Завершення воєнний операцій в західній Європі.
Радянський Союз зазнає військової агресії Німеччини та її союзників та утворює союз із англосаксонськими націями. Від нападу гітлерівської Німеччини та її союзників на СРСР до контрнаступу Радянської Армії під Сталінградом (22 червня 1941 р. - 19 листопада 1942 р.).
Червень 1941
· 22 червня 1941 р. Німеччина напала на СРСР. Почалася Німецько-радянська війна.
· На боці Німеччини у війну проти СРСР вступили Італія, Угорщина, Румунія, та Словацька республіка.
· Німецькі війська, що отримали перемогу в прикордонних боях, розпочали швидке просування вглиб території СРСР, оточуючи і знищуючи чисельні з'єднання радянських військ.
· ОУН (Мельника)
· 25 червня після масованих бомбардувань радянською авіацією фінської території, в тому числі житлових кварталів Гельсінки, фінський уряд оголосив війну СРСР.
· 30 червня — ОУН Бандери (Бандерівці) у Львові проголошує акт проголошення відновлення Української Держави. Керівників ОУН заарештовано і поміщено в концтабори.
Липень — Серпень 1941
· Німецькі війська окупували західну частину території СРСР — Латвію, Литву, Білорусію, частину України і Молдавію.
· Розпочалась оборона великих міст СРСР: Ленінграда, Смоленська, Києва, Харкова, Одеси, Севастополя.
· СРСР і Великобританія уклали договір про спільні дії у війні проти Німеччини. Аналогічні договори були підписані з урядами Чехословаччини та польським емігрантським урядом. Ці договори започаткували утворення антифашистської коаліції.
Серпень — Вересень 1941
· Продовжують точитися запеклі оборонні бої на території СРСР.
· У ході Смоленської битви (липень — вересень 1941 р.) Червона Армія зупинила німецьку групу армії «Центр», що вела наступ на Москву. Було зупинено групу «Північ» — під Ленінградом, групу «Південь» під Києвом. За наказом Гітлера 21 серпня 2-а танкова група Гейнца Гудеріана була повернута з західного напрямку на Київ і замкнула оточення міста під Лохвицею.
· 19 вересня радянські війська залишили Київ, а у листопаді практично вся Україна була окупована німецькими військами.
· США та Великобританія підписали Атлантичну хартію (серпень), у вересні до неї приєднався СРСР. В Атлантичній хартії було визначені цілі війни та принципи повоєнного влаштування світу.
Грудень 1941
· Радянські війська перейшли у контрнаступ під Москвою, що завершився перемогою.
· 7 грудня Японія раптовим нападом на американську військову базу Перл-Харбор (Гавайські острови) розв'язала війну проти США та Великобританії на Тихому океані і в Азії. Війну США навздогін за Японією оголосили Німеччина та Італія.
· Албанія оголосила війну США.
Січень 1942
· 1 січня у Вашингтоні підписано Декларацію Об'єднаних Націй (Декларація 26 країн, в тому числі СРСР, США, Великобританія) про спільну боротьбу з Німеччиною до повної перемоги.
Травень 1942
· Підписано договір СРСР та Великобританії про союз у війні з Німеччиною. Аналогічний договір СРСР та США підписали у червні.
· Радянська армія здійснила військовий наступ на Харків та спробу звільнення Криму. Обидві операції завершились провалом з великими втратами оточених радянських військ.
Липень — Жовтень 1942
· Нацисти окупували майже всю Європу під час Другої Світової Війни, Європа 1941-42
· Розпочалась Сталінградська битва — найбільша битва Другої світової війни.
· Німецькі війська під керівництвом генерала Паулюса прорвалися до Волги в місті Сталінград.
· Американський флот наніс поразку великим силам японського флоту. Японія перейшла до оборони (до цього часу Японія захопила величезні території у Тихому океані та в Азії — 3,8 млн. кв. км.).
· Англійські війська зупинили просування італійсько-німецьких з'єднань Африканського корпуса Ервіна Ромеля до Суецького каналу; це трапилось в битві на оборонному рубежі біля Ель-Аламейну.
Жовтень — Листопад 1942
· Англійські війська вигнали італійсько-німецькі з'єднання з Єгипту.
· США та Великобританія здійснили висадку значних сил у Марокко та Алжирі (тоді — колонія Франції). У відповідь Німеччина та Італія зайняли не окуповану частину Франції.
2. План «Барбаросса»
Операція «Барбаросса» - план вторгнення Німеччини в СРСР на Східноєвропейському театрі Другої світової війни та військова операція, що здійснювалася у відповідності з цим планом на початковій стадії Великої Вітчизняної війни.
Розробка плану «Барбаросса» почалася 21 липня 1940 року. План, остаточно розроблений під керівництвом генерала Ф. Паулюса, був затверджений 18 грудня 1940 року директивою Верховного головнокомандувача вермахту № 21. Передбачався блискавичний розгром основних сил Червоної армії на захід від річок Дніпро і Західна Двіна, надалі намічалося захопити Москву, Ленінград і Донбас з подальшим виходом на лінію Архангельськ - Волга - Астрахань.
У 1940 році Німеччина захопила Данію і Норвегію, Бельгію, Нідерланди, Люксембург і Францію в ході Французької кампанії. Таким чином, до червня 1940 року Німеччина вдалося кардинально змінити стратегічну ситуацію в Європі, вивести з війни Францію і вигнати з континенту англійську армію. Перемоги вермахту породили в Берліні надії на швидке завершення війни з Англією, що дозволило б Німеччині кинути всі сили на розгром СРСР, а це, в свою чергу, розв'язало б їй руки для боротьби з США.
Однак Німеччині не вдалося ні примусити Великобританію до укладення миру, ні перемогти її. Війна тривала, бойові дії велися на море, в Північній Африці і на Балканах. У жовтні 1940 року Німеччина зробила спроби залучити до союзу проти Англії Іспанію та Францію Вішистського, а також ініціювала переговори з СРСР.
Радянсько-німецькі переговори в листопаді 1940 року показали, що СРСР розглядає можливість приєднання до Троїстого пакту, але виставлені їм при цьому умови були неприйнятні для Німеччини, оскільки вимагали її відмови від втручання у Фінляндії і закривали їй можливість просування на Близький Схід через Балкани.
Однак, незважаючи на ці події осені, на підставі вимог Гітлера, висунутих ним на початку червня 1940 року, ОКХ робить чорнові намітки плану кампанії проти СРСР, а 22 липня розпочато розробку плану нападу, що отримав кодову назву «план Барбаросса».
Загальна стратегічна задача плану «Барбаросса» - «завдати поразки Радянської Росії в швидкоплинної кампанії ще до того, як буде закінчено війну проти Англії». В основу задуму була покладена ідея «розколоти фронт головних сил російської армії, зосередженої в західній частині країни, швидкими і глибокими ударами потужних рухливих угруповань північніше і південніше Прип'ятських боліт і, використовуючи цей прорив, знищити роз'єднані угруповання ворожих військ».
6 грудня 1940 Гітлер доручив генералам Йодлю і Варлімонту розробку плану війни. До обов'язків відділу входили всі питання ведення війни, узгодження пропагандистських заходів, співробітництво збройних сил з цивільними установами. Крім того відділ повинен був брати участь в розробці директив фюрера вищим державним органам. В. Варлімонт - один з головних розробників «Директиви 21», що мала кодову назву «Фріц», а потім - «Барбаросса».
Планом передбачалося знищення основної маси радянських військ на захід від річок Дніпро і Західна Двіна, не допустивши їх відходу вглиб країни. На восьму добу німецькі війська повинні були вийти на рубіж Каунас, Барановичі, Львів, Могилів-Подільський. На двадцяті добу війни вони повинні були захопити територію і досягти рубежу: Дніпро (до району південніше Києва), Мозир, Рогачов, Орша, Вітебськ, Великі Луки, південніше Пскова, на південь від Пярну. Після цього слідувала пауза тривалістю двадцять днів, під час якої передбачалося зосередити і перегрупувати сполуки, дати відпочинок військам і підготувати нову базу постачання. На сороковий день війни повинна була початися друга фаза наступу. В ході її намічалося захопити Москву, Ленінград і Донбас.
В якості остаточної була вказана лінія Архангельськ - Волга - Астрахань, однак німецький Генеральний штаб так далеко операцію не планував.
Для розвитку плану «Барбаросса» головнокомандувач сухопутних військ 31 січня 1941 підписав директиву по зосередженню військ. Згідно з німецькими документами, німецьке Верховне командування мало вичерпну інформацію військово-тактичного характеру про Червону армію, зокрема, про кількість військ по кожному військовому округу.
У підписаній Гітлером директиві № 21 в якості самого раннього терміну нападу на СРСР називалася дата 15 травня 1941 року. Пізніше через відволікання частини сил вермахту на Балканську кампанію черговою датою нападу на СРСР була названо 22 червня 1941 року. Остаточний наказ відданий 17 червня.
Бойові дії в Африці та Тихому океані.
Коли після прориву оборони французьких військ на рубежі Сомма, Ена стало очевидним поразку Франції, 10 червня 1940 Муссоліні вступив у війну, сподіваючись отримати хоч якусь вигоду з цієї ситуації.
З точки зору дуче, це рішення здавалося абсолютно безпечним, зате ставило під смертельну загрозу позиції Англії в Середземномор'ї і Африці. Це був найчорніший день в англійській історії. І хоча більшою частини англійських експедиційних сил вдалося втекти з Франції морем, вони були змушені залишити майже всю зброю і спорядження. Крім того, над Англією нависла загроза вторгнення переможної німецької армії.
У англійців не було можливостей посилити війська, які охороняють Єгипет і Судан від вторгнення італійських армій з Лівії та Італійської Східної Африки.
Вступ Італії у війну створював небезпеку середземноморським комунікаціям, і підкріплення доводилося відправляти кружним шляхом: навколо узбережжя Африканського континенту, через Червоне море. Невеликий загін чисельністю 7 тис. чоловік був відправлений у травні 1940 року, а прибув до Єгипту лише в кінці серпня.
Італійські війська володіли величезним чисельною перевагою над силами генерала Уейвелла, який у липні 1939 року був призначений, за пропозицією Хор-Беліша, головнокомандувачем англійськими військами на Середньому Сході. До середини 1940 року в розпорядженні Уейвелла перебувало всього близько 50 тис. осіб, яким протистояли італійські колоніальні війська, що налічували понад 500 тис. осіб.
На цьому великому, фактично подвійному театрі військових дій італійці майже так само зволікали взяти на себе ініціативу ведення бойових дій. Італійці мотивували це побоюваннями, що надалі не дасться поповнювати запаси пального і боєприпасів зважаючи на встановлену англійцями блокаду. Однак таке пояснення не можна вважати серйозним, оскільки саме через це італійцям слід було б невідкладно використовувати свою значну перевагу в чисельності раніше, ніж англійські війська в Африці будуть належним чином посилені.
На півночі Африки 36 тис. англійських, новозеландських і індійських військ, обороняли Єгипет, протистояли переважаючим силам італійців під командуванням маршала Граціані.
У грудні 1940 року, британці в Північній Африці почали наступ проти італійських військ Муссоліні. Протягом двох місяців, італійці були відкинуті більше ніж на 600 миль і втратили 130,000 чоловік, знищивши всього 2,000...
12 лютого 1941 передові підрозділи Німецького Африканського Корпуса, під командуванням Роммеля, висадилися в Тріполі. Основні сили Африканського корпусу повинні були прибути в Тріполі тільки через місяць, але навіть до кінця березня вони все ще не прибули повністю.
Двома днями пізніше німецький транспорт доставив туди розвідувальний батальйон і протитанковий дивізіон.
Роммель відразу ж відправив їх на фронт і підкріпив цю жменьку сил хибними танками. Таким шляхом Роммель сподівався створити видимість численності сил. Танковий полк 5-ї моторизованої дивізії прибув у Тріполі лише 11 березня.
Перше що він зробив, це наказав побудувати макети танків, встановлюючи фальшиві знаряддя на Volkswagen - дешеві машин німецького виробництва, щоб обдурити англійців, змусивши їх думати що у нього є танкова армія, якої у нього не було. 19 березня він наказав не нападати на англійців.
Перекидання моторизованої дивізії вдалося завершити тільки до середини квітня, а перекидання танкової - до кінця травня. Це були значні строки, і шлях для англійців був відкритий.
Переконавшись, що англійці не мають наміру наступати, Роммель вирішив нанести удар тими силами, які були у нього в розпорядженні. Перш за все він планував захопити дефіле у Ель-Агейла. 31 березня німці легко виконали це завдання, і Роммель вирішив рухатися далі. Йому стало ясно, що англійці значно перебільшують його сили: можливо, їх ввели в оману неправдиві танки. Крім того, німці не поступалися англійцям в повітрі, і це дозволило їм приховати від англійського командування слабкість сухопутних сил.
Через 5 днів, не чекаючи прибуття цих сил, Роммель відразу ж кинув у бій все були, досить скромні за чисельністю частини в надії відвернути англійців від повного знищення італійської армії (перший ешелон 5-ї легкої африканської дивізії, 3-го танкового полку, а також саперні і розвідувальні частини). Це пробне контрнаступ виявилося настільки вдалим, що менш ніж через два тижні Роммель перевів баланс сил на свою сторону - англійці були відкинуті на тисячу миль назад. Роммель став «солдатом для солдат».
Через кілька днів Африканський корпус захопив ряд важливих в стратегічному відношенні міст, а потім кинувся углиб Єгипту, до Нілу. У ті дні англійці відступали з такою швидкістю, що німецькі передові моторизовані підрозділи не встигали їх переслідувати, а мови про організований опір навіть і не йшлося.
Роммель добре розрахував удар і за часом. В кінці лютого англійська 7-а бронетанкова дивізія була відправлена до Єгипту для відпочинку і поповнення. Її місце зайняли новоприбулі частини 2-ї бронетанкової дивізії які не мали бойового досвіду. Деякі її підрозділи були відправлені до Греції. Австралійську 6-ю дивізію також відправили до Греції. Замінивша її 9-а піхотна дивізія була погано навчена і мала недокомплект озброєння.
О'Коннору також був наданий відпочинок, і його замінив Нім, який не мав бойового досвіду. Крім того, Уейвелл, як він сам зізнався пізніше, не вірив повідомленням про підготовку удару німців, хоча дані розвідки підтверджували це. Навряд чи можна звинувачувати Уейвелла в тому, що він не врахував сміливості і рішучості Роммеля.
Всупереч наказу почекати до кінця травня, Роммель 2 квітня відновив наступ. За 50 танками рухалися дві нові італійські дивізії. Розрахунок Роммеля приховати недолік сил високою мобільністю і заходами маскування виправдався. Англійці були настільки приголомшені першими ударом Роммеля, що прийняли два його невеликих загону, що діяли на видаленні майже 100 миль один від одного, за великі угруповання, які здійснюють охоплюючий маневр.
Ефект зухвалого удару Роммеля був воістину приголомшливим. Англійці почали поспішно відходити і 3 квітня залишили Бенгазі. На допомогу був направлений О'Коннор, по 6 квітня автомобіль з обома англійськими командирами був захоплений ар'єргардні підрозділами передових німецьких частин. Істинну чисельність сил, що стискають кільце оточення, встановити було важко: заважали величезні клуби пилу, підняті колонами вантажних автомобілів, які Роммель навмисне вислав разом з військами, щоб приховати нестачу в танках.
До 11 квітня англійці були вибиті з Кіренаїки і відкинуті за єгипетський кордон. Тільки в Тобруці залишився невеликий загін, який потрапив в оточення.
Німці добилися такого ж запаморочливого успіху, як і англійці при захопленні Кіренаїки, однак німці діяли більш стрімко.
Тепер англійці виявилися перед необхідністю розпочинати у Північній Африці все спочатку, але в більш важких умовах, ускладнених появою Роммеля. Ціна, яку довелося заплатити за упущену в лютому 1941 року золоту можливість, була величезною.
З 1 вересня 1941 Роммель командує танкової групою «Африка».
До кінця 1941 року, коли наступальні можливості німецьких військ були вичерпані, британським військам вдалося закріпитися в Бенгазі. У грудні 1941 року, використовуючи слабкість постачання і втому частин танкової групи «Африка», британська армія, що мала суттєву перевагу в живій силі і техніці, зробила добре спланований наступ, змусивши війська Роммеля залишити Кіренаїку і відійти на вихідні позиції, до кордонів Тріполітанії.
Тим не менш, Роммелю вдалося уникнути приготовленої для нього пастки і не допустити оточення своїх частин, зберігши при цьому багато бойової техніки. Після чого за ним міцно закріпилося прізвисько «Лис пустелі».
20 червня 1942 годаРоммель захопив Тобрук, саму укріплену фортецю Африки. Вважалося, що взяти його неможливо.
Не давши супротивникові отямитись, Роммель робить зухвале за задумом контрнаступ проти переважаючих сил британців, що отримало назву «Аїда», і до липня 1942 частини його армії були вже біля Ель-Аламейна, всього в ста кілометрах від Александрії і дельти Нілу. За два тижні стрімкого наступу Роммель відкинув переважаючу британську армію назад, на вихідні позиції в районі дельти Нілу. Для англійських військ це був один з найважчих моментів за весь час війни.
У той же час через найгострішу нестачу палива і відсутність підкріплень в живій силі і матеріальної частини наступ армії Роммеля поступово зупинялося. До кінця жовтня 1942 року в Північній Африці встановилося хитка рівновага: німецько-італійські сили не мали пального для своїх моторизованих частин, а англійці накопичували сили за рахунок свіжих колоніальних дивізій, і новітньої бойової техніки, що прибуває з США. Положення ускладнилося й хворобою Роммеля й він був змушений вилетіти до Німеччини для госпіталізації. Тому, коли англійці почали свій наступ, фельдмаршалу довелося терміново, не закінчивши лікування, повертатися до Африки, але він прибув вже після того, як битва при Ель-Аламейн (23 жовтня - 5 листопада 1942) була програна. Менш ніж за два тижні танкову армію «Африка» відкинули на тисячу кілометрів назад, до Тунісу.
8 листопада 1942 американські війська висадилися в Марокко та Алжирі, що фактично означало потрапляння італо-німецьких сил в пастку. Роммель все ж таки вдалося провести ще одне наступ на переважаючі сили американців у районі Кассерінского перевалу і завдати їм серйозної шкоди, але це не принесло відчутного успіху. Фельдмаршал Роммель був відкликаний з Тунісу 9 березня 1943
Напад на Перл-Харбор - раптовий комбінований напад японської палубної авіації авіаносного об'єднання віце-адмірала Наґумо Тюїті та японських карликових підводних човнів, що були доставлені до місця нападу підводними човнами Японського імператорського флоту, на американські військово-морську та повітряні бази, розташовані в околицях Перл-Харбора на острові Оаху, Гавайські острови. Напад був здійснений рано вранці 7 грудня 1941 року за місцевим часом і став початком війни на Тихому океані між Японією та США.
Починаючи з 1931 року японці наполегливо розширювали свої плацдарми на Азіатському материку за рахунок Китаю, який був ослаблений внутрішнім конфліктом, на шкоду американським і англійським інтересам у цьому районі.
У 1931 році японці вторглися до Маньчжурії і перетворили її в свого сателіта. У 1932 році вони проникли на територію власне Китаю і з 1937 року безперервно робили зусилля по встановленню контролю над цією великою територією. Однак, загрузнувши в труднощах партизанської війни, вони в кінцевому підсумку стали намагатися знайти рішення цієї проблеми в здійсненні подальших експансіоністських планів у південному напрямку, прагнучи відрізати Китай від зовнішніх джерел постачання.
Після того як в 1940 році Гітлер захопив Францію і Нідерланди, японці, скориставшись безпорадністю Франції, погрозами змусили її погодитися на "зверхньо" окупацію Французького Індокитаю. Окупація Японією північної частини Індокитаю викликала давно назрілу кризу в американо-японських відносинах. Суть зовнішньополітичного курсу США в цей період зводилася до наступного: протидіяти подальшому розширенню японської агресії в південному напрямку і не перешкоджати її розвитку в північному напрямку, тобто проти СРСР.
У відповідь на ці дії президент Рузвельт 24 липня 1941 зажадав виведення японських військ з Індокитаю і для підкріплення своєї вимоги віддав 26 липня розпорядження про заморожування всіх японських активів у Сполучених Штатах і встановленні ембарго на поставки нафти в Японію.
Одночасно подібні заходи провів прем'єр-міністр Великобританії Черчілль, а через два дні погодилося прийняти такі ж заходи і що знаходилося у вигнанні в Лондоні уряд Нідерландів. Це означало, як зауважив Черчілль, що "Японія одним ударом позбулася своїх життєво важливих джерел нафти".
При розглядів цих проблем раніше, ще в 1931 році, завжди вважалося, що такий паралізуючий удар змусить Японію вдатися до війни як до єдиної альтернативи краху або до відмови від проведення своєї політики. Примітно, що Японія утримувалася від нанесення удару більше чотирьох місяців, намагаючись домовитися про скасування ембарго на нафту.
Уряд Сполучених Штатів відмовилося скасувати свою заборону, поки Японія не піде не тільки з Індокитаю, але і з Китаю. Ні від одного уряду не можна було очікувати, що воно піде на такі принизливі умови і погодиться на таке приниження, тому з останнього тижня липня були всі підстави в будь-який момент чекати початку війни на Тихому океані. Таким чином, перш ніж японці завдали удар, американці й англійці отримали відстрочку на чотири місяці. Однак ця пауза не була достатньою мірою використана для підготовки оборони.
Атака на Перл-Харбор стала основною причиною вступу США у Другу світову війну. Через напади, особливо через його характеру, громадська думка в Америці різко змінилося з ізоляціоністської позиції в середині 1930-х років до прямої участі у військових діях. 8 грудня 1941 Президент США Франклін Рузвельт виступив на об'єднаному засіданні обох палат конгресу. Президент зажадав з 7 грудня, з «дня, який увійде в історію як символ ганьби», оголосити війну Японії. Конгрес прийняв відповідну резолюцію.
В результаті нападу було потоплено 4 лінкори, 2 есмінця, 1 мінний загороджувач. Ще 4 лінійних корабля, 3 легких крейсера і 1 есмінець отримали серйозні пошкодження. Втрати американської авіації склали 188 літаків знищеними, ще 159 були важко пошкоджені. 2403 американця було вбито і 1178 були поранені. Японці втратили 29 літаків, ще 74 було пошкоджено. Були втрачені внаслідок різних причин 5 надмалих підводних човнів. Втрати в людях склали 64 людини загиблими. Ще один - лейтенант Кадзуо Сакамакі - був узятий у полон.
Московська операція.
Радянське військове командування вважало найкращим способом зруйнувати німецьку оборону на якійсь конкретній ділянці фронту шляхом надавання максимального тиску на якомога більшій кількості дільниць.
6 вересня 1941 головнокомандуючий вермахту Гітлер у Директиві №35 наказав розгромити радянські війська на московському напрямку до настання зими.
16 вересня, коли бій за Київ наближався до кінця, командування групи армій «Центр» видало директиву про підготовку операції по захопленню Москви під кодовою назвою «Тайфун».