Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема: робоча сила та занятість населення




Завдання 1

Методичні рекомендації:

Трудові ресурси - частина населення країни, що потенційно може брати участь у процесі виробництва матеріальних благ і надання послуг, завдяки наявності необхідних фізичних і інтелектуальних здатностей (працездатне населення).

Основним критерієм виділення трудових ресурсів (ТР) із загальної чисельності населення є вік. Держава встановлює нижню й верхню границі працездатного (робітника) віку й тим самим законодавчо визначає контингент здатного до активної трудової діяльності населення. В Україні нижня границя робочого віку - 16 років; верхня - 55 років для жінок і 60 років - для чоловіків.

Таким чином, населення країни Н розділяється на людей непрацездатного віку Ннпв і людей у працездатному віці Нпзв:

Н = Ннпв + Нпзв = Нд + Назв + Нп, (1.1)

Нд - чисельність населення в до робочому віці (до 16 років);

Нп - чисельність населення пенсійного віку.

Основу чисельності трудових ресурсів становить працездатне населення працездатного віку.

До складу трудових ресурсів крім працездатного населення в ПЗВ (Нпп) включаються особи молодше й старше ПЗВ, зайняті у виробництві (Ндп - працюючі підлітки й Нппв - працюючі пенсіонери):

Т = Нпп + Ндп + Нппв. (1.2)

Зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих і суспільних потреб, не суперечному законодавству й що приносить, як правило, їм заробіток (трудовий доход).

Безробіття - соціально-економічне явище, при якому частина економічно активного населення не можуть прикласти свою робочу силу.

Для кількісної оцінки зайнятості й безробіття застосовують ряд показників:

- чисельність працездатного населення працездатного віку Нпп, трудових ресурсів Т, економічно активного Та й неактивного населення Тн;

- чисельність зайнятого Нз і незайнятого населення Ннз; чисельність
безробітних Б;

- рівні зайнятості, незайнятості й безробіття;

- середня тривалість безробіття;

- рівень працевлаштування безробітних.

Серед трудових ресурсів є зайняті й незайняті:

Т = Тз + Тнз. (1.3)

Зайняті: у народному господарстві (наймані робітники, підприємці, творчі працівники, суспільні діячі), військовослужбовці, що вчаться з відривом від виробництва:

Тз = Тнг + Тсл + Туч (1.4)

Незайняті: безробітні та інші (зайняті доглядом за дітьми або в домашнім господарстві; ті, хто не має потреби в роботі або припинили пошук роботи):

Тнз = Тб + Тін (1.5)

По термінології Міжнародної Організації Праці (МОП) все працездатне населення складається з економічно активного й неактивного населення.

Т = Та + Тн (1.6)

Економічно активне населення - сукупність осіб, зайнятих суспільно-корисною діяльністю, і безробітних. Учнів з відривом від виробництва відносять до неактивного населення:

Та = Тнг + Тсл + Тб = Тза + Тб; (1.7)

Тн = Туч + Тпр. (1.8)

Для працездатного населення працездатного віку Нпп, трудових ресурсів Т и економічно-активного населення Та визначаються показники: рівень зайнятості, рівень незайнятості й рівень безробіття як питома вага відповідних категорій у загальній чисельності Нпп, Т, Та:

Рівень зайнятості ПЗН у ПЗВ:

Узн = Тз * 100 / Нпп (1.9)

Рівень зайнятості ТР:

Узт = Тз * 100 / Т (1.10)

Рівень зайнятості ЕАН:

Уза = Тза * 100 / Та (1.11)

Рівень незайнятості ПЗН у ПЗВ:

Унзн = Тнз * 100 / Нпп (1.12)

Рівень незайнятості ТР:

Унзт = Тнз * 100 / Т (1.13)

Рівень безробіття ПЗН у ПЗВ:

Убн = Тб*100/Нтт (1.14)

Рівень безробіття ТР:

Убт = Тб * 100 / Т (1.15)

Рівень безробіття ЕАН:

Уба = Тб * 100 / Та (1.16)

Демографічну ситуацію в країні оцінюють коефіцієнтом демографічного навантаження, що показує співвідношення непрацездатного й працездатного населення:

Кдн = ((Н-Нпп) / Нпп) * 1000 (1.17)

Співвідношення трудових ресурсів і іншого населення визначає коефіцієнт навантаження на трудові ресурси:

Ктн = ((Н-Т) / Т) * 1000 (1.18)

Вихідні данні та постановка задач:

Задача 1.1: Чисельність населення міста - 1600 тис. чол., чисельність людей непрацездатного віку - 700 тис. чол., непрацюючих інвалідів 1 і 2 груп і непрацюючих чоловіків і жінок, що одержали пенсію на пільгових умовах, - 80 тис. чол. Працюючих пенсіонерів і дітей - 120 тис. чол. Було визначено, що неактивних трудових ресурсів у місті - 95 тис. чол., зайнятих у народному господарстві - 750 тис. чол., військовослужбовців - 60 тис. чол. Визначити кількість безробітних у даному місті.

Задача 1.2: Населення міста 1600 тис. чол. Чисельність людей непрацездатного віку - 700 тис. чол. Непрацюючих інвалідів 1 і 2 груп і непрацюючих чоловіків і жінок, що одержали пенсію на пільгових умовах, - 80 тис. чол. Працюючих пенсіонерів - 95 тис. чол. Працюючих дітей - 25 тис. чол. Оцінити демографічну ситуацію в місті й навантаження на трудові ресурси.

Задача 1.3: Населення міста 1400 тис. чол. Чисельність людей непрацездатного віку - 600 тис. чол. Непрацюючих інвалідів 1 і 2 груп і непрацюючих чоловіків і жінок, що одержали пенсію на пільгових умовах, - 65 тис. чол. Працюючих пенсіонерів - 80 тис. чол. Працюючих дітей - 15 тис. чол. Було визначено, що активних трудових ресурсів - 770 тис. чол., зайнятих у народному господарстві - 670 тис. чол., безробітних - 40 тис. чол., зайнятих доглядом за дітьми або в домашнім господарстві - 5 тис. чол., не мають потреби в роботі або припинивших її пошук - 7 тис. чол. Визначити зайняті й незайняті трудові ресурси.

 

Завдання 2





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-17; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 288 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2264 - | 2037 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.