Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сучасна гносеологія та методологія наукового пізнання




Тема. Методологія наукових досліджень

1. Сучасна гносеологія та методологія наукового пізнання

2. Методологія наукових досліджень, види та принципи –

3. Методи та методика наукового пізнання

4. Методологія досліджень емпіричного та теоретичного
рівнів

 

 

Сучасна гносеологія та методологія наукового пізнання

Зі збільшенням обсягів і масштабів наукових знань, а також поглибленням наукового пізнання в розкритті зако­нів та закономірностей функціонування реального природ­ного і соціального світу у вчених все більше виникає потреба проаналізувати ті засоби і методи, які допомагають отриму­вати нові знання.

Починаючи з античної культури, монополія на досліджен­ня на наукове пізнання належала філософії, і лише з другої половини XIX століття проходить різка диференціація, тобто від філософії відійшла частина наукових дисциплін, які досліджували відповідні сторони процесу пізнання. Сформувались самостійні сфери наукових знань: природо­знавство, психологія, соціологія, а в наші часи виникла наука про науку - або наукознавство.

Питання про методологію досліджень у різних галузях є предметом постійних дискусій вчених, філософів. До цього часу в усьому світі йдуть наукові роздуми про предмет і завдання таких напрямів досліджень науки, як філософська методологія і логіка. Але більшість схиляється до думки, яку висловив доктор філософських наук К.К.Жоль, що "єд­ність світу науки - не є філософською видумкою, а реальним фактом, який має винятково важливе теоретично-пізнавальне і методологічне значення,... ми маємо право говорити про взаємозв'язок наукової методології юриспруденції (економіки, педагогіки тощо (авторське) з філософією пізнання і таким компонентом цієї теорії, як загальна методологія наукового пізнання".

Вивчення загальних закономірностей розвитку і функціо­нування наукового знання належить філософській теорії гносеології, теорії пізнання, що досліджує вихідні умови та загальні основи будь-якого дослідження.

Гносеологія включає три розділи:

1) онтологія (грецьке апіоб - буття + І0£08 - вчення) - це вчення про буття, яке досліджує загальні основи, принципи буття, його структуру і закономірність;

2) аксіологія - вчення про природу моральних, естетич­них та інших цінностей, їх зв'язки між собою та особистіс­тю людини;

3) методологія наукового пізнання.

Кожна сфера людської діяльності поряд з універсаль­ними має і специфічні особливості та відповідну методоло­гію. Специфічними особливостями наділена і методологія науки - сфери розумової діяльності людства. Вона вивчає перш за все можливості та межі застосування сукупності загальних та конкретних методів пізнання. Методологія як спеціальний розділ гносеології вивчає і досліджує форми та методи наукового пізнання.

Методологія (походить від грецького слова теіпосіез – пізнання і 1оgos – вчення) – це вчення про наукові ме­тоди та сукупність прийомів і способів дослідження, про правила мислення при створенні теорії науки, її філософсь­ка теоретична основа.

В основі будь-якого дослідження лежить задум (ідея) дослідника. У філософському розумінні ідея - це продукт людського мислення, форма відображення дійсності, в ній міститься усвідомлення мети пізнання, перспектив дослі­дження та його практичне значення. Ідеї народжуються з практики спостереження навколишнього світу і потреб життя.

Нова ідея - це якісний стрибок думки за межі сприйня­тих почуттями даних.

Складність, багатогранність і міждисциплінарний статус
будь-якої наукової проблеми спонукає необхідність на вивчен­ня у системі координат, що задається різними рівнями ме­
тодології науки.

Головна мета методології як науки - вивчення та аналіз методів, засобів, прийомів, за допомогою яких отримують нові знання в науці, як на емпіричному, так і на теоретич­ному рівнях пізнання.

Осмисленням методів наукового пізнання, розробкою методології займались видатні вчені минулого і сучасності: Арістотель, Ф.Бекон, Г.Галілей, І.Ньютон, М.Ломоносов, Ч.Дарвін, Д.Менделєєв, а також суттєвий вклад внесли представники класичної філософії (Г.Гегель) та матеріалістич­ної філософії (К.Маркс).

У процесі пізнання методологія розробляє певну стратегію пізнавальної та практичної діяль­ності і виконує такі функції:

- визначає способи здобуття наукових знань, які відобра­жають динаміку процесів та явищ;

- спрямовує хід наукового пізнання оптимальним шля­хом задля отримання нового істинного знання;

- регулює застосування методів, засобів та прийомів у про­цесі пізнання та практики;

- узагальнює результати наукового пізнання в різних формах знання;

- формує загальні принципи і методи наукового дослідження, логіко-аналітичний інструмент наукового пізнання, систематизує терміни та поняття;

- забезпечує всебічність отриманої інформації щодо процесу чи янпіца, що вивчається

- створює систему наукової інформації, яка базується на об'єктивних явищах.

Методологія обумовлена видами людської діяльності й у конкретному її розумінні проявляється декілька аспектів інтерпретації цього поняття.

В сучасному наукознавстві відокремлюють три види людсь­кої діяльності:

• пізнавальну, яку вивчає гносеологія;

• оцінювальну, яку досліджують аксіологи;

• практичну, яку вивчає праксеологія, галузь наукового дослідження, що вивчає загальні умови та методи ефектив­ної організації людської діяльності.

Тобто, сучасна методологія може бути представлена як постійне вдосконалення комплексу знань про методологію орієнтовану на види людської діяльності Але, оскільки об'єктами методології є природа, суспільст­во і людина, які переплітаються і впливають одне на одного, то абсолютної межі між зазначеними видами мето­дології не існує, бо єдність світу передбачає також мето­дологічну єдність його пізнання, перетворення і оцінку

У практиці наукового дослідження використовують три види методології:

1) філософську (фундаментальну) - систему діалектич­них методів, які є найзагальнішими і діють на всьому полінаукового пізнання, конкретизуючись і через загальнонаукову, і через часткову методологію;

2) загальнонаукову методологію, що застосовується в переважній більшості наук і базується на загальнонаукових методах досліджень: історичному, логічному, системному, кібернетичному, моделюванні тощо;

3) частково наукову методологію, що складає специфіч­ні методи дослідження конкретної науки.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-31; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 933 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2507 - | 2376 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.