Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Шляхи протидії маніпуляції свідомістю населення з боку політиків під час виборчих компаній в Україні




Що таке маніпулювання свідомістю людини і в чому – їх небезпека, масштаби якої ми не до оцінюємо? Оксфордський словник англійської мови визначає, що: “ Маніпулювання – це акт впливу на людей або управління ними зі спритністю або зневажливим підтекстом”. Це визначення, на нашу думку, передає руйнівну й соціально небезпечну сутність будь-якого маніпулювання.

Існує два головні способи і суб’єкти впливу на людину – регулятор і маніпулятор. Якщо регулятор впливає на людину, дотримуючись її прав, свобод та поважаючи її честь і гідність, то маніпулятор, навпаки, зневажає і не визнає свободу кожної людини. Саме в цьому – глобальна загроза маніпулювань для становлення демократії, що базується на народовладді й вільному виборі. Маніпулювання навіть більш небезпечні від політичної диктатури й силового примусу, бо вони – приховані, важковловимі та спекулюють психологією людини, її підсвідомими імпульсами і переживаннями. З маніпулюваннями боротися важче ніж з політичними режимами, бо вони, як небезпечний вірус, – невидимі, здатні до розмноження і розвитку, проникають у психологічну структуру особи і руйнують її зсередини, перетворюючи людей на “біологічних машин” для голосування або споживання.

Існує десятки заборонених прийомів психологічного впливу на людину – від так званого “25-го кадру” до популярного на сьогодні нейролінгвістичного програмування. В сучасному світі, який проголошує демократію й свободу людини, поряд із численними видами озброєння й масового знищення створено те, проти чого боротися значно важче, – страхітливий арсенал маніпулювань свідомістю людини, який легко приводиться в дію сучасними телекомунікаційними й інформаційними технологіями.

Головна суспільна небезпека – в тому, що під час маніпулювань фактично руйнується сам статус живої людської особи, притаманний їй у повсякденного суспільному житті: людина, якою маніпулюють, - це вже не друг, не партнер, не суперник, не ворог, а – звичайна матеріальна й утилітарна річ-маріонетка, яку можна переміщувати з місця на місце та керувати її волею й діями.

Якщо ми піддаємося на маніпулювання, ми фактично погоджуємося бути матеріальною річчю, наші бажання й дії втрачають свободу вибору, бо вони стають заздалегідь запрограмованими й визначеними.

Руйнівна сила й небезпека маніпулювань свідомістю людини містить глобальні загрози для суспільства. Але парадокс у тому, що це проблемне питання обговорюється переважно в колах фахівців. Держава не займається розв’язанням цієї серйозної проблеми. Окремої галузі державної гуманітарної політики захисту громадян від маніпулювань їх свідомістю просто існує. В цьому питанні держава, як головний інструмент захисту прав людини, не здатна відповідати на виклики і загрози сучасності.

Особливо актуальною ця проблема, це технологічне лихо ХХІ століття стає під час виборчих процесів, коли маніпулювання набувають критичної маси. Маніпулятори й “брудні” політтехнологи, здійснюючи своє цинічне ремесло, не вбачають у людині живу особу, якій від природи дарована свобода дій і мислення. Людина для них – матеріальна річ, неодухотворений і безвольний об’єкт, пасивний споживач політичних гасел, обіцянок і популістичних ідей, загорнених, як товар, у привабливу упаковку.

Тому суспільство повинно знати, що маніпулятивні технологи й політичні сили, які користуються їх послугами, – це психологічні кілери, які – що небезпечно! - діють не лише проти окремої особи, а проти цілих соціальних груп, здійснюючи агресію у свідомість кожної конкретної людини і “вбиваючи” її свободу вибору.

Політики й політичні партії, які небайдужі до морально-психологічного й духовного здоров’я суспільства, повинні відмовитися від послуг горе-професіоналів – маніпуляторів і “брудних” технологів, що проводять шарлатанські операції в громадській свідомості. Очевидно, що такий приклад ведення чистої й добропорядної політики насамперед повинні подавати всі раніше обрані партії і блоки, представники яких перебувають у законодавчій і виконавчій владі та склали присягу на служіння суспільним інтересам.

 

За оцінками експертів, на сьогоднішній день створено вже близько 150 видів “ брудних” виборчих технологій і їхня кількість буде зростати доти, поки існуватиме попит на протизаконні й недозволені методи ведення політичної боротьби. Політики і політичні партії повинні зрозуміти, що “брудні” виборчі технології не лише мають мінімальний ефект, а й містять для них стратегічні загрози. Адже застосовуючи “брудні” технології проти когось ми, таким чином, надаємо право іншому застосувати “брудну” технологію проти нас. І в результаті загальний ефект дорівнює “ 0” і в середньо- й довгостроковій перспективі програють вс і, бо така закономірність будь-якої брудної боротьби – у політиці, в спорті, у бізнесі і т.д.

“ Брудні” виборчі технології підривають суспільну культуру і мораль, адже вони перетворюють людину на річ, на звичайний об’єкт маніпулювань. Для блокування використання “брудних” технологій і обмеження маніпулювань, у тому числі інформаційних, недостатньо лише одних законодавчих норм, дія яких обов’язково має доповнюватися іншими, можливо, навіть більш дієвими – громадськими і професійними регуляторами. Здорові сили в суспільстві мають створити цілу систему дій і заходів, спрямованих на витіснення і блокування практики використання “брудних” технологій, стимулювання самоорганізації суб’єктів виборів, зростання правової культури і взаємодії трьох головних учасників виборчого процесу: політичних партій, політтехнологів та ЗМІ.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-01-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 325 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2383 - | 2135 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.