Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 8. Українські землі у XVIII ст. Ліквідація козацької державності (2 години).




ПЛАН

1. Соціально-економічний розвиток України в другій половині XVIII ст.

2. Ліквідація Гетьманщини. К.Розумовський. Зміни в адміністративно-політичному устрої України.

3. Зруйнування Запорізької Січі та її місце в історії українського народу.

4. Визвольна боротьба українського народу другої половини XVIII ст.

5. Українська культура другої половини XVIII ст.

 

Реферати:

1. Скасування Запорізької Січі.

2. Боротьба за владу в Гетьманщині після смерті Богдана Хмельницького.

3. Об’єднавча політика Петра Дорошенка та її наслідки.

4. Коліївщина 1768 р. та її наслідки.

5. Олекса Довбуш.

Питання для самостійної роботи:

1. Які наслідки мав період «Руїни» для української нації, державності, культури?

2. Порівняйте соціально-економічний розвиток Лівобережжя та Правобережжя в кінці XVII – XVIII ст. вкажіть причини суттєвих відмінностей.

3. Зробіть порівняння основних положень «Березневих статей» Богдана Хмельницького, Гадяцького трактату й Коломацьких статей Івана Мазепи.

4. Проаналізуйте і порівняйте місце Запорізької Січі в політичній та економічній системі Речі Посполитої та Російської імперії.

5. Проаналізуйте політичні цілі гетьмана Кирила Розумовського. Чи погоджуєтеся з думкою, що скасування Гетьманщини було історично обумовлено? Аргументуйте.

 

Методичні рекомендації:

Висвітлюючи перше питання, необхідно відзначити, що на Лівобережній і Слобідській Україні в другій половині XVIIІ ст. продовжували панувати феодально-кріпосницькі відносини. Основну роль відігравало сільське господарство. Успішніше розвивалось землеробство на родючих чорноземних ґрунтах у південній і степовій частинах України. Поглиблювалася спеціалізація окремих сільськогосподарських районів. Характерною ознакою цього періоду є те, що було юридично оформлене кріпосне право. Коли і яким актом було заборонено перехід селян з місця на місце?

Відбуваються зміни і в промисловому виробництві. На базі дрібних селянських промислів і сільського ремесла розвивається мануфактура з цілою системою експлуатації праці найманих робітників. Зростання промислового виробництва позитивно позначилося на розвитку торгівлі, що пожвавилася, головним чином, завдяки ярмаркам у Києві, Ніжині, Полтаві, Чернігові, Ромнах та ін. Розвивалися міста як центри економічного, політичного і культурного життя, що свідчило про формування якісно нових відносин в економічній спільності української народності, про розвиток у надрах феодальної системи капіталістичних відносин.

При вивченні другого питання важливо запам’ятати, що проводячи колонізаторську політику, царський уряд здійснював дальші кроки щодо ліквідації автономії України. За наполяганнями Катерини ІІ останній гетьман України К.Розумовський (1750 – 1764) був змушений зректися гетьманства. Знову була введена Малоросійська колегія. Вона в 1765 – 1767 рр. провела перепис населення і господарств. З якою метою це робилось? Коли був скасований полковий устрій на Слобожанщині та Лівобережжі? Який адміністративно-політичний устрій був закріплений на цих землях? Простежте процес входження Північного Причорномор’я та Правобережної України до складу Росії.

Готуючись до третього питання, необхідно пам’ятати, що справжньою причиною ліквідації Запорізької Січі була політика царизму, спрямована на зміцнення абсолютизму як найдієвішого чинника подальшого гноблення народних мас у Російській імперії. Це одна із ланок репресивних заходів царизму, спрямованих на ліквідацію особливостей самоврядування та на придушення нової хвилі антифеодального руху. Розкажіть про останнього кошового отамана Запорізької Січі П.Калнишевського, його героїчну і, водночас, трагічну долю. Чому П.Калнишевський став одним із найяскравіших символів відродження України?

З іменем унікального політичного явища – Запорізької Січі – пов’язане відродження української державності аж за часів занепаду княжої держави. Виникла Запорізька Січ як військово-політичне утворення в Середньому Придніпров’ї із оригінальним адміністративно-територіальним устроєм. Пригадайте, що він собою являв? Що свідчило про козацьке самоврядування на Січі? Неординарним у запорожців був і такий важливий інструмент військово-адміністративної влади, як правова система. В чому полягала особливість звичаєвого козацького права? Політика і діяльність Запорізької Січі були підпорядковані захисту інтересів українського народу від іноземних поневолювачів.

Готуючись до питання про визвольну боротьбу українського народу в другій половині XVIIІ ст., важливо показати вплив на суспільно-політичні процеси в цей період антифеодальних виступів народних мас України. Детально покажіть, як у середині XVIIІ ст. посилювався гайдамацький рух на Правобережній, Лівобережній та Слобідській Україні. В 1768 р. на Правобережжі вибухнуло народно-визвольне повстання – Коліївщина, яке разом з гайдамацьким рухом потрясло польсько-шляхетський політичний режим. Хто такі І.Гонта і М.Залізняк? Які причини поразки повстання? Зверніть увагу на виступи селян в с.Турбаях (1789 – 1793 рр.). Яка доля спіткала повстанців? На Галичині повстанці називалися опришками. Що ви знаєте про опришківський рух та О.Довбуша? Визвольна боротьба українського народу другої половини XVIIІ ст. розхитувала устої феодально-кріпосницької системи і сприяла формуванню національної свідомості народу України.

Розкриваючи останнє питання, основну увагу зверніть на роль братств в активізації культурного життя, діяльності братських шкіл, розвитку шкільної освіти. Розкажіть про центр української культури – Києво-Могилянську академію. Як відбувалося становлення української поетичної школи? Хто залишив помітний слід в історії вітчизняної філософії? Як розвивалась історична наука, суспільно-політичні знання? Окремо зупиніться на розгляді питань розвитку музичної культури, живопису і архітектури, усної народної творчості.

Культура України другої половини XVIIІ ст. є складовою частиною історії українського народу, який у важкій боротьбі за свою свободу і незалежність зумів не тільки зберегти існуючі, а й створити нові національні культурні надбання. Все це дало можливість багатостраждальному народу України внести неоціненний вклад у процес подальшого розвитку української культури майбутніх поколінь, у скарбницю світової культури.

Література:

1. Апанович О. Гетьмани України і кошові отамани Запорозької Січі. – К., 1993. – С. 149-208.

2. Бойко О. Історія України. – К., 2002. – С. 178-186.

3. Борисенко В. Курс української історії. – К., 1996. – С. 248-253, 278-307.

4. Гуржій О.І., Чухліб Т.В. Гетьманська Україна / Україна крізь віки. – К., 1999. – Т. 8. – С. 156-175, 207-213, 347-255.

5. Шевчук В. Козацька держава. – К., 1995. – С. 152-209.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 462 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2310 - | 2104 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.