Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Відшукання коренів функціональних рівнянь методом ітерацій




(ПОСЛІДОВНИХ НАБЛИЖЕНЬ)

Цей метод ми застосуємо для відшукання кореня функціонального рівняння x = F (x).

Уведемо для цього рівняння поняття ітераційної послідовності.

Послідовність чисел x0, x1,..., xn, позначена коротко символом {xn}, будемо називати ітераційною, якщо для будь-якого номера n $ 1 елемент xn

 

виражається через елемент xn - 1 по рекуррентній формулі xn = F (xn - 1), а в якості x0 узяте будь-яке число з області завдання функції F (x).

Ми установимо, що за певних умов ітераційна послідовність {xn} сходиться до кореня рівняння (4) і тому її елементи можуть бути узяті за наближені значення цього кореня.

Теорема 5. Якщо функція F (x) безперервна в кожній крапці відрізка [a;b], всі елементи ітераційної послідовності {xn} лежать на цьому відрізку й ітераційній послідовності сходиться до деякої межі "c", то "c" є коренем рівняння (4).

Доведенню теореми 5 подамо наступне допоміжне твердження.

Лема. Якщо послідовність {xn} сходиться до межі "c" і всі елементи цієї послідовності лежать на відрізку [a;b], то і межа "c" лежить на цьому відрізку. Нехай {xn} сходиться до межі c і всі елементи xn задовольняють нерівності xn = b (відповідно xn Є a). Потрібно довести, що і межа c задовольняє нерівності c = b (відповідно c Є a).

Зупинимося на випадку xn = b, тому що випадок xn Є a розглядається аналогічно. Покладемо yn = xn - b і помітимо, що послідовність {yn} складається з непозитивних чисел і сходиться до границі d = c - b. Досить довести, що ця межа d непозитивна. Припущення про те, що ця межа позитивна, приводить до протиріччя з тим, що всі yn непозитивно, тому що в силу збіжності {yn} до d всі елементи yn, починаючи з деякого номера, будуть як завгодно мало відрізнятися від d і тому будуть позитивні.

Лема доведена.

Переходячи до доведення теореми 5, ми тепер у силу леми можемо затверджувати, що межа c ітераційної послідовності {xn} лежить на вдрізку [a;b]. Звідси випливає, що функція f (x), за умовою безперервна в кожній точці цього відрізка, є безперервною в точці c. Тому що послідовність {xn} сходиться до c. Переходячи тепер до межі при n у рівності xn = F (xn - 1), ми одержимо в межі з цієї рівності, що c = F (c), тобто c є коренем рівняння (4).

Теорема 5 доведена.

Теорема 6. Нехай число "c" є коренем рівняння (4) і нехай у кожній точці деякого симетричного відносно "c" відрізка [c - e, c + e], де e > 0, функція F (x) має похідну F '(x) і ця похідна усюди на цьому сегменті задовольняє умові

| F '(x) | = a < 1.

Тоді ітераційна послідовність {xn}, у якої значення x0 узята будь-яка кточка відрізка [c - e, c + e], сходиться до кореня "c". Більш того, для n-го елемента ітераційної послідовності xn справедлива нерівність

| xn - c | = ean.

Зауваження 1. Операція, що задається функцією F (x), що задовольняє нерівності (5), називається стиском.

Зауваження 2. Нерівність (6) показує, що ітераційна послідовність {xn} сходиться до кореня c зі швидкістю геометричної прогресії.

Доведення теореми 6. У силу теореми 5 для доказу першого твердження теореми 6 про збіжність ітераційної послідовності {xn} до кореня c рівняння (4) досить довести, що всі елементи xn лежать на відрізку [c - e, c + e]. Доведемо це методом математичної індукції. Тому що за умовою теореми 6 x0 належить відрізкові [c - e, c + e], то досить, припустивши, що xn при n $ 0 належить цьому відрізкові, довести, що і xn + 1 йому належить. З огляду на те, що xn + 1 = F (xn), c = F (c), ми одержимо, що

xn + 1 - c = F (xn) - F (c).

Тому що функція, що має похідну в даній точці, є безперервною в цій точці, то для функції F (x) на відрізку, обмеженому точками c і xn, виконані всі умови теореми 4 (Лагранжа) і по цій теоремі між c і xn найдеться така точка xn, що справедливо формулу Лагранжа

F (xn) - F (c) = (xn - c)F '(xn).

З рівностей (7) і (8) і умови (5), справедливого для похідної у всіх точках відрізка [c - e, c + e], випливає, що

| xn + 1 - c | < a | xn - c |.

З нерівностей (9) і з того, що a < 1, випливає, що

| xn + 1 - c | < | xn - c |.

Нерівність (10) означає, що крапка xn + 1 лежить на меншій відстані від c, чим крапка xn, і тому що xn лежить на відрізку [c - e, c + e], то і xn + 1 лежить на цьому сегменті.

Отже, всі елементи ітераційної послідовності {xn} лежать на відрізку [c - e, c + e], і перша частина теореми 6 доведена.

Залишається для будь-якого номера n довести нерівність (6). Записуючи нерівність (9) для номерів n, рівних 0, 1, 2,..., n - 1, одержимо, що

| xn - c | < an | x0 - c | < ean.

Теорема 6 цілком доведена.

Зробимо практичні зауваження щодо застосування тільки що доведеної теореми. Припустимо, що шляхом попередньої прикидки ми установили, що цікавлячий нас корінь c рівняння (4) лежить усередині деякого відрізка [a, b], на якому функція F(x) має похідну, що задовольняє умові (5). Тому що відрізок [a, b], узагалі говорячи, не є симетричним щодо кореня, що обчислюється, c, то природно виникає питання, як вибрати нульове наближення x0, щоб до ітераційної послідовності {xn} була застосовна теорема 6. Помітимо, що, де б усередині сегмента [a;b] не розташовувався корінь c, хоча б один із двох симетричних щодо точки c відррізків [a, 2c - a] і [2c - b, b] цілком належить сегментові [a, b]. Тому хоча б одна з двох точок a і b належить симетричному відносно c сегментові, усюди на якому справедлива нерівність (5), тобто хоча б одну з точок a або b можна відповідно до теореми 6 вибрати як нульове наближення x0. Конкретно за x0 потрібно прийняти ту з точок a чи b, для якої наближення x1 = F (x0) не виходить за межі відрізка [a,b].

На практиці найчастіше зустрічається випадок, коли похідна F'(x) має на відрізку [a, b] визначений знак. Якщо цей знак позитивний, то з формул (7) і (8) випливає, що ітераційна послідовність {xn} є монотонною (тобто або не спадає, або не зростає). Цей випадок приводить до так називаної східчастої діаграми. Якщо ж похідна F'(x) негативна на відрізку [a, b], то з тих же формул (7) і (8) випливає, що два будь-яких послідовних елементи xn і xn + 1 лежать по різні сторони від c. Цей випадок приводить до так називаного спиралеобразной діаграмі.

Приклад 1.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 356 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2312 - | 2095 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.