдалася. Відповідно до традиції, ахейці тільки з великими зусиллями й втратами змогли взяти Трою після важкої 10-літньої війни.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 517 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2754 - | 2314 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.