Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Бесіда як метод психологічного дослідження




Лекція № 7

Неекспериментальні методи психологічного дослідження (Інтерв’ювання та бесіда)

План:

Інтерв’ювання як метод психологічного дослідження

Бесіда як метод психологічного дослідження

Серед усних методів опитування найчастіше послу­говуються інтерв'ю. Застосування його з метою реаліза­ції багатьох дослідницьких цілей, а також отримані психологічні факти засвідчують необмежений потен­ціал цього методу.

Інтерв'ю (англ. іпtervіеw — зустріч) — метод отримання соціаль­но-психологічної інформації у процесі усного безпосереднього спілкування, який передбачає реєстрацію та аналіз відповідей на питання, вивчення особливостей невербальної поведінки опиту­ваних.

Цей метод є найсуб'єктивнішим у сучасному арсена­лі наукового пізнання, оскільки використання його передбачає ризик отримання недостовірного або спотво­реного повідомлення.

Особу, яка є джерелом інформації в опитуванні, називають респондентом (опитуваним), а ту, яка опи­тує, - інтерв'юером. Зв'язок між ними обмежений, оскільки інтерв'юер фіксує відповіді респондента, збері­гаючи нейтральну позицію. Респондент під час інтерв'ю може давати неправдиві відповіді, що спричинено:

¾ піддатливістю реальному чи уявному тиску інтерв'юера;

¾ схильністю до вираження соціальне схвалюваних думок;

¾ впливом поведінкових установок і стереотипів мислення;

¾ невиразним усвідомленням власних думок, пози­цій і відносин;

¾ незнанням певних фактів або помилковою інформованістю;

¾ антипатією до дослідника;

¾ сумнівами щодо збереження конфіденційності повідомлення;

¾ свідомим обманом або навмисним замовчуванням; - мимовільними помилками пам'яті.

Отримання достовірної інформації і здатність іден­тифікувати її залежать від наукової кваліфікації інтерв'юера, його професійної компетентності, психо­логічної проникливості, комунікативних здібностей, сумлінності, морально-етичних якостей. Важливу роль відіграють також доброзичливість, стриманість і тер­піння, ерудиція, гнучкість розуму, манери, жестику­лювання, міміка, тон і тембр голосу, зовнішність, пра­цездатність. Ефективності інтерв'ю сприяють налашту­вання дружньої атмосфери; позитивне і неупереджене ставлення опитуваних до респондента, і навпаки; чітке повідомлення мети; правильне формулювання перших запитань; паралельне застосування інших засобів психологічного дослідження і зіставлення отриманої з допомогою інтерв'ю інформації з даними спостережень, експериментів, офіційної або особистої документації, матеріалами опитувань інших осіб.

Створення комфортної атмосфери спілкування не передбачає панібратських відносин із респондентом, оскільки це ускладнить керування діалогом. Неприпу­стимий також менторський тон. Мета дослідника поля­гає в отриманні інформації, а не наданні психологічної допомоги, порад чи моралізаторстві. Інтерв'юер має демонструвати щиру зацікавленість у відповідях рес­пондента, позитивно реагувати на його жарти, за потре­би висловлювати співчуття, поважати відсутність бажання відповідати на питання, навіть якщо вони важливі. На подальших етапах опитування можна знову поставити ці питання, переформулювавши їх.

Іноді дослідник фіксує суперечливі відповіді опи­туваного, що зумовлено його ставленням або до питан­ня (необдуманість, нестійкість думки), або до дослід­ника (підвищення довіри, зменшення роздратування тощо). За такої ситуації необхідно делікатно зверну­тися за роз'ясненнями до респондента, вказавши на суперечності.

Від уміння дослідника вільно проводити інтерв'ю, не вдаючись до своїх записів, залежить природність інтерв'ювання. Тривалі паузи можуть спричинитися до того, що респондент спробує перехопити ініціативу, перетворивши інтерв'ю на бесіду. За умови особливої емоційної значущості обговорюваної проблеми для опи­туваного його монолог може тривати невизначену кіль­кість часу. Інтерв'юер не повинен переривати респон­дента, намагатися перейти до наступного питання або демонструвати відчуження і байдужість. Збереження атмосфери взаємодовіри і зацікавленості сприятиме успіху інтерв'ю більше, ніж згаяний час. Шкодять дослідженню нетактовність, авторитарність, нещирість, зверхність інтерв'юера.

Фіксація інформації під час інтерв'ю становить певну проблему. Приховування технічних засобів реє­страції відповідей (диктофона, відеокамери) порушує етичні принципи психологічного дослідження. Нато­мість повідомлення про це респондентів «зв'язує» їх, спричинює плутанину у відповідях. Таку саму реакцію викликають стенографування, дослівне записування інтерв'ю. Однак фіксація інформації з пам'яті після опитування спричиняє істотні перекручування. Тому найефективнішим засобом реєстрації відповідей психо­логи вважають кодування їх змісту і поведінкових реак­цій респондентів із допомогою умовних позначок на спеціальних бланках. Відповідей дослідник не записує, крім тих, які не передбачені у складеному ним перелі­ку. Недоліком цього способу реєстрації є вплив особи­стих уподобань інтерв'юера, а перевагами — короткотривалість і нетрудомісткість процесу, природність умов опитування, можливість спостерігати за жестами і мімікою респондентів.

Види інтерв'ю

Кваліфікований психолог повинен знати і послуго­вуватись різними видами інтерв'ю. Існує кілька класи­фікацій інтерв'ю за різними критеріями:

1. За частотою проведення інтерв'ю розрізняють: - одноразове інтерв'ю (одноразове збирання інфор­мації з метою з'ясування думок досліджуваних щодо конкретної проблеми); — багаторазове (панельне) інтерв'ю (збирання ін­формації від тих самих осіб за допомогою тих самих запитань кілька разів через певні проміжки часу з кон­кретною пізнавальною метою: перевірити зміну думок досліджуваних осіб щодо проблеми або виявити нові елементи в їхній свідомості та поведінці).

2. За метою дослідження виокремлюють такі види інтерв'ю:

- дослідницьке інтерв'ю (застосовують у процесі психологічного дослідження для уточнення інформації, отриманої за допомогою спостережень, експериментів, аналізу особистої або офіційної документації тощо);

— діагностичне інтерв'ю (використовують на ранніх етапах психотерапії як засіб проникнення у внутрішній світ клієнта і розуміння його проблем);

— клінічне інтерв'ю (застосовують як терапевтичну бесіду, спосіб надання психологічної допомоги в усвідом­ленні людиною внутрішніх проблем, конфліктів, при­хованих мотивів поведінки, шляхів саморозвитку).

3. За формою спілкування інтерв'ю поділяють на:

- вільне інтерв'ю. Воно не регламентоване формою, тобто дослідник має змогу самостійно змінювати спрямо­ваність, порядок і структуру питань, дбаючи про необхід­ну ефективність процедури. Характеризується гнучкістю побудови діалогу в межах запропонованої теми, макси­мальним урахуванням індивідуальних особливостей рес­пондентів, природністю умов опитування. Його недолі­ком є труднощі у зіставленні всіх отриманих результатів, зумовлені варіативністю питань; перевагою — сприяння респондентам у формулюванні думок і вираженні своїх позицій. Вільне інтерв'ю, як правило, використовують на початкових стадіях психологічного дослідження;

- стандартизоване інтерв'ю. Це опитування за чітко розробленою, однаковою для всіх респондентів схемою. За формою наближене до анкети із закритими питання­ми. Розмежування стандартизованого інтерв'ю та анке­ти залежить від складності проблеми, мети і етапу дослі­дження. Міра свободи учасників залежить від наявності і форми питань, рівень отриманої інформації — від пов­ноти і складності відповідей. Інтерв'юеру не можна змі­нювати формулювання або порядок питань, ставити нові. Його умови регламентовано, що сприяє високому ступеню порівняння індивідуальних результатів, міні­мізації кількості помилок при формулюванні питань, підвищенню надійності результатів опитування; уне­можливлює застосування статистичних засобів опра­цювання інформації. Респонденти при цьому майже не висловлюють власних суджень, а опитування набуває формального характеру, чим ускладнює позитивний контакт між дослідником та опитуваними;

- напівстандартизоване інтерв'ю. Ґрунтується на використанні двох обов'язкових питань, на які має від­повісти кожен респондент. Є також допоміжні питання, які застосовують у бесіді для уточнення або виключа­ють із неї залежно від відповідей на основні. Завдяки цьому досягають варіативності опитування, можливо­сті врахування індивідуальних особливостей респон­дентів і змін комунікативної ситуації. Одночасно ці дані легко порівняти. Інтерв'юер активно здійснює діалог, за потреби фокусуючи увагу опитуваних на додаткових аспектах обговорюваних проблем, і не виходить за межі заздалегідь складеного переліку питань. Дії дослідника під час напівстандартизованого інтерв'ю нагадують загальну схему функціонування комп'ютерних програм («якщо..., то...; коли ні, то...»). Інтерв'юер ставить рес­понденту передбачене питання відповідно до вияву (невияву) ним певної поведінкової реакції чи висло-Ішення (невисловлення) своєї думки.

4. Залежно від тривалості інтерв'ю класифікують на:

- глибинне (клінічне, тривале, інтенсивне) інтерв'ю (з'ясування причин соціальної поведінки, установок, мотивів тощо);

- терапевтичне інтерв'ю (спрямоване не стільки на отримання інформації, скільки на те, щоб дати змогу респонденту розповісти про свої неприємності, відчути твою значущість, допомогти розібратися в самому собі, досягти саморозуміння);

— фокусоване (короткочасне) інтерв'ю (його метою є отримання інформації про певні аспекти особливої ситуації або події, яку пережив респондент).

5. З огляду на поведінку інтерв'юера виокремлюють:

- «м'яке» інтерв'ю (інтерв'юер прагне досягти довіри опитуваного, демонструє повагу до нього);

- «жорстке» інтерв'ю (інтерв'юер поводиться зу­хвало, демонструючи швидше техніку допиту).

6. Залежно від способу спілкування інтерв'юера та респондента розрізняють: — особисте інтерв'ю (інформацію отримують під час безпосереднього спілкування з респондентом);

— опосередковане (коли застосовують такі технічні засоби, як телефон, магнітофон, телебачення).

7. За жорсткістю спрямування інтерв'ю поділяють на:

— неспрямоване інтерв'ю (спонтанність розмов на теми, обрані респондентом);

— спрямоване інтерв'ю (інтерв'юер ставить ретель­но підготовлені заздалегідь питання.

Отже, охарактеризовані види інтерв'ю засвідчують їх різноманітність. Ефективність інтерв'ю забезпечує поєднання його з іншими методами, які застосовують у психологічному дослідженні.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 880 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2308 - | 2261 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.