Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 4. Українські землі у складі Великого князівства Литовського і Речі Посполитої (середина XIV – перша половина XVIII ст. ) (2 години).




ПЛАН

1. Перехід українських земель під владу Великого князівства Литовського і Польщі.

2. Політичне становище в Україні в XIV – XVІ ст.

3. Соціально-економічний розвиток України (XIV – перша половина XV ст.).

4. Релігійно-національний та культурний рух.

 

Реферати:

1. Брестська церковна унія та її значення.

 

Питання для самостійної роботи:

1. Автономія України у складі Литовського князівства.

2. Соціально-економічний розвиток українських земель після Люблінської унії: поглиблення процесу федералізації, суспільна стратифікація.

3. Церковна боротьба. П.Могила.

 

Методичні рекомендації:

Самостійно готуючись до першого питання, необхідно усвідомити складні процеси в економічному і суспільно-політичному життя України в період утвердження феодальних відносин. Гостра політична боротьба, яка велася між Литвою і Польщею за українські землі, привела до того, що Волинь і Наддніпрянщина в середині XIV ст. перейшли під владу Литовського князівства, а Галичина і Холмщина залишилися в руках Польщі. Розкрийте причини захоплення українських земель Литвою і Польщею. Хронологічно простежте територіальні зміни, які відбулися в Україні в XIV – XVІ ст.

Вивчаючи питання про політичне становище в Україні в XIV – XVІ ст., необхідно врахувати, що незважаючи на протидію польських впливів, життя Великого князівства будувалося на засадах, створених Київською державою. Українські пани дістали місце у великокнязівській раді і в центральній адміністрації, а у своїх землях посідали майже всі вищі посади. «Руською мовою» велася документація. Міста зберегли український характер, а православна церква посіла провідне місце. Слід сказати, що в результаті Люблінської унії 1569 р. знову було проведено територіальні зміни. До Польщі приєднано більшість українських земель Підляшшя, Волинь, Поділля, Київщину, Брацлавщину. У складі Литви лишилися тільки частина Берестейщини і Пинщини.

В соціально-економічному розвитку України також відбулися великі зміни. Господарство з натурального стає грошовим. У зв’язку із ростом цін на худобу зростає значення скотарства. Розпочинається експорт збіжжя, що і приводить до утворення фільваркових господарств. Головною формою експлуатації у фільварку стає панщина, зростає і особиста залежність селян від феодала і має вже характер кріпацтва. Іде подальша диференціація виробництва. Значних змін зазнають також внутрішня і зовнішня торгівля і т.д.

Торкаючись питання розвитку соціальних відносин, необхідно зазначити, що цей процес ішов у напряму творення замкнених суспільних класів. На чолі соціальної ієрархії стояла верства князів і панів, другу групу становили бояри, які перетворилися у шляхту. Із зростанням значення міст зростає роль міщанства. Останню групу становить селянство, яке до середини XVІІ ст. не мало однорідної верстви, а складалося з різних груп з різними обов’язками. Період XV – XVІІ ст. характеризується посиленням соціальної експлуатації українського населення, яка поєднувалася з національним та релігійним гнітом.

Вивчаючи питання «Релігійно-національний та культурний рух», необхідно врахувати, що частина українських вищих верств денаціоналізується і внаслідок політики католицького духовенства, зокрема єзуїтів та інших шкіл переходить у католицтво. І лише незначна частина українських магнатів залишала свою віру, національність, культуру. Провідну роль оборони православної віри і української нації перебрали на себе міщани. Вони гуртувалися у братства, які поступово з числа церковних об’єднань перетворювалися на могутні культурні осередки зі школами і друкарнями. На прикладі діяльності одного із братств розкрийте суть цього явища. Покажіть, як з метою окатоличення українського народу уряд Речі Посполитої та верхівка католицької церкви, спираючись на підтримку частини православних ієрархів, незадоволених діяльність братств, провели у Бресті в 1596 р. церковну унію, яка призвела до нового піднесення руху опору колонізаторам серед широких верств населення.

Література:

1. Попович М.В. нарис історії культури України. – К., 2001.

2. Русина О.В. Україна під татарами і Литвою // Україна крізь віки. – К., 1998. – Т.6.

3. Смолій В., Ричка В. Українські землі у складі Литовської Держави та Речі Посполитої // Історія України. – 1997. – № 21-22.

4. Темні віки: XIV – перша половина XV ст. / Упорядник О.В.Русина. – К., 1993.

5. Яковенко Н. нарис історії середньовічної та ранньомодерної України. К., 2005.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 486 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент всегда отчаянный романтик! Хоть может сдать на двойку романтизм. © Эдуард А. Асадов
==> читать все изречения...

2481 - | 2215 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.