Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Адміністративне право як галузь права, як галузь правової науки та як навчальна дисципліна.




 

Адміністративне право

 

Галузь праваНаукаНавчальна дисципліна

 

Рис. 1 Способи розуміння терміну «адміністративне право»

 

Терміном «адміністративне право» охоплюється зміст трьох понять – адміністративне право як галузь права, як наука і як навчальна дисципліна

Адміністративне право як галузь права — це система правових норм, що регулюють в інтересах громадян і держа­ви суспільні відносини управлінського характеру, які склада­ються у сфері виконавчої діяльності органів державної влади всіх рівнів і місцевого самоврядування, у сфері внутрішньо-організаційної діяльності інших державних органів, а також у сфері зовнішньоорганізаційної діяльності державних і не­державних підприємств, установ і організацій. У сучасній юридичній літературі можна знайти й інші, дещо відмінні від цього визначення поняття адміністративного права . Так, зокрема, професор І.П. Голосніченко вважає, що адмі­ністративне право України — це галузь (система правових норм), яка регулює з метою реалізації завдань та функцій держави суспільні відносини управлінського характеру та відповідальності, що формуються в сфері виконавчої влади, у внутрішній організаційній діяльності деяких органів дер­жави інших гілок влади, а також в процесі здійснення орга­нами місцевого самоврядування зовнішніх делегованих держа­вою юридично-владних повноважень. Інший автор, професор К.С. Бєльський вважає, що адміністративне право як сукуп­ність, як система — це такий розподіл нормативного мате­ріалу і побудова його, яка дає змогу наочно побачити різні блоки (частини) цієї галузі у їх єдності... Система адміні­стративного права — це науково організована сукупність правових норм, розподілених за групами — правовими інститутами, зведеними у підгалузі, що утворюють галузь — цілісне нормативне утворення.

Адміністративне право України як галузь права — це система правових норм, що регулює суспільні відносини управлінського характеру, які виникають у сфері виконавчої і розпорядчої діяльності органів виконавчої влади, внут­рішньоорганізаційній діяльності інших державних органів, а також у процесі здійснення органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями та їх органами зовнішніх юридично-владних повноважень, застосування заходів адмі­ністративного впливу та притягнення до адміністративної відповідальності.

Адміністративне право як наукаце система знань про сукупність правових норм, що регулюють відносини управ­лінського характеру в певних сферах суспільного життя.

Адміністративне право як певна система правових норм виникла на Європейському континенті в період формування феодально-абсолютистських держав Франції і Німеччини в ХVII-ХVIII ст. і свого розквіту набула протягом XIX ст. в період створення поліцейсько-бюрократичних держав з вели­чезним чиновницьким апаратом, який забезпечував здійснення державного управління у відповідних країнах.

Один із засновників, класик німецького адміністратив­ного права Отто Майєр у своїх працях обґрунтував теорію правової держави, тобто державу, в якій править закон, яка визнає ідею верховенства права, і в якій належним чином існує впорядковане адміністративне право, яке визначає зміст і межі державного управління. Тож не дивно, що на початковому етапі свого розвитку адміністративне право на­зивалось "поліцейським правом".

Саме під такою назвою ця галузь права існувала в Російсь­кій імперії до 1917 р. У радянський період адміністративне право, яке забезпечувало формування і функціонування адміні­стративно-командної системи управління в умовах тоталітар­ного режиму, посіло одне з провідних місць у системі права того часу.

Після проголошення державної незалежності України у 1991 р. почався процес становлення українського адміністра­тивного права. Воно звільнилось від одіозних форм тоталітар­ного минулого, наповнилось національним змістом, запозичило адекватний українським умовам зарубіжний досвід тощо З прийняттям Конституції та Концепції адміністративної рефор­ми адміністративне право модернізується відповідно до європейських стандартів. Саме на цьому етапі свого розвитку воно перебуває сьогодні.

Адміністративне право як навчальна дисципліна — це навчальний курс, який вивчається в юридичних та інших навчальних закладах з метою ознайомлення майбутніх юристів і працівників сфери управління із законодавством, що регулює управлінські відносини, для того, щоб навчити їх застосову­вати адміністративно-правові норми у практичній діяльності.

Адміністративне право має відношення не лише до держав­ної влади як такої. Адміністративне право стосується також зовнішньоорганізаційної діяльності недержавних організацій (порядок їх реєстрації, легалізації). Включення до предмета адміністративного права даного положення зумовлено тим, що зовнішньоорганізаційна діяльність недержавних організа­цій є надзвичайно важливою діяльністю, що впливає на стан розвитку і нормального функціонування суспільства та держави загалом.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 631 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2302 - | 2033 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.