Для проведення лабораторної роботи використовуєм стенди № І...8, призначені для дослідження електричних машин та трансформаторів, або стенди типу "Уралочка", призначені для проведення робіт за першою частиною електротехніки. Принципова електрична схема для проведення експериментальних досліджень приведена на рис. 7.2.
Рисунок 7.2 – Електрична схема установки
При використанні стендів першого типу (№ І...8) як трифазне електричне навантаження беруть три групи ламп розжарювання однакової потужності (активне навантаження R) по чотири лампи в групі з окремими вимикачами (Q1...Q12) для кожної лампи. Лампи в групі з'єднані паралельно та складають одну з фаз трифазного приймача: між клемами а і х іспитового стенду з'єднано паралельно чотири лампи з вимикачами Q1...Q4, між клемами в і y - чотири лампи з вимикачами Q5....Q8, між клемами с і z - чотири лампи з вимикачами Q9...Q12. На схемі (див. мал. 7.2) показано лише по одній лампі в кожній фазі приймача. Для відключення трифазного приймача, підключення до лінійних проводів ЛЕП (А, В, С) використували автоматичний вимикач (QF), який на іспитовому стенді вже підключено до ЛЕП.
Збір схеми починаємо з виходу автоматичного вимикача, тобто від клем А, В і С, розміщених на стенді під вимикачем (QF), та ведемо до амперметрів рА1...рА3, що вибираються на найбільш, струм до 5 А. Обрив нейтрального проводу (між вузлами N і n) та переведення ЛЕП з чотирипровідної в трипровідну виконуємо вимикачем Q13. Амперметр рА4, що увімкнений до нейтрального проводу, вибираємо на найбільший струм 2,5 А. Вольтметр pV використовуєм як переносний прилад, його вибираємо на найбільшу напругу 250 В. Для створення трифазного активно-індуктивного навантаження (R, L) послідовно з кожною групою ламп розжарювання підключаємо котушку індуктивності L, для створення трифазного активно-ємнісного навантаження (R, L) послідовно з кожною групою ламп розжарювання підключаємо конденсатори С. Для створення різнорідного навантаження залишаємо, наприклад, в фазі а-x активне навантаження (R, лампи), в фазі в-y між клемами в-у підключаємо котушку індуктивності L і вимикаємо в цій фазі усі лампи вимикачами Q5...Q8, в фазі с-z між клемами с-z підключаємо конденсатор С і вимикаємо всі лампи вимикачами Q9...Q12. Електрична енергія подається до цих іспитових стендів по чотири провідній ЛЕП (провід А, В, С, N) при лінійному напруженні UЛ=220B.
При використанні стендів типу „Уралочка" активне навантаження R в кожній фазі приймач набирається на стенді з опорів резисторів за допомогою вимикачів. Активно-індуктивне навантаження в фазі створюється послідовнім включенням з реостатом котушки індуктивності, активно-ємнісне навантаження (R, С) в фазі створюється послідовним включенням з реостатом набору конденсаторів з вимикачами. Для створювання різнорідного навантаження (R, L, С) вмикаємо в одній з фаз набір реостатів, в другій підключаємо котушку індуктивності, до третьої підключаємо набір конденсаторів. Електрична енергія подається до цих іспитових стендів по чотирипровідній ЛЕП при лінійній напрузі Uл=35 В. Амперметри рА1...рА3 вибираємо на найбільший струм 2 А, амперметр рА4 на найбільший струм 1 А, вольтметр рV - на найбільшу напругу 100 В.