Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Припинення трудової угоди. Пристосування персоналу до економічних змін




За Українським трудовим законодавством підставами для звільнення працівника (припинення трудової угоди) можуть бути:

- згода сторін;

- закінчення терміну дії угоди, крім випадків, коли трудові відносини продовжуються й жодна зі сторін не вимагає їхнього припинення;

- призив на військову службу;

- розірвання трудової угоди з ініціативи працівника;

- розірвання трудового договору з ініціативи адміністрації у випадках, коли:

1) особа працівника та його діяльність не відповідають посаді, яку він обіймає; недостатня можливість компенсувати недоліки, наприклад, неготовність до роботи або навчання; напруженість у взаєминах тощо;

2) відбулися зміни в умовах виробництва (зміна вимог до кваліфікації працівників за швидких змін у техніці та технології; зміна структури — ліквідація посад за концентрації виробництва, тимчасова бездіяльність тощо; зміни в ринковому середовищі, у соціальному оточенні, у принципах підприємництва);

- розірвання трудового договору за вимогою профспілкового органу;

- переведення працівника за його згодою на інше підприємство або перехід на виборну посаду;

- відмова працівника від переходу на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, а також відмова від продовження роботи у зв'язку із суттєвими змінами умов праці;

- засудження працівника до позбавлення волі, виправних робіт не за місцем проживання тощо;

- направлення працівника постановою суду в лікувально-тру­довий профілакторій;

- підстави, передбачені контрактом.

Звільнення за власним бажанням з поважних причин(у строк, про який просить працівник) здійснюється у разі:

—переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;

—хвороби, яка перешкоджає продовженню роботи;

—необхідності догляду за хворими членами сім'ї;

—переїзду в іншу місцевість у порядку організованого набору робітників;

—обрання на посади, які заміщаються за конкурсом;

—зарахування у вищі, середні спеціальні або інші учбові заклади, в аспірантуру, клінічну ординатуру;

—порушення адміністрацією колективного або трудового договору;

—звільнення за власним бажанням інвалідів, пенсіонерів за віком, вагітних жінок, матерів, які мають дітей віком до 8 років.

Розірвання угоди з ініціативи роботодавця допускається в та­ких випадках:

1) ліквідація підприємства, організації, скорочення чисельності або штату працівників;

2) виявлено невідповідність працівника посаді або роботі, яку він виконує, унаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я;

3) систематичне невиконання працівником без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку;

4) прогул, зокрема відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин;

5) нез'явлення на роботу протягом більше чотирьох місяців підряд унаслідок тимчасової непрацездатності, не враховуючи відпустки у зв'язку з вагітністю та родами, якщо іншого не передбачено законом;

6) поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;

7) поява на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння;

8) учинення за місцем роботи розкрадання (зокрема дрібного) майна власника, установленого вироком суду, що набрав законної сили, чи постановою органу, до компетенції якого входить накладання адміністративного стягнення або застосування заходів громадського впливу;

Працівники не можуть бути звільнені з роботи за ініціативою адміністрації підприємства без згоди профспілкового комітету, за винятком пунктів 1 (тільки в разі ліквідації підприємства), 7, 9.

Для звільнення від роботи менеджера часто використовують такі можливості: усунення від інформації та прийняття рішень; переміщення на іншу посаду; спонукання до узгодженого звільнення; спонукання до розірвання угоди (через непосильні вимоги); пряме звільнення.

Особливою формою припинення трудової угоди є вивільнення робочої сили з підприємств, яке багато в чому має об'єктивний характер і пов'язане з орієнтацією на інтенсивний спосіб розвит­ку виробництва — упровадженням технічних і технологічних но­вацій, організаційними змінами. Вивільнення здійснюється за ініціа­тивою роботодавців і найчастіше називається скороченням шта­тів, яке обумовлено зниженням затрат праці під час випуску продукції.

Розрізняють абсолютне й відносне скорочення чисельності персоналу: за абсолютного скорочення працівники звільняються, а за відносного — зменшується потреба в них.

Найефективнішим є реальне абсолютне скоро­чення працівників. Оскільки скорочення штатів здійснюється за умов наявності надлишкової чисельності персоналу, реальне ви­вільнення робітників як з підприємства, так і зі структурного під­розділу, сприятливо впливає на економічні показники. Перерозпо­діл робочої сили, що вивільняється, не змінює загальну чисель­ність працівників, це вигідніший для підприємства варіант, тому що не треба піклуватися про працевлаштування працівників, що вивільняються, а період адаптації свого працівника на новому робочому місці коротший, ніж у разі набору робочої сили з зов­нішнього ринку праці.

Відповідно до діючих інструктивних матеріалів, підприємство має подати в територіальний центр зайнятості населення інфор­мацію про вивільнення працівників за два місяці до вивільнення, вказуючи підстави та строки вивільнення, назви професій, спеці­альностей, кваліфікації, розмір оплати праці тощо, а в десятиден­ний строк вивільнення – списки фактично вивільнених.

Вивільнення— серйозна психологічна проблема. Тому скорочувати працівників необхідно так, щоб негативні наслідки (насамперед соціально-психологічного харак­теру) були мінімальними. Велике значення мають інформованість колективу про майбутні звільнення, про наявність вакант­них робочих місць і перспективи працевлаштування, створення на підприємстві внутрішньозаводської біржі праці.

У разі скорочення чисельності чи штату працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва та праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам звищою кваліфіка­цією та продуктивністю праці.

Лізинг персоналу є засобом збереження кваліфікованої робочої сили на період зниження економічної активності під­приємства.

Суть лізингу полягає в тому, що самостійна фірма (кредитор) передає на певний строк своїх співробітників, з якими вона має трудовий договір, у розпорядження іншої фірми (позичальника), зобов'язуючи цих співробітників протягом терміну «оренди» працювати на фірмі-позичальнику. При цьому трудовий договір з фірмою-кредитором зберігає чинність.

Через нерозробленість нормативних актів стримується використання подібної практики трудових відносин на вітчизня­них підприємствах.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 369 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2201 - | 2035 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.