Найвпливовішим серед регулятивних органів міжнародного рівня є Базельський комітет з банківського нагляду. Комітетом розроблено спеціальний документ «Удосконалення корпоративного управління в кредитних організаціях» на основі принципів Організації Економічного Співробітництва та Розвитку (ОЕСР), в якому з урахуванням специфіки банківської діяльності конкретизовано принципи корпоративного управління. Зокрема, в цьому документі визначено, що корпоративне управління в банках — це керівництво їх діяльністю, яке здійснюється радами директорів і менеджерами вищої ланки та визначає методи, за допомогою яких банки встановлюють цілі свого бізнесу, до яких належить і створення вартості для власників банків; здійснюють щоденні фінансові операції; враховують у своїй роботі позиції зацікавлених сторін (співробітників, клієнтів, громадськості, регулювальних органів і держави); здійснюють корпоративні дії відповідно до правил забезпечення надійності банківського бізнесу і вимог нормативно-правових актів; захищають інтереси вкладників.
Основними принципами корпоративного управління, є:
Ø принцип справедливості;
Ø принцип відповідальності;
Ø принцип прозорості;
Ø принцип підзвітності.
Принцип справедливості полягає у дотриманні прав акціонерів й однаковому ставленні до всіх власників акцій, включаючи дрібних та
іноземних акціонерів.
Принцип соціальної відповідальності стосується участі в управлінні фінансовою установою зацікавлених осіб із метою збільшення суспільного багатства, створення робочих місць і забезпечення фінансової стійкості банківського сектору.
Принцип прозорості ґрунтується на вимозі надавати достовірну інформацію про всі істотні аспекти діяльності банку, включаючи відомості про фінансовий стан, склад власників і структуру управління.
Принцип підзвітності наголошує на обов'язку ради директорів забезпечувати стратегічне управління бізнесом, контролювати роботу менеджерів і звітувати перед акціонерами.
В Україні основні напрями та принципи корпоративного управління в банках сформовано Національним банком України у 2007 р. в «Методичних рекомендаціях щодо вдосконалення корпоративного управління в банках України», в яких враховано міжнародний досвід та загальне національне законодавство.
Ці методичні рекомендації висвітлюють такі питання корпоративного управління у банках:
— роль акціонерів у захисті вкладників та інших зацікавлених осіб;
— професійна поведінка і чесність працівників банку;
— розподіл повноважень, компетенції та відповідальності між акціонерами, спостережною радою і правлінням;
— стратегія розвитку банку і контроль за її реалізацією (включаючи розвиток системи ефективного планування, ризик-менеджменту та систем внутрішнього контролю);
— розкриття інформації та прозорість.
Наприклад Корпоративне управління у ПАБ «Райффайзен Банк Аваль» базується на наступних принципах:
Забезпечення акціонерам реальної можливості здійснювати свої права, пов’язані з участю у Банку.
Однакове ставлення до акціонерів, незалежно від кількості належних їм акцій.
Здійснення Наглядовою радою стратегічного управління діяльністю Банку,
забезпечення ефективності контролю з її боку за діяльністю Правління, а також підзвітність членів Наглядової ради акціонерам Банку.
Здійснення Правлінням виваженого, сумлінного та ефективного керівництва поточною діяльністю, підпорядкованість Правління Наглядовій раді та акціонерам.
Своєчасне розкриття повної та достовірної інформації про Банк, в тому числі про його фінансовий стан, економічні показники, значні події, структуру власності та управління з метою забезпечення можливості прийняття зважених рішень акціонерами та клієнтами Банку.
Ефективний контроль за фінансово-господарською діяльністю Банку з метою захисту прав та законних інтересів акціонерів та клієнтів Банку. Органи управління Банку: Загальні збори учасників (акціонерів), Наглядова рада та Правління Банку.