Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Особливості сприйняття часу дітьми раннього і дошкільного віку.




Модуль ІІІ.

Лекція 3.3. Розвиток у дітей орієнтування в часі.

Питання для вивчення

1. Час і його властивості.

2. Особливості сприйняття часу дітьми раннього і дошкільного віку.

3. Задачі та методика формування часових понять та уявлень.

Основні поняття теми: час, об’єктивність, мінливість, періодичність, відчуття тривалості, відчуття часу, еталони, «вчора», «сьогодні», «завтра», дні тижня, частини доби, календар.

 

Опірний конспект

Час і його властивості.

З проблемою часу людина зустрічається кожного дня, зриваючи листки календаря, кожної хвилини, дивлячись на годинник. В часі живе і дитина, тому програмою виховання і навчання дітей ставиться завдання навчання дітей орієнтуватись в часі. Це обумовлено причинами6 дітей ознайомлюють з навколишнім світом, в якому всі події відбуваються в часі. Часові характеристики реальних подій, їх тривалість, порядок черговості ода за іншою, швидкість, частота повторення і ритм необхідно показувати і пояснювати дітям дошкільного віку. Вони запитують: «Якщо є час, покажи мені його». А як же дитині показати? Час сприймається дітьми опосередковано через конкретизацію часових одиниць і відношень і явищ життя і діяльності, які постійно повторюються (Т. Ріхтерман).

Всі міри часу (хвилина, час, доба, тиждень, місяць, рік) являють собою певну систему часових еталонів, де кожна міра складається з одиниць попередньої і слугує основою для побудови наступної. Тому ознайомлення дітей з одиницями вимірів повинно здійснюватись в строгій системі. Питання: «А в якій послідовності?» Для вимірювання часу прийняті регулярно повторюючі явища: зміна дня і ночі, зміна пір року, яка обумовлена добовим обертом земної кулі навколо свої осі, рухом місяця навколо землі, а також рухом Землі навколо Сонця.

Час – це, насамперед, філософська категорія. А також це актуальна психологічна і педагогічна проблема. З матеріалістичних позицій час, як і простір, визначається як форма існування матерії (Щербакова).

Часові уявлення і відношення відбивають явища зовнішнього світу, а часові відношення – реально існуючі відношення процесів в об’єктивному світі. Відображення часу виступає у двох основних формах: почуттєвої і логічної.

Розвиток у людини сприйняття часу пов’язаний з досвідом, а не є «даним зверху», «готовим від природи». Часові уявлення утворюються на грунті будь-якого ритмічного процесу (І.М.Сєченов, І.П.Павлов).

Основні властивості часу:

-об’єктивність;

-неповторність;

- періодичність;

-плинність.

Однією з особливостей часу є відсутність наочних форм.

У людини орієнтування в часі перетворюється в складний процес сприйняття часу. У цьому процесі розрізняють:

1)безпосереднє відчуття тривалості та обумовлене, в основному, вісцеральною чутливістю, яка складає його почуттєву основу.

2)власне сприймання часу, що розвивається на цій почуттєвій основі.

У сприйнятті часу слід розрізняти сприйняття тимчасової тривалості та сприйняття тимчасової послідовності.

У сприйнятті часу вчені виділяють важливу особливість – безпосереднє переживання чи відчуття «почуття» часу. Воно обумовлене органічними відчуттями й пов’язане з ритмічністю основних життєвих процесів – пульсу, подиху і т.і.

За даними новітніх досліджень оцінка тривалості коротких тимчасових інтервалів залежить також від внутрішньої температури тіла. Невеликі проміжки часу, заповнені цікавою діяльністю, наприклад, розглядання якої-небудь картинки, як правило, сильно переоцінюються, великі – недооцінюються.

Також вчені звертають увагу на цікаву особливість і розходження переживання сьогодення чи спогаду про минуле. Для часу переживання сьогодення є зворотне положення. Минулий час у спогаді здається нам більш тривалим, якщо він був багатий подіями, і тим коротший, чим більше порожнів. У відношенні поточного часу навпаки: чим він бідніший подіями і чим одноманітніший його план, тим більш тривалий «тягучий він в переживанні; чим багатше і змістовніше його заповнення, тим непомітніше він протікає, тим меншою здається його тривалість.

Особливості сприйняття часу дітьми раннього і дошкільного віку.

 

Як зазначає, К.Щербакова, фізіологічні механізми сприйняття часу розкриті в працях І.М. Сєченова і І.П. Павлова про рефлекторну природу психічної діяльності головного мозку. Сприйняття часу, його відчуття ґрунтуються, з одного боку, на можливості дроблення будь-якого психічного процесу на окремі, іноді дуже маленькі частинки, а з другого боку – узагальнення відчуттів, абстрагування тимчасового компонента кожного явища. Сєченов відмічав, що спеціальних аналізаторів для відображення тривалості, послідовності, швидкості, зміни явищ об’єктивної дійсності в людей немає. Будь –який аналізатор, що відображає різні властивості предметів і процесів, відображає і їхні часові особливості. Дослідження Павлова свідчать, що діти, як і дорослі, здатні до тонкої диференціації часових інтервалів, що почуття тривалості властиве як дорослому, так і дитині. Воно разом із усвідомленням часової послідовності явищ накопичується в досвіді, поступово виробляючи в дитини інтуїцію часу.

Матеріальною основою формування понять і уявлень про час є розрізнення. Тільки в результаті набутого досвіду з розрізнення зміни дня і ночі, пори року, послідовності ритмічних рухів, на думку В.М. Бехтєрєва, стало можливим визначення часу людиною.

Виняткову роль у цьому відіграє слово. Тільки завдяки оволодінню мовою і рахунком можливе узагальнення поняття про час.

Орієнтування людини в часі формується і удосконалюється в невід’ємному зв’язку з діяльністю.

Фізіологічною основою орієнтування в часі є «динамічна зміна» збудження і гальмування процесів у нервовій системі. Новонароджена дитина дуже швидко звикає до певних інтервалів у годуванні. Коли ж чіткої системи у годуванні немає, то й відчуття часу у дитини не формується. Дитину привчають вночі спати більше, а вдень гратися, у визначений час дня лягати спати.

В ранньому віці сприйняття часу ускладнене, проте діти другого року життя розрізняють і правильно вживають дієслова в теперішньому, минулому та майбутньому часі (ми ходили, йдемо, підемо).

До трьох років формуються уявлення про час під час індивідуального спілкування з вихователя з дітьми, проведення дидактичних ігор («Коли це буває?», «Чарівний мішечок»), розгляду картин, спостережень на прогулянці. Діти повинні вміти розрізняти частини доби («день», «ніч»), виявляти інтерес до відмінностей між світлою(день) і темною (ніч) частинами доби.

Дослідження показують, що часові уявлення звичайно розвиваються відносно пізно, дітям дошкільного віку важко сприймати часові проміжки, зрозуміти плинність часу.

У дітей, як правило:

- відсутнє чітке розуміння окремих, особливо перехідних періодів часу: ранок, вечір, світанок, сутінки тощо;

-у більшості дітей не ввійшли в словник часові відношення при порівнянні віку людини (хлопчик, чоловік, дідусь);

- багато дітей не помічають відмінностей у положенні сонця і кольору небокраю, властивих кожному періоду доби;

- значних труднощів зазнають діти при визначенні часу на годиннику ….

Основні причини несформованості часових уявлень у дошкільників:

А) об’єктивні:

-час не має наочних засобів, а дитина мислить образами;

-суб’єктивність сприйняття часу;

- прийняття часу спирається на складну систему вимірювання часу, продиктовану обертанням Землі;

- недосконалість методики навчання дітей орієнтуванню в часі..

 

Б) суб’єктивні:

-недостатній життєвий досвід дитини;

- особливості мислення (конкретність);

-недооцінка часу дорослими.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-17; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2787 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2499 - | 2248 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.