Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Битва під Москвою включає два періоди: оборонний (30 вересня - 5 грудня 1941 р.) і наступальний (5 грудня 1941 р. - 20 квітня 1942 р.).




У першому з них Червона Армія провела Московську стратегічну оборонну операцію і в другому - дві стратегічні наступальні операції: Московську (5 грудня 1941 р. - 7 січня 1942 р.) і Ржевсько-вяземськую (8 січня - 20 квітня 1942 р.). Поза рамками останньою була проведена Болховськая фронтова наступальна операція Брянського фронту (8 січня - 20 квітня 1942 р.).

Наступ ворога застав радянські війська зненацька. Вони не змогли надати належної протидії супротивникові, який прорвав оборону і, розвиваючи настання, 7 жовтня замкнув кільце навколо військ, що билися на захід від Вязьми, а ще через день - в районі Брянська. У оточення потрапило 7 польових управлінь армій з 15, 64 дивізії з 95, 11 танкових бригад з 13, 50 артилерійських полків резерву Верховного Головнокомандування (РВГК) з 62. У стратегічній обороні утворився пролом шириною близько 500 км. Закрити його було майже нічим. Резервів в районі Москви не опинилося. В результаті майже всі шляхи до Москви виявилися відкритими.

Ведення оборонних битв на підступах до Москви було пов'язане з великими людськими втратами. Вермахт втратив більше 145 тис. солдатів і офіцерів, Червона Армія - понад 658 тис. чоловік. Але, не дивлячись на крупну поразку, радянські війська не дозволили ворогові захопити або оточити Москву. Велику роль в цьому зіграла активна боротьба військ в оточенні, що сковували протягом майже трьох тижнів від 26 до 48 дивізій супротивника. За цей час Ставка Верховного Головнокомандування (ВГК) зуміла підтягти резерви і провести перегруповування військ, закрити в обороні пролом, підсилити Західний фронт і створити новий - Калінінський фронт.

20 жовтня Державний Комітет Оборони ввів в Москві і прилеглих районах облогове положення. 7 листопада 1941 р. в Москві був проведений історичний військовий парад на Червоній площі. З 15 листопада німецькі війська провели другий напад на Москву. Протягом 20 днів вони просунулися на 80-110 км., але до 5 грудня в їх русі вперед наступила криза. Радянські війська зуміли зупинити могутнє вороже угрупування буквально у стін столиці (у 12 км. від сучасної межі на північ від міста), приборкавши ворожий «Тайфун». Збільшена сила опору радянських військ, боротьба партизан в тилу ворога, самовідданість москвичів, допомога всієї країни зіграли вирішальну роль в зриві планів ворога. Льотчики зробили в ході оборонних битв 51 тис. вильотів і вперше у війні завоювали оперативну перевагу в повітрі. Величезну роль зіграли резерви, підготовлені Ставкою ВГК, - 75 нових розрахункових дивізій і понад те 24 розрахункових дивізії були зосереджені в районах Рязані, Ногинська і Ряжська. По суті це було нове стратегічне угрупування, яке перевищило склад радянських військ, що почали оборонні битви під Москвою, і забезпечило передумови для переходу Червоної Армії в контрнаступ під Москвою. Задум радянського командування полягав в тому щоб ударами Західного фронту у взаємодії з фронтами Калінінським і Південно-західним розгромити головні угрупування ворога, що діяли північніше і на південь від Москви.

Рішення наступати на того, що володів чисельною перевагою супротивника, не чекаючи підходу резервів, було ухвалене Ставкою ВГК за пропозицією генерала армії Г.К.Жукова, який уловив наближення кризи в настанні супротивника, коли ворог зупинився, але ще не встиг перейти до оборони і побудувати оборонні позиції. 5-6 груднярадянські війська перейшли в контрнаступ. Не дивлячись на наполегливий опір ворога, морози і глибокий сніг, контрнаступ розвивався в цілому успішно. На північний захід від Москви армії фронтів Калінінського і Західного нанесли значну утрату 3-ою і 4-ою танковим групам і 9-ій армії супротивника. Вихід радянських військ до Ржеву створив загрозу групі армій «Центр» з півночі. На південний захід від Москви армії лівого крила Західного фронту завдали поразки 2-й танковій армії і частині сил 4-ої армії супротивника, зняли загрозу з Тули, звільнили Калугу. Південно-західний фронт, охопивши групу армій «Центр» з півдня, здійснив операцію по оточенню і ліквідації угрупування військ 2-ої німецької армії в районі Єльця. На початку січня контрнаступ завершився. Ворог був відкинутий на 100-250 км.

Особливе значення успіху Червоної Армії під Москвою додає те, що він здійснений при невигідному для тих, що наступали співвідношенні сил і засобів. Перемога була досягнута завдяки вдалому вибору моменту переходу в контрнаступ, раптовості удару для ворога і використанню додаткових сил. Для розвитку контрнаступу Ставка ВГК ввела: 26 стрілецьких і 8 кавалерійських дивізій, 10 стрілецьких бригад, 12 окремих лижних батальйонів і до 100 тис. чоловік маршового поповнення.

На західному напрямі планувалося розгромити найбільш сильне угрупування супротивника - війська групи армій «Центр». Калінінському і Західним фронтам належало завдати ударів по напрямах, що сходилися, на Вязьму з метою оточення і знищення Ржевсько-вяземського угрупування ворога, лівому крилу Північно-західного фронту - глибоко охопити його із заходу, а Брянському фронту - скути сили супротивника на орловському напрямі. Ці завдання були дуже великими і важливими, але вони не відповідали реальним можливостям військ. Так, не дивлячись на те, що по танках співвідношення стало в 1,3 рази, по особовому складу і авіації в 1,1 разу на користь фронтів Західного напряму, а по артилерії сили сторін зрівнялися, вирішальної переваги над супротивником не було. Недолік сил і засобів Ставка ВГК передбачала відшкодувати шляхом створення у фронтах і арміях ударних груп, переходу до артилерійського наступу.

8 січня почався завершуючий етап битви під Москвою. Того дня ударне угрупування фронту Калінінського прорвало ворожу оборону на захід від Ржева. На інший день війська 3-й і 4-й ударних армій розвернули настання в обхід Вязьми із заходу. Одночасно удари по ворогові нанесли і головні сили Західного фронту. До 1 лютого армії правого крила фронту Калінінського просунулися до 250 км. Одночасно армії центру фронту охопили із заходу війська супротивника в районі Оленіно і вишли в тил Ржевського угрупування.

Обстановка на фронті різко змінилася. Використовуючи резервні з'єднання, 180 тис. чоловік маршового поповнення, швидке створення нових оборонних рубежів, а також за рахунок скорочення в 1,4 разу протяжності лінії фронту, групі армій «Центр» вдалося значно підвищити свою потужність і зупинити просування Червоної Армії. Більш того, закривши дірки в своїй обороні під Ржевом і Юхновом, німецькі війська нанесли ряд контрударів, оточили під Ржевом частину 29-ої армії, відсікли від головних сил фронту невні сили в районі Вязьми.

Всі подальші спроби наступати результату не приносили. Фронти із-за великих втрат втратили свою невелику перевагу над супротивником. Гостра нестача боєприпасів, втрата авіацією панування в повітрі, гранична ізмотанность особового складу, весняне бездоріжжя, що почалося, примусили Ставку ВГК ухвалити рішення про перехід з 20 квітня до оборони. Військам, що діяли в районі Вязьми, було наказано виходити на з'єднання з головними силами, а остальним - закріпитися на займаних рубежах.

В результаті Ржевсько-вяземської наступальної операції радянські війська просунулися на 80-250 км., звільнили Московську, Тульську області ряд районів, Орловської і Смоленської областей Калінінськой. Проте в операція виявилася незавершеною: оточити, полонити і знищити Ржевсько-вяземське угрупування ворога не вдалося.

Під Москвою Німеччина втратила не тільки стратегічну ініціативу, але і програла свою «блискавичну війну» проти Радянського Союзу. Крах стратегії «бліцкрігу» поставив Третій рейх перед перспективою тривалої, затяжної війни. Плани і надії його керівництва на швидку перемогу були перекреслені. Військова машина ворога була серйозно приголомшена, моральний стан його солдатів і офіцерів значно підірваний. Перемога Червоної Армії поліпшила військово-політичне і міжнародне положення Радянського Союзу.

Престиж Німеччини в очах її союзників помітно впав. Це отрезвляюще подіяло на правлячі круги Японії і Туреччини, від яких Гітлер вимагав відкритого виступу проти СРСР. Перемога Червоної Армії під Москвою сприяла зміцненню антигітлерівської коаліції і ослабленню блоку фашистських держав, відкривши новий етап в розвитку визвольного руху народів Європи проти нацистського тиранення. Борці проти фашизму знайшли тверду упевненість в своїх прийдешніх перемогах, побачили в особі Червоної Армії силу, здатну не тільки зупинити «непереможного» агресора, але і розгромити його.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 520 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2340 - | 2145 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.