Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття та види джерел адміністративного права




Під джерелом права юридична наука розуміє зовнішній прояв норм права. Тому джерелом адміністративного права є будь-який правовий акт, що містить норми адміністратив­ного права. Нормами адміністративного права визначаються межі належної поведінки органів виконавчої влади, їх служ­бовців, громадян, а також політичних партій і громадських організацій у сфері виконавчо-розпорядчої діяльності держа­ви. Саме за допомогою адміністративно-правових норм вказані суб'єкти наділяються певними повноваженнями. У цих нормах встановлюються також гарантії реалізації прав і додержання обов'язків учасниками цих правовідносин.

Джерело адміністративного праваце акт правотворчості органів державної влади і місцевого самоврядування (у частині делегованих їм повноважень), що складається з адміністративно-правових норм чи навіть одного правила поведінки і регулює управлінську (виконавчо-розпорядчу) діяльність.

В юридичній літературі трапляються й інші визна­чення джерела адміністративного права, наприклад: джерело адміністративного праваце нормативно-правовий акт, що містить норми адміністративного права, які регулюють відносини, що виникають в процесі організації і здійснення державного управління.

Кожне джерело адміністративного права відрізняється від інших за своїми особливостями, зумовленими цільовою спрямованістю і змістом норм. Так, джерело може бути загальної та локальної дії, обов'язковим для виконання всіма органами управління і об'єктами, незалежно від підпорядкованості, або пише підприємствами, установами, посадовими особами, підвідомчими органу, який видав акт.

Для джерел адміністративного права характерна риса співпорядкування, яка виражається у наступному.

1. Всі вони ґрунтуються на нормах Конституції і законів України,
що мають вищу юридичну силу.

2. Джерела — нормативні акти вищих органів виконавчої влади
усіх ланок, — слугують юридичною базою для джерел —
нормативних актів, що приймаються нижчими органами
виконавчої влади.

3. Джерела — нормативні акта вищих органів виконавчої вла­ди — характеризуються більшим масштабом дії, ніж аналогіч­ні акти нижчих органів.

4. Джерела — нормативні акти галузевого (відомчого) характеру —
ґрунтуються на джерелах загального характеру.

Види джерел адміністративного права

З огляду на різноманітність джерел адміністративного права їх доцільно класифікувати за певними критеріями. Так, за сферою застосування джерела адміністративного права можна поділити на:

· універсальні (загальні) джерела адміністративного права (засто­совуються для регулювання всієї сукупності адміністративно-правових відносин);

· спеціальні джерела адміністративного права (регулюють окремі питання державного управління).

За юридичною силою джерела адміністративного права поділяються таким чином:

—Конституція України, Конституція Автономної Республіки
Крим;

—закони України;

—постанови Верховної Ради України;

—укази Президента України (нормативні);

—постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України;

—накази та інші підзаконні нормативні акти керівників цент­ральних органів виконавчої влади;

—міжвідомчі нормативні акти;

—нормативні акти керівників міністерств, державних комітетів,
видані разом з органами громадських організацій;

—нормативні акти органів місцевих державних адміністрацій;

—нормативно-правові акти місцевих рад та їх виконавчих комі­тетів;

—накази (нормативні) керівників державних підприємств,
установ і організацій.

Можна сказати, що адміністративне право стосується всієї сукупності суспільних відносин, адже державне управління поширюється майже на всі відносини, врегульовані законо­давством. Тому джерелом адміністративного права називають усе законодавство України.

У системі джерел адміністративного права провідну роль відіграє Конституція України. Саме в ній визначаються сис­тема органів виконавчої влади, їх найважливіші повноважен­ня, організація діяльності, зовнішні форми правових актів. Конституційні норми встановлюють адміністративно-право­вий статус громадян, законодавчо закріплюють участь об'єд­нань громадян і трудових колективів в управлінні держав­ними і громадськими справами, обов'язки і відповідаль­ність посадових осіб.

Проте роль Конституції як найважливішого джерела адміні­стративного права не зводиться лише до прямого регулювання основних питань управлінської діяльності. Деякі конституційні норми передбачають прийняття окремих законів, які в свою чергу є джерелами адміністративного права. Так, згідно з ч. 2 ст. 120 Конституції України, організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України, інших цент­ральних та місцевих органів виконавчої влади визначають­ся Конституцією і законами України.

Отже, значення Конституції України як найважливішого джерела адміністративного права полягає у тому, що вона є базою для появи інших джерел адміністративного права.

Важливе місце у системі джерел адміністративного права займають нормативні акти, що регулюють адміністративну відповідальність. Це — Кодекс України про адміністративні правопорушення, інші законодавчі акти України (наприклад, Закон України "Про боротьбу з корупцією") тощо. Ці акти в комплексі спрямовані на охорону державного і громадського порядку, державного і колективного майна, прав і свобод громадян, встановленого порядку управління, а також прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій.






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1226 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2394 - | 2270 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.