Права та обов'язки медичних працівників.
Захист прав пацієнта
I. Актуальність теми:
Конституційне право провідна галузь національного права України, оскільки його норми регламентують найбільш важливі суспільні відносини. Знання основ конституційного ладу країни, правового статусу людини й громадянина, державного устрою, порядку організації й функціонування органів державної влади й місцевого самоврядування - важлива складова частина політичної й правової культури громадянина України. Дуже важливе значення для правової культури майбутнього медичного працівника має вивчення основ медичного законодавства про права й обов'язки медичних працівників і пацієнтів
II Навчальна мета самостійної роботи:
Студент повинен знати:
- поняття конституційного права;
- Декларацію про державний суверенітет України;
- характеристику загальних засад конституційного ладу України;
- правовий статус мов в Україні;
- конституційно-правовий статус людини і громадянина в Україні;
- конституційні форми демократії в Україні;
- правовий статус Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів та Конституційного Суду України.
Студент повиненвміти:
- давати загальну характеристику Конституції України як Основного Закону держави
- аналізувати сутність загальних засад конституційного ладу України;
- пояснювати механізм дії місцевого самоврядування і Україні;
- чітко пояснювати права та обов’язки пацієнтів;
- виконувати юридичні обов’язки медичних працівників.
III Матеріалі самостійної роботи
III.1. Базові знання, необхідні для вивчення тими
(міждисциплінарна інтеграція)
Дисципліни | Знаті |
Історія України. Філософія Соціологія та медична соціологія Загальна психологія та міжособистісне спілкування | Історію прийняття сучасної Конституції України. Історію розвитку конституційного права і Україні. Сучасні теорії медицини Соціологія медицини Права та обов’язки медичної сестри |
III.2. Зміст теми:
1. Предмет конституційного права України – особливе коло суспільних відносин у сфері політичної організації суспільства та функціонування державного механізму.
2. Методи конституційно-правового регулювання – сукупність прийомів і засобів, за допомогою яких упорядковуються суспільні відносини, що є предметом галузі конституційного права.
3. Конституція України - це єдиний нормативне-правовий акт, який має особливий юридичний характер І з допомогою якого Український народ виражає свою суверенну волю, утверджує основні засади устрою суспільства і держави, визначає систему і структуру державної влади, місцевого самоврядування, засади правового статусу людини і громадянина, територіального устрою держави.
4. Конституційні принципи – це юридично виражені в Конституції закономірності організації і функціонування політичної, економічної, соціальної систем суспільства, правового статусу особи.
5. Конституційний лад – сукупність основоположних правовідносин, закріплених нормами конституційного права (зокрема розділів I. III конституції України).
6. Правовий статус людини – це її юридично закріплене становище у суспільстві, сукупність прав і обов’язків, відповідальності та гарантії.
7. Громадянство України – це правовий обов’язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов’язках.
8. Референдум – це спосіб прийняття громадянами шляхом голосування законів України, інших рішень з важливих питань загальнодержавного і місцевого значення.
9. Вибори – це форма безпосередньої демократії через формування представницьких органів державної влади та органів місцевого самоврядування шляхом голосування.
10.Виборча система – це сукупність організаційних, юридичних та інших засобів формування представницьких органів державної влади та місцевого самоврядування, здійснення громадянами своїх виборчих прав.
11.Виборче право – це сукупність правових норм, що регулюють реалізацію громадянами права обирати (активне виборче право) до представницьких виборчих органів влади та на посаду Президента і права бути обраним (пасивне виборче право).
12.Виборчий процес – це врегульована законом діяльність уповноважених органів і громадян, спрямована на формування державної влади та місцевого самоврядування.