Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методологія досліджень емпіричного та теоретичного рівнів




Процес пізнання включає в себе накопичення фактів. Без систематизації, без логічного осмислення їх не може існувати наука. Хоча факти ще не наука. Факти стають складовою частиною наукових знань, якщо вони виступають в узагальненому систематизованому вигляді, як елементи логічної структури конкретної системи наукового знання.

Наукові факти, наукова проблема, гіпотеза і теорія є основ­ними формами становлення нового знання.

Наукове дослідження є логічним процесом формування системи знань на основі двох рівнів дослідження: емпірич­ному і теоретичному. На емпіричному рівні переважає живе споглядання (чуттєве пізнання), збір фактів, первин­не їх описування, узагальнення, систематизація.

Відрізняють факти дійсності і наукові факти. Факти дійсності – це події, явища, які проходять реально, їх різні властивості та взаємовідношення.

Наукові факти – це відображення в свідомості людини перевірених, продуманих реальних фактів та зафіксованих мовою науки у вигляді емпіричних суджень. Емпіричний рівень наукового дослідження проходить дві стадії:

Перша – процес добування, отримання фактів. Джере­лом їх є реальна дійсність: історичні події, діяльність на­роду, окремих осіб, подій у різних сферах суспільства, а також різні природні явища і процеси.

Але не завжди дослідник може мати справу з першо­джерелом фактів (наприклад, історик віддалений від подій десятиліттями і більше). Тому тут застосовують вторинні, третинні джерела фактів: свідки подій, документи, мемуа­ри, наукові праці інших дослідників. Використовуючи різні шляхи та прийоми, дослідник накопичує факти - емпі­ричну основу своєї майбутньої роботи. Відомий вчений В.Вернадський у зв'язку з цим зазначав: Точно науково встановлений факт по суті завжди дає більше, ніж створена на його ж основі теорія. Він достовірний і для майбутньої теорії, і в історичній зміні теорій він залишається незмінним.

Д руга стадія емпіричного рівня дослідження передба­чає первинне опрацювання та оцінку фактів у їхньому взаємозв'язку.

Дослідник на цьому етапі емпіричного дослідження з'я­совує, що ж дійсно є фактом, а що домислом, думкою визначає зміст фактів, взаємовідношення між ними, про­водить групування їх за характером, важливістю, актуаль­ністю, спираючись на теоретичні положення науки, її закони та категорії.

На другій стадії емпіричного рівня наукового дослідження здійснюється:

• критична оцінка та перевірка кожного факту, звільнен­ня від несуттєвого та другорядного, випадкового;

• описування кожного факту мовою науки;

• відбір найбільш типових та характерних повторень, відповідно до тенденції розвитку;

• проведення класифікації за характерними ознаками і виявлення найбільш очевидних зв'язків між ними.

Отже, вже на емпіричному рівні можливе виявлення певних закономірностей розвитку досліджуваного явища і щільно підводиться база до більш високого рівня теоре­тичного дослідження, в результаті якого формуються нау­кові проблеми, гіпотези, теорії.

Теоретичний рівень наукового дослідження пов'язаний з аналізом наукових фактів, з пізнанням і формулюванням законів науки, тобто з поясненням предметів і процесів реальної дійсності.

Формування теоретичного знання - це процес сходжен­ня від конкретного до абстрактного, з тим, щоб на основі сформульованих наукових абстракцій знову повернутись до вивчення конкретного, але на більш високому рівні. Резуль­татом теоретичного дослідження є формулювання законів, теорій, наукових гіпотез та інших форм "розумових опера­цій". Живе споглядання при цьому є підпорядкованим аспектом пізнавального процесу. Теоретичне пізнання відображає «вища і процеси зі сторони їх внутрішніх зв'язків та законо-мрпостей, які виявляються в процесі опрацювання даних емпіричного знання.

Втім саме одне лише описування і класифікація фактів, що робить науку наукою. Вона стає такою лише тоді, коли на підставі аналізу фактів, прогнозує їх появу та спрямовує практичну діяльність людей.

У листі до молодих дослідників І.Павлов пропонував: "Вивчайте, зіставляйте, накопичуйте факти... Але, вивчаючи, експериментуючи, спостерігаючи, намагайтесь не залиша­тись на поверхні фактів. Не перетворюйтесь на архіваріусів фактів... Наполегливо шукайте закони, які ними управляють" [4, С. 35]. Тільки в тому випадку, коли факти будуть роз­глядатись у цілісній системі, у взаємозв'язку, вони стануть "впертою річчю", "повітрям вченого", "хлібом науки". При цьому не потрібно мати величезну кількість фактів, а, отри­мавши їх певну кількість, включити до концептуальної системи, надати певного змісту та значення, визначити відповідність їх меті дослідження.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-31; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 707 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2254 - | 2180 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.