Лекции.Орг


Поиск:
Основи несанкціонованого зняття інформації способом та засобами високочастотного нав’язування
 

Вперше зняття акустичної інформації способом високочастотного нав’язування (ВЧН) було проведено у 1945 р., коли делегація піонерів подарувала американському послу у СРСР зроблений власноруч у Палаці піонерів гіпсовий герб США, а розчулений посол повісив його у власному робочому кабінеті над своїм столом.

В “подарунок” був вмонтований пасивний акустичний резонатор, який опромінювався зовнішнім радіосигналом стабільної частоти, що відповідала власній резонансній частоті резонатора.

Під дією акустичних хвиль, що виникали при розмовах у кабінеті, резонансна частота резонатора змінювалася. Відповідно відбитий радіосигнал ставав модульованим сигналами від розмов, які велися у кабінеті.

Таким чином до 1951 р., коли спецслужби США нарешті виявили цю першу у світі пасивну радіозакладку, керівництво СРСР знало зміст всіх розмов, що велися у кабінеті посла США. Цей спосіб зняття інформації отримав назву ВЧН [12].

Надалі цей спосіб набув подальшого розвитку. Спеціалісти зрозуміли, що він може використовуватися для зняття інформації з будь-якого елемента, що має власну резонансну частоту.

Для того, щоб з’ясувати принцип ВЧН, необхідно розглянути явище резонансу у резонансному контурі.

На рис. 2.6 показано паралельний резонансний контур. Він складається з котушки з індуктивністю L, конденсатора з ємністю C та резистора з опором R.

Згадаємо з курсу фізики середньої школи, що індуктивний опір котушки , ємнісний опір конденсатора , кругова частота ,

де L – індуктивність котушки, C – ємність конденсатора, f – частота гармонійного сигналу, що подається на котушку та конденсатор, .

 

Рис. 2.6. Паралельний резонансний контур

 

З рис. 2.6 видно, що максимальний рівень напруги сигналу на котушці та конденсаторі у місці їх з’єднання з резистором буде тоді, коли струм у котушці та конденсаторі буде однаковим за своєю силою. Це й є умовою резонансу. Тобто, опір котушки та конденсатора на частоті резонансу рівні. Отже,

 

,

звідки резонансна частота

.

 

Розглянемо частотну характеристику резонансного контуру (тобто залежність рівня напруги у точці з’єднання елементів L,C і R від частоти, що подається від генератора синусоїдальних коливань змінної частоти). З ростом частоти опір котушки зростає, а опір конденсатора падає. Тому, зліва від резонансу струм у контурі має індуктивний характер, справа – ємнісний, що і показано на рис. 2.7.

Рис. 2.7. Резонансна крива

 

При ВЧН на резонансний контур із зовні подається синусоїдальний сигнал резонансної частоти. Тиск акустичної хвилі змінює резонансну частоту контуру. При цьому резонансна крива і точка резонансу зміщується вліво або вправо від точки власної резонансної частоти, що була без дії акустичного сигналу. Частота зовнішнього сигналу при цьому не змінюється, отже він припадає на лівий або правий скат резонансної кривої, а відбитий сигнал стає модульованим мовним сигналом.

 

Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-12-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 391 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

676 - | 598 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.