Бурхливий хід науково-технічного розвитку у XX ст. привернув увагу вчених, дослідників та й узагалі громадської думки людства до того, що таке техніка, як вона пов’язана з наукою та розвитком суспільства. З огляду на численні негативні наслідки науково-технічного поступу дуже гостро постало питання і про те, чи можна обмежити або навіть і припинити бурхливий розвиток техніки?
У науці існує декілька підходів щодо розгляду проблем на природу і сутність техніки:
Широкий підхід – при ньомудо техніки відносять будь-які допоміжні засоби діяльності, тобто знаряддя та засоби праці, який, на наш погляд, не зовсім вірний (палиця дикуна – це вже техніка).
Загальноприйнятий підхід розглядає техніку як сукупність технічних пристроїв і засобів, що матеріалізують знання і сприяють підвищенню ефективності людської діяльності.
Це переважно інженерно-технічний підхід, але і він наголошує на проблемах зв’язку людської діяльності з процесами природи, умовах ефективності людської діяльності та її критеріїв, розуміння співвідношення людської діяльності з природними впливами. Усі ці проблеми та питання перебувають у полі зору філософських досліджень.
Окрім того, при широкому підход і поняття «техніка» вживають у різних значеннях:
- техніка швидкого читання;
- техніка акторської гри;
- техніку гри на музичних інструментах тощо.
При такому вживанні поняття «техніки» виходить за межі позначення технічних пристроїв і може бути застосоване майже до всіх сфер та напрямів людської діяльності. А це свідчить про те, що технічна сторона є важливою і необхідною стороною людського буття, людського способу самоутвердження у світі.
Майже всі, хто розглядає техніку в широкому значенні цього терміна, наполягають на таких концепціях сутності техніки:
Анрі Бергсон (1859-1945) – французький філософ: «техніка і технічна діяльність обумовлені принциповою нездатністю людини до злиття з природою і вона ставить між собою і природою технічні засоби»;
Мартін Хайдеггер (1889-1976) – німецький філософ: «техніка – це прояв можливостей людини існувати поза природою і впливати на неї»;
Бенджамін Франклін (1706-1790) – американський вчений «техніка є засобом матеріалізації знань людини і реалізації нею законів природи».
Виходячи з вищевказаного можна зробити висновки що:
- техніка є підґрунтям людського існування і проявом особливостей взаємодії людини з оточуючою дійсністю;
- техніка пов’язана з сутнісними особливостями людського пізнання та інтелекту;
- техніка є засобом людини оволодіти безконечним і безмежним світом.
У сучасній філософіївиділяється 9 характерних завдань техніки:
- вирішення проблем прикладного природознавства;
- отримання надлишків продукції тобто підвищення ефективності виробництва;
- розкриття можливостей упорядкування природи;
- самозабезпечення людського існування;
- втілення ідей та задумів людини;
- бажання мати владу над природою;
- створення нових інструментів та засобів діяльності;
- вивільнення людини від впливу над природою;
- матеріалізація ідей людської діяльності.
Таким чином, техніка пов’язана з поняттями цивілізації, а саме з поняттями природа, раціональність, ефективність, прогрес.
Для філософії техніка постає як результат знань, цілей та діяльності людини. Отже при аналізі техніки доцільно враховувати її природний вимір (можливості впливу на природу), людський вимір (психологічний, моральний, естетичний вплив на людину) і соціальний вимір (економічний, правовий, політичний вплив на суспільство).
На підставі розглянутого можемо стверджувати що пізнання і техніка нерозривно зв’язані між собою, але водночас ми повинні визначити і певні відмінності у розвитку знань та техніки.
По-перше, техніка обумовлює існування людини в певній сфері буття і сама є проявом цієї сфери, а знання і пізнання намагаються охопити буття в усіх його проявах, тобто технічна сторона є лише однією стороною знання та пізнання.
По-друге, зв’язок пізнання з розвитком техніки не є прямим. Розвиток знань не завжди веде до розвитку техніки, але ми можемо з достатньою мірою достовірності стверджувати, що сутність людського пізнання пов’язана з технічною діяльністю.
По-третє, вихідним пунктом пізнання є поділ дійсності на предмети якими можна діяти (знаряддя праці або техніку) і на ту частину буття, на котру спрямовується дія (предмети праці). Ця класифікація поки що залишається вихідним орієнтиром пізнання і людській діяльності.
Отже пізнання і технічна діяльність мають єдиний початок, але знання і техніка не зливаються хоча й тісно переплітаються у своєму розвитку.
Поняття техніки нерозривно пов’язане з поняттям технології.3 інженерного та соціального поглядів технологія — це сукупність умов, чинників, компонентів, що забезпечують оптимальне використання та застосування техніки Технологія передбачає певну організацію та певну послідовність актів, дії, що загалом приводять до необхідного результату. Сюди входять соціально-культурні чинники, знання, екологічні, ергономічні та психологічні аспекти людських технічних дій.
Поняття технології не є другорядним порівняно з технікою. Навпаки, значною мірою значення і оцінка техніки визначаються саме в технологічному аспекті, адже недарма існує вислів: «Техніка в руках варвара перетворюється у металобрухт».Технологія пронизує собою усі наші думки про світ і про нас самих. Поняття технології привело до змін у наших уявленнях про те, що є добре, що таке добро, як треба розуміли здоровий глузд, справедливість і несправедливість, раціональність та ірраціональність, красу і потворність.
Сьогодні рівень технології, тобто розуміння і використання природних, людських та соціальних вимірів техніки, значною мірою визначає загальний рівень культури суспільства. Німецький філософ Г.Рополь зазначає: «Разом із технікою повинен імпортуватися також і орієнтований на техніку спосіб життя тобто передання техніки повинно бути пов’язане з відповідним переданням культури її використання».