ПЛАН
1. Соціально-економічні процеси в українських землях.
2. Суспільно-політичний та національний рухи.
3. Перша російська революція 1905 – 1907 рр. та Україна.
4. Україна в Першій світовій війні.
Реферати:
1. Виникнення перших українських партій.
2. Столипінська аграрна реформа, її наслідки.
Питання для самостійної роботи:
1. Економічне становище України на початку ХХ ст.
2. Особливості суспільно-політичного й національного руху в Україні на початку ХХ ст.
3. Наслідки столипінської аграрної реформи для України.
4. Причини і характер революції 1905 – 1907 рр.
5. Ставлення різних політичних партій в Україні до подій 1905 – 1907 рр.
6. Причини і характер Першої світової війни.
7. Які фактори спричинили політизацію українського національного руху на початку ХХ ст.?
8. Охарактеризуйте вплив російської революції 1905 – 1907 рр. на український національний рух.
9. Столипінська аграрна реформа в Україні: успіхи й прорахунки.
10. Розкрийте політичні наміри держав-учасниць першої світової війни щодо українських земель. Чому війна активізувала «українське питання»?
Методичні рекомендації:
Розкриваючи перше питання, слід підкреслити, що в цей період Україна являла собою один із найбільш розвинутих регіонів Російської імперії. Назвіть великі промислові центри. Які зміни відбувались у промисловості, сільському господарстві, у фінансовій галузі?
Покажіть, які процеси відбувалися в середовищі робітничого класу. Відзначте причини його швидкого формування і концентрації насамперед в таких великих промислових центрах, як Харків, Катеринослав, Юзівка, Київ, Миколаїв.
Розкрийте причини запровадження в сільському господарстві столипінської аграрної реформи та її економічні й соціальні наслідки для України. Чому в Україні, за словами Н.Полонської-Василенко, реформа Столипіна мала найбільший успіх?
При розгляді другого питання перш за все необхідно відзначити, що нові ринкові відносини в Росії супроводжувалися подальшим підвищенням революційно-демократичного і національно-визвольного руху. Свідченням чого є заворушення студентства деяких вищих навчальних закладів, яке виступало за демократизацію суспільного життя, відродження української культури.
Пожвавлення руху сприяло виникненню перших політичних партій. У січні 1900 р. було засновано Революційну українську партію (РУП). Назвіть перший програмний документ РУП.
У 1902 р. засновано Українську народну партію, що виступала за побудову самостійної демократичної держави.
З ініціативи колишніх діячів Київської громади восени 1904 р. виникає Українська демократична партія (УДП), а також Українська радикальна партія. Обидві в 1905 р. злилися в Українську трудову партію. Зверніть увагу на те, діячі вищеназваних партій виступали за демократичну Україну в складі демократичної Росії.
У Донбасі і в деяких інших районах певний вплив мала Російська соціал-демократична партія (РСДРП), яка виступала за повалення самодержавства і заміну його демократичною республікою, а також за право націй на самовизначення. Однак, зверніть увагу, що серйозного впливу на революційно-визвольний рух в Україні більшовики не мали.
При вивченні третього питання зверніть увагу на причини революції 1905 – 1907 рр. Які події в Петербурзі вплинули на революційних рух в Україні? Чому з’явився царський маніфест 17 жовтня 1905 р.? Ставлення до цього маніфесту різних прошарків українського суспільства. Покажіть, на яких засадах діяли самодержавство й політичні партії в умовах революції 1905 – 1907 рр.
Активізації суспільно-політичного життя під впливом революційних подій сприяли відомі діячі української культури Б.Грінченко, Леся Українка, М.Коцюбинський, П.Мирний та ін. Культурно-просвітницьку роботу посилили в цей час організації «Просвіти», які в 1905 – 1907 рр. створюються в багатьох містах.
Назвіть причини поразки революції, їх наслідки для України. Розкрийте діяльність українських депутатів в Державній Думі. Що таке Українська думська громада?
Потребує детального розгляду і доба реакції, яка постала після поразки революції 1905 – 1907 рр.
В четвертому питанні треба назвати основні причини, які зумовили Першу світову війну. Необхідно відзначити, що українці були змушені брати участь у цій війні з обох сторін і, не маючи своєї держави, захищати чужі інтереси. Тим більше, що в стратегічних планах воюючих сторін українські землі займали значне місце. Покажіть ставлення до війни різних сторін прошарків українського суспільства. Якою була реакція політичних партій на початок війни, їх діяльність у 1914 – 1917 рр.? У хронологічній послідовності розкрийте хід основних воєнних подій, соціально-економічне та політичне становище України в кінці війни. Відзначте причини, які привели суспільство до революції в лютому 1917 р. у Петрограді.
Література:
1. Історія України: Курс лекцій у двох томах. – К., 1992. –Т.2. – С.5-144.
2. Малик Я., Вол Б., Чуприна В. Історія української державності. – Львів, 1995. – С. 52-66.
3. Волковинський В.М., Левенець Ю.А. П.А.Столипін: з життя та державної діяльності // Укр. істор. журн. – 1991. – № 4. – С. 166-123.
4. Полонська-Василенко Н.В. Історія України. – К., 1993. – С. 407-455.