Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Україна під чужою окупацією 6 страница




Згідно з дослідами історика Харківського університету Дмитра Багалія, почин Каразина підтримали "майже всі стани — дворян­ство, купецтво і громадянство, військові обивателі... цехові і міща­ни"2. Отже, першу перешкоду, тобто брак фінансів, Каразин здо­лав. Залишилося ще тільки дістати формальний указ про створен­ня університету, який він планував відкрити 12 грудня 1803 р. Але так воно не сталося.

У Петербурзі бюрократи зуміли підірвати впливи В. Каразина в імператора Олександра І, який із ліберального монарха почав пе­ретворюватися в реакційного автократа. Коли ж остаточно 17 січ­ня 1805 р. Олександер І дозволив відкрити перший університет в Україні під російською займанщиною (не враховуючи університе­ту у Львові, що був під австрійським пануванням), вороги Карази­на постаралися, щоб не тільки його особисто туди не запросили, але навіть його ім'я не було згадане в часі церемоній, які супро-воджали офіційне відкриття Харківського університету. Але діло Ка­разина завершено і всі про те знали, що основним промотором і виконавцем був таки Василь Каразин.

Новозаснований університет у Харкові, столиці Слобідської Ук­раїни, допоміг згуртувати українських учених, професорів і студен­тів, завдяки цьому Харків став центром українського руху, а в парі з тим й українського національного відродження. Першим його рек­тором став російський літературознавець і філософ Іван Рижський. Тут у цьому ж університеті працював спершу як викладач, опісля професор історії, український письменник Петро Гулак-Артемов-ський, який у 1841-1849 pp. був також ректором університету. Крім Гулака-Артемовського, тут працював цілий ряд діячів на полі ук­раїнської літератури, історії та етнографії.

1 Там же.- С. 46.

2 БаталійД. Нарис історії України на соціяльно-економічному грунті.- Харків, 1928.- С.90.



У 1816 р. при університеті засновано журнал "Украинскій Вест-нік", що його редагували Євграф Філомафітський, Гонорський Ро­зумник і Григорій Квітка-Основ'яненко. Це був перший в Україні літературно-мистецький, науковий і громадсько-політичний місяч­ник, хоча і друкований переважно російською мовою, але своєю те­матикою він був повністю український. У цьому журналі П. Гулак-Артемовський і П. Квітка-Основ'яненко вперше друкували свої тво­ри українською мовою. Завдяки тому тут же в Харкові заіснував ук­раїнський літературний рух, який очолив Григорій Квітка-Основ'я­ненко. Але в 1819 р. місцева влада заборонила видавати, цей журнал.

Внаслідок наполегливих домагань харківської громадськості, зо­крема університету, міністр освіти дозволив у 1824 р. видавати літе­ратурно-мистецький, науковий і громадсько-політичний двотижне­вик "Украинскій Журнал", якого вийшло 48 книжок за редакцією О. Склабовського. Цей журнал своєю тематикою також друкував ма­теріали з історії України, про українську мову і літературу та народ­ну творчість. Але у зв'язку з репресіями уряду, які викликало повста­ння декабристів у 1825 p., журнал також був змушений припинити своє існування.

Хоча українське національне відродження було стихійним, а не плановим виявом провідних верств України, а зокрема колишньої козацької старшини (тепер дворянства), воно не було цілком відо­кремленим від світу, зокрема Західньої Європи.

Рік 1798 відомий не тільки появою друком першої частини "Ене-їди" І.Котляревського та "Нарциза" Г.Сковороди, але також і появою маленької книжки енциклопедичного характеру, відомостей про Ук­раїну, "Записки о Малоросіи", автором якої став історик дворянин Яків Маркович (1776-1804). Він був першим з українських істориків, який заперечував літописну теорію про "покликання варягів" до Ки­єва на княжий престіл. Поява цього твору, написаного у високопат­ріотичному дусі, була вислідом заінтересування українського дворян­ства минулим України. Тому що цей твір був написаний російською мовою, він був доступним ширшим суспільним й освіченим вер­ствам, яким автор доказував славне минуле народу, з якого вони вий­шли, розбуджуючи в них українську національну свідомість. Ця ма­ленька енциклопедія дала початок зацікавленню українською етно­графією.

Цілий ряд осіб того часу виявили інтерес до історії України й поклали початок у досліджуванні української старовини. Одним з них був Дмитро Бантиш-Каменський (1788-1850), який написав і видав коштом князя Миколи Репніна-Волконського "Исторію Ма­лой Россіи" у 1822 р. Другим історичним твором того часу була тритомна "Історія України і Козаків", яку написав теж історик Олексій Мартос (1790-1842 pp.), син відомого українського скуль­птора Івана Мартоса. Твір був високо оцінений фахівцями, але, ма-


буть, натрапивши на цензурні перешкоди, не появився друком і рукопис загубився. Опубліковано лише два розділи з третього то­му на сторінках журналу "Северный Архив" у 1822 p.

У процесі українського національного відродження немалу роль відіграла перша збірка українських історичних дум, яка появилася у 1819 р. під назвою "Спроба зібрання старовинних малоросійських пісень" (Опыт собрания старинных малороссійскіх песен), які зібрав і видав дослідник українського фольклору князь Микола Цсртелєв. У вступній статті до цього збірника Цертелєв назвав українські думи "пам'ятками народного генія", що містять у собі "силу вислову і ча­рівність гармонії". Своїми працями Цертелєв привернув увагу до на­родної поезії багатьох українських письменників, діячів культури і науки.

Збірка ліричних народних пісень Михайла Максимовича з'яви­лася друком у 1827 p., а 1832-1838 pp. на сторінках збірників "За­порожская Старина" друкуються перекази, думи та матеріали до історії козаччини, які видавав у Харкові визначний російський фі­лолог і славіст Ізмаїл Срезневський. Отже, підвалини під українське національне відродження дало українське дворянство, яке одино­ке мало на те матеріальні засоби й відповідну освіту.

Відгук Французької Революції в Україні

Французька революція 1789 р. зі своїми свободолюбними гасла­ми турбувала і лякала монархів Європи. Тому імператор Павло І при­єднався до протифранцузької коаліції європейських держав і Росія взяла участь у війні проти республіканської Франції. Ця війна кош­тувала й Україні багато, зокрема в людях, які мусіли воювати у складі російської армії під командуванням фельдмаршала Міхаїла Кутузо­ва на європейських фронтах, зокрема в австрійських Альпах.

Тим часом у Франції змінилися форми уряду й остаточно 18 травня 1804 р. Сенат проголосив, що "для добра французького на­роду" дотеперішній консул Наполеон Бонапарте стає імператором французів Наполеоном І (але не імператором Франції!). Рішення Сенату підтвердив плебісцит майже одноголосно (понад 3,5 млн голосувало за, а тільки 2 579 — проти). Потужність і слава Напо­леона зростали з кожним днем, зокрема серед широких мас сус­пільства Європи, і це дуже непокоїло монархів.

У 1806 р. зорганізувалася четверта з черги коаліція з Англії, Прусії й Росії, яка знову виступила війною проти Наполеона, але він ту ко­аліцію скоро розгромив. У висліді цієї війни Наполеон підкорив Пру-сію, захопив Берлін і вирушив проти Росії. Після другої вирішальної битви 13 червня 1807 р. коло міста Фрідлянда у Східній Прусії імпе­ратор Росії Олександср І запропонував мирні переговори імперато­рові французів Наполеонові І. Обидва Імператори зустрілися віч-на-


 




віч 7-го липня 1807 р. на річці Німан поблизу міста Тілсит і заклю­чили т.зв. Тілситський договір. На базі цього договору із земель ко­лишньої Польщі, які у другому і третьому поділі захопила Прусія, Наполеон створив т.зв. Варшавське князівство, щоб задовольнити поляків, які вірно воювали на його боці. (Олександер І не погодився, щоб воно називалося Польське князівство). Гданськ проголошено вільним торговим містом, а Росія отримала Білостоцьку землю, в ме­жах якої знайшлося і північне Підляшшя, заселене українцями.

У Тілситі обидва імператори поділили між собою також сфери впливів, Наполеонові — Західна Європа, а Олександрові І — Схід­на. Олександер від себе пропонував Наполеонові ще й частину ту­рецьких володінь, Сирію, Ливан, Смирну й Салоніки, а для себе вимагав тільки Босфор і Дарданели, тобто морських проток, які кон­тролюють доступ з Чорного до Середземного моря. Але Наполеон на це не погодився.

Наполеон у липні 1809 р. розгромив Австрію у битві коло міста Баграм у Долішній Австрії і, згідно з нав'язаним їй 14 жовтня мир­ним договором у Відні, до Варшавського князівства прилучено та­кож землі, захоплені Австрією у третьому поділі Польщі. У складі тих земель перебували також українські землі Підляшшя й Холм-щина. Скористала з цього і Росія, бо Наполеон "подарував" Олек­сандрові І "Тернопільський край", тобто галицькі землі, що про­стягаються на захід від річки Збруч аж по річку Серет. Отже, за­вдяки Наполеонові Олександер І розширив кордони своєї імперії на Білостоцьку землю на північному заході та Тернопільський край на південному заході аж до Дністра. Дещо пізніше Наполеон по­годився, щоб Росія окупувала Молдавію та Валахію, князівства над нижнім Дунаєм, тобто сьогоднішню Румунію. Але за те Олексан­дер І мусів зірвати дипломатичні зв'язки з Англією. Одночасно в таємному договорі Олександер І зобов'язався на союз з Францією проти Англії, якщо вона не прийме запропонованого їй Наполе­оном мирного договору.

Незважаючи на договір, Олександер І не довіряв Наполеонові, побоюючись зростання його могутності, як також тому, що Напо­леон цікавився Україною. Ще в грудні 1806 р. у Тульчині на По­діллю москалі арештували дві особи, які мали при собі карти Ук­раїни, рисунки та списки французькою та італійською мовами, що вказувало на те, що на Україні відбувалася профранцузька агіта­ція. Російський генерал-губернатор Харківщини повідомляв царсь­кий уряд, що селянські агітатори поширювали чутки, що "фран­цузи не зроблять нічого злого простолюдцю, що сконфіскують крі­пацтво і що запанує тільки один імператор Наполеон". У 1807 р. на Київщині перехоплено "прокламацію Бонапарта", яких було до­волі багато по цілій Україні, а зокрема на Правобережній. Це свід­чить про те, що французька розвідувальна служба доходила аж до


Києва, очевидно, не без допомоги населення. Один із французь­ких агентів повідомляв своїх зверхників, що "на Волині селяни за­повідають кінець Росії"1.

Але Наполеоном захоплювалися не тільки селяни, які стогнали у ярмі кріпацтва, але також і шляхта, аристократи. Василь Лука­шевич, маршал дворянства Переяславського повіту на Полтавщи­ні і великий приятель Івана Котляревського, справляючи бенкет на одному із своїх хуторів, випивав тост "на честь Бонапарта-ви-зволителя". Такий тост на бенкеті вказує, що Лукашевич не був одинокий і мусів мати також своїх однодумців серед аристократії.

Тут слід ствердити, що наполеонівська політика відносно до Ук­раїни йшла далі по напрямних старого дореволюційного французь­кого режиму, який підтримував Мазепу, а потім його наслідників протягом цілого XVIII сторіччя у їхній боротьбі з Росією. Це зреш­тою підтверджує той факт, що коли ЗО січня 1808 р. поляки дома­галися, щоб Наполеон приєднав до Варшавського князівства "всі краї від Дніпра аж до Очакова, разом з Очаковом", то Наполеон відкинув це домагання.

Писала про Україну і французька преса. Наприклад, офіційний орган уряду "Публіцист" помістив 7 грудня 1807 р. новинку, в якій писав, що "з Польщею межує давня козацька країна Україна, од­на з найбільш урожайних земель світу, яка своїми багатствами за­слуговує на якнайбільшу увагу нашої держави. Тепер, коли справа Польщі розв'язана, прийшла черга на розв'язку справи плодючої батьківщини Мазепи"2.

Очевидно, що деякі інформації про тс, що діялося в Україні, доходили й до імператорської канцелярії Олександра І. Це його турбувало. Зокрема, непопулярною була наложена Наполеоном блокада Великобританії, в якій Росія як союзниця Франції була зобов'язана брати участь. Ця блокада вдарила дуже боляче по економіці Росії, яка провадила з Англією корисну торгівлю різною сировиною за промислові продукти. Росія повністю не дотримува­лася зобов'язань блокади, що й було одною з причин французько-російської війни 1812 р.

* * *

Від 1806 р. Росія провадила війну з Туреччиною, яка також була союзницею Франції. Оскільки Україна була першим запіллям цієї війни, то вона відчувала її тягар. Тут було проведене "ополчення", тобто мобілізація до війська у Чернігівській, Харківській, Полтав­ській, Київській, Херсонській та Катеринославській губерніях. Кож-

1 БоршакІ. Наполеонівські симпатії на Україні; на підставі нових документів //Діло.-
1930.- Ч. 215. - 27 вересня.

2 Там же. - Ч. 214. - 26 вересня.


 




на з тих губерній мусіла доставити по кілька тисяч "ополченців", від­риваючи їх від продуктивної сільськогосподарської праці. Крім того, на Лівобережжі зреквізовано понад шість тисяч возів, близько сім ти­сяч пар волів, понад тисячу коней та ще й чотири тисячі погоничів. Ця війна закінчилася щойно у 1812 р. окремим договором у Бухаре­сті, згідно з яким Росія дістала від Туреччини сусідню з Україною Басарабію, тобто землі поміж ріками Дністер-Прут і Дунай аж до Чорного моря. Населення Басарабії складалося переважно з румун­ської етнічної групи молдаван, але в трьох повітах, Ізмаїльському при гирлі Дунаю, Акерманському над Чорним морем та на північному за­ході в Хотинському, у сусідстві з Галичиною і Буковиною, прожива­ли українці та трохи росіян -липованів.

Французько-російська війна 1812 р. й Україна

Заледве скінчилася війна Росії з Туреччиною на півдні, як по­чалася нова Французько-російська війна на північному заході ім­перії. Щоправда, розпочав її Наполеон, зібравши на кордонах Ро­сійської імперії 477 000 війська із 372 гарматами та 180 111 коней, а в тому стотисячну армію поляків. Це була чисельно неабияка сила. Але з тієї велетенської армії заледве 200 000 були направду здібні до війни, решту становили молоді рекрути, силою мобілізовані до війська і не представляли собою ще жодної військової вартості. Крім того, цю майже півмільйонну армію ослаблювали її союзники, ав­стрійці, баварці та прусаки, які під примусом йшли на війну за На­полеона. А зокрема, ненадійними були італійці, що не були приз­вичаєні до північного підсоння Росії.

Через ріку Німан у Литві коло Ковна 24 червня 1812 р. перейшло понад 260 000 війська під командою самого Наполеона, яких голов­ним завданням було здобути Москву й примусити Олександра І до капітуляції, очевидно, на умовах, поставлених Наполеоном. У напря­мі на Ригу ЗО 000 військ він надіслав під командою маршала Жака С.Ж. Макдоналда, а австрійський тридцятитисячний корпус під ко­мандою фельдмаршала Карла Шварценберга спрямував на Волинь. Австрійці, однак, не дуже поспішали і щойно під кінець липня зай­няли Ковельський, Володимирський та частину Луцького повітів.

У той же сам час російська армія налічувала 590 973 вояки і 1 556 гармат, не враховуючи резерв та козацькі частини. На кордоні Ро­сійської імперії проти французів стояло 340 000 війська з 942 гар­матами, а в скорому часі підійшла ще й 53-тисячна з 216 гармата­ми. Отже, перевага була на російському боці, а що найважнішс, російські війська перебували на своїй території.

Незважаючи на ті всі позитивні чинники, у перших місяцях війни російська армія постійно відступала, спалюючи по дорозі всі міста й


села, щоб позбавити неприятеля засобів харчування та можливостей перебування. "Російська армія відступала перед Наполеоном спочат­ку згідно з прийнятим планом воєнних дій,— писав історик Довнар-Запольський,- потім відступала, щоб виправити помилки невдалого плану, а в кінці відступала вже без жодного плану"1.

Так французи, не стрічаючи майже жодного опору з боку ро­сійської армії, зайняли Мінськ, а 17 серпня — Смоленськ. У Біло­русі селяни вітали їх як визволителів і стали відмовлятися від ви­конання панщини своїм поміщикам. Поміщики, здебільша поляки, покликали на допомогу поляків, що йшли з Наполеоном, які за те селян немилосердно покарали. У Смоленську виявилося, що біль­ша частина міста була знищена і сподіваного відпочинку та забез­печення провіантом військ Наполеона не було. Помимо того, що великих боїв не було, сили Наполеона меншали з кожним днем, бо по всіх стратегічно важливих місцевостях треба було залишити гарнізони для утримання порядку та забезпечення лінії постачан­ня. Крім того, багато вояків умирало від хвороб, зокрема у нсфран-цузьких частинах, не маючи належної санітарно-медичної опіки. На цей час бойові сили Наполеона налічували вже не більше 185 тисяч2.

У міжчасі Наполеон по двох днях відпочинку у Смоленську ви­рушив 19 серпня походом на Москву, але тут уже так легко фран­цузам не пішло, бо головне командування над московськими вій­ськами перебував фельдмаршал князь Міхаїл Кутузов, який нама­гався спинити Наполеона. Біля села Бородіно, за ПО км на захід від Москви, 26 серпня дійшло до бою, в якому обидві сторони по­несли жахливі втрати, французи — 58 тисяч війська, а москалі — 44 тисячі. Тут сили Наполеона були поважно надщерблені, бо він не мав можливості поповнювати втрати в людях. Незважаючи на те, він попрямував далі на Москву, оборонити яку в москалів уже не було сили. Наполеон 14 вересня зайняв Москву без бою, але ще того самого дня в Москві запалали у різних місцях вогні, які тривали п'ять днів і, як писав В. Капніст, "пожерли кублЪ неправ­ди". Внаслідок тих пожеж більшість Москви згоріла. Загинули у вогні й різні харчові припаси міста. Москву Наполеон здобув, але розчарувався, побачивши її спалену. Ще більше він розчарувався, коли двічі намагався безуспішно організувати переговори з царем Олександром І, чи з князем Кутузовим. Обидва відмовлялися всту­пати в будь-які переговори.

Пробувши в Москві більше місяця, 19 жовтня 1812 р. Наполе­он почав відступати в напрямі на Смоленськ. Але відступ був дуже утруднений постійними нападами російських військ на відділи На-

1 Довпар-Запольскшї М.В. Обзор новейшей русской истории.- Киев, 1912.- Т. 1.-
С. 131.

2 Scion - Watson Н. 1Ъе Russian empira, 1801-1917. - Oxford, 1967. - P. 148.


полеона, а крім того, дошкулювала рання зима, до якої французь­ка армія не була приготована. У часі відступу французи понесли великі втрати, зокрема 26-29 листопада при переправі через річку Березину коло Борисова у Білорусії. Побачивши повний крах свого плану, Наполеон покинув армію і подався до Парижа. Від Берези­ни недобитки його армії вже не відступали, а тікали, хто куди міг.

У додатку до несприятливих мілітарних, економічних і санітарних умов, наступила жахлива холоднеча. Військо Наполеона гинуло на фронтах, але ще більше від морозу і виснаження. З початком 1813 р. менше як 5 000 французів переправилося через ріку Німан, як орга­нізовані військові частини, де півроку тому з великими планами й надіями йшло на схід чвертьмільйонне військо. З початком січня 1813 р. з великої французької армії залишилося заледве ЗО тисяч, з корпусу Макдоналда — 6 тисяч, з корпусу ген. Рейніє — 15 тисяч та 13 тисяч з польсько-литовської армії під командою князя Юзефа По-нятовського. Найменше потерпів австрійський корпус, який з Волині відступив до Галичини. Великі втрати у людях понесла й російська армія, які оцінено в 210 тисяч людей1.

Не менш важливим чинником була зміна ставлення населення до французів, які, не маючи добре наладнаного власного поста­чання, на шляху свого походу грабували і плюндрували все, що по­пало під руки. Через те початкові симпатії білоруського і росій­ського населення скоро перемінилися у ненависть, і не тільки мі­ста, але й села стали поборювати французьких грабіжників та їхніх союзників.

Українці та Франко-російська війна

Війна Наполеона з Росією викликала жвавий рух в Україні й опінія української провідної верстви, шляхти й інтелігенції, поді­лилася на два табори. Одні висловлювали неприховану радість і на­дії, що з приходом французької армії буде введений Кодекс Напо­леона й Україна стане автономною, а може й незалежною держа­вою, але таких було відносно не багато. Друга, більша частина, на чолі з В. Капністом, Дмитром Трощинським та іншими, не споді­валася нічого доброго від Наполеона, бо його політика щодо Польщі не могла бути до вподоби українським патріотам2. Одночасно гас­ла французької революції лякали їх загрозою зміни соціального й економічного ладу. Цій частині дворянства "більше імпонувала аме­риканська революція, з її декларацією незалежності, яка мала гли­боке національне коріння, була консервативною і не вносила со­ціальних змін"5. Це й було причиною, чому ця частина шляхти-

1 Ibid. - P. 142.

2 Оглобліт О. Вказ. праця.- С. 102.

3 Полонська-Василенко Н. Історія України.- Т. 2.- С. 262.


дворянства пішла на співпрацю з урядом у боротьбі з Наполеоном. Немає, однак, сумніву, що селянство бажало приходу Наполеона, сподіваючись, що він визволить його з кріпацької неволі1.

Козацьке військо

Ще заки Наполеон розпочав воєнні дії, Олександер І робив за­ходи, щоб побільшити свої збройні сили. У зв'язку з тим полк. Іван де Вітт, приятель царя, будучи родом з України, знав настрої ук­раїнського села й запропонував російській головній квартирі "ви­користати відомий нахил малоруського народу до військового ді­ла"2. Пропозиція виявилася прийнятною для головного військового командування і вже 5 червня (17 н.ст.) 1812 р. цар підписав "Ви-сочайшеє угвєрждєніє... распоряженія" про формування козацького війська в чотирьох полках з українських селян Київської губернії і чотирьох повітів Кам'янець-Подільської. Формування цих полків доручено графові де Віттові з найменуванням його бригадним ко­мандиром Українських Козацьких Полків"3. У тому ж документі було виразно сказано, що добровольці "будуть назавжди належати до українського війська і при першому запотребуванні вони мають негайно зголоситися до служби й організувати свої полки"4.

Як виявилося, відгук на цей заклик був добрий, бо вже сама назва "козак — козацьке військо" у людських умах означала віль­ну людину. Отже, для поневолених кріпацькою системою людей це, здавалося, була чудова нагода вирватися самому з неволі та ще й цілій родині. Через місяць Українське Козацьке військо закінчи­ло своє формування й вирушило до 3-ї Обсерваційної Армії ген. Олександра Тормасова, розташованої на Волині. Пізніше із цих Правобережних полків була створена "Українська Кінно-козацька дивізія", яка в 1813-1814 pp. оперувала у Західній Європі.

Вістки про прихильний відгук на оголошену організацію козаць­кого війська на Правобережжі заохотили військове командування спробувати формувати козацькі полки на Полтавщині й Чернігів­щині, тобто на теренах колишньої Гетьманщини, де козацькі тра­диції були ще свіжі та заманливі. За офіційними даними, там на­лічувалося 454 983 особи козацького роду, чи як це тоді називало­ся "козацьких душ".

Цар Олександер І 7 липня 1812 р. підписав ще один "височай-шій рескрипт", яким доручив малоросійському генерал-губернато-

1 Борщок І. Наполеон і Україна.- Львів, 1937.- С. 106.

2 Переяславський О. Українська збройна сила в Наполеонівських війнах 1812-1814 pp.
//Табор.- 1933.- Ч. 19.- С. 46.

3 Полное собрание законов Российской империи. - Санкт-Петербург, 1830. - Т. 32.-
№ 25.- С. 129.

4 Там же.

^ В. Верига _ 65


рові, князеві Якову Лобанову-Ростовському в Полтаві формувати у довірених йому губерніях 15 "малоросійських кінно-козацьких полків" на таких же умовах, як і Українське Козацьке військо на Київщині й Поділлі. Тому що французи вже були на території Ро­сійської імперії, рескрипт вимагав, щоб полки були сформовані най-далі через два місяці після оголошення набору1. Оголошення про організацію козацьких полків зробило велике враження. Доброволь­цями до війська голосилися не тільки молоді, але й старі, так що довелося вибирати дійсно здібних до військової служби. Але само­го добровільного зголошення в козаки не було досить для уряду. Кожний козак мусів прибути на коні й озброєний, у власному "при­личному одязі", включно із взуттям та запасною білизною. Уряд, знаючи, що те все було б понад силу пересічному добровольцеві в козаки, віщав розпорядження, що весь військовий виряд і коней для добровольців мали придбати міщанські, селянські та шляхетські громади. Отже, добровільності тут уже не було.

Під час формування козацьких полків дійшло до сутички по­між князем Яковом Лобановом-Ростовським, генерал-губернатором Лівобережної України, і Дмитром Трощинським, губерніяльним маршалом дворянства Полтавської губернії, що був відповідальний за організацію полків на Полтавщині. Лобанов-Ростовський хотів надати козацьким полкам загальноросійський характер, а Тро-щинський, підтримуваний Василем Капністом, настоював на ко­зацько-українському характері включно з українськими стар­шинськими назвами. Проект організації козаків уклав полковник Михайло Миклашевський, використавши план Капніста. "За цим проектом до складу нової козаччини, що мала бути заведена по закінченні війни, ввійшли б не тільки козаки, яких тоді було до 170 тисяч. Кожні чотири господарства мали повністю утримувати одного козака (та його коня). Козаки мали бути звільнені з від усіх податків. Козацький проект Миклашевського, підтриманий Тро­щинським і В. Капністом, був продовженням відомого проекту Кап­ніста 1788 р."2.

Мабуть тому, що справа наглила, російське командування по­годилося на вимогу Трощинського, й козацькі полки дістали укра­їнську козацьку старшинську термінологію, а пізніше ще й ко­зацький однострій, так що мали цілком український вигляд. Це, очевидно, робило козацьке військо ще більш принадним для укра­їнців так само, як урядові поступки давали надію, що цс козацтво буде дійсно постійним військом.

Деякі замішання в організації козацьких полків вніс маніфест царя Олександра І від 6-го (18 н.ст.) липня 1812 р. про "ополчен-

1 Там же.

2 Оглоблии О. Вказ. праця.- С 159.


ня" в губерніях, загрожених ворогом, або сусідніх з ними, який сто­сувався тільки Полтавської та Чернігівської губерній. Спочатку Ло­банов-Ростовський не був певний, чи той указ був прямо поши­ренням першого указу про організацію кінно-козацького війська, чи йшлося про організацію зовсім інших частин. Остаточно та спра­ва вияснилася, і Трощинський знову домігся, щоб "ополченцям", яких мобілізували з кріпаків за дозволом дідичів, їхніх власників, дозволено також називатися козаками, хоча проти того виступали не тільки Лобанов-Ростовський, але також і деякі дідичі1.

З ополченців організувалися піші та кінні полки, причому було сказано, що для піхотних полків дається сім днів, а для кінних — 14 днів. Остаточно Полтавська губернія дала 17 083 козаки, а Чер­нігівська — 26 000, разом 43 083 козаків-ополченців, в тому числі 6 500 кінноти з Полтавщини. З Чернігівщини кількість піхоти не­відома, хоч вона була і там. Коли ж до цього додати 18 000 кінно-козацького війська, організованого в 15 полках по 1 200 козаків у кожному, то обидві ці губернії виставили разом 61 083 козаків. Все це було на кошт і на утримання т.зв. Малоросійського Гснерал-Губернаторства. Тут треба підкреслити, що все це родове козацтво голосилося до війська не з любови до "отечества", але тому, щоб привернути собі колишні козацькі вольності, або вирватися із зне­навидженого кріпацтва, в яке їх безправно загнала цариця Кате­рина II, та тому, щоб боронити свої родини й оселі*.

Зовсім інакше виглядала справа з старшинським складом до цих полків, де старшинами могли бути тільки шляхта-дворяни; була ве­лика недостача старшин і підстарший. Наприклад, із дев'ятьох по­лтавських полків три командири відмовилися йти в похід. Капітан Іван Котляревський, автор славної "Енеїди", зорганізував 5-й полк, але, коли прийшлося виступати в похід, він відмовлявся йти з пол­ком і просив, щоб його звільнили з того обов'язку тому, що сам він не багатий і мав стареньку маму під своєю опікою. А в цілому у його полку не було ані одного старшини. Щойно пізніше вдало­ся йому приєднати двох старшин, та й то нижчого рангу, які піш­ли з полком в похід. Подібний стан існував і в усіх інших полках, як козацьких, так і ополченських. Лобанов-Ростовський звертався до дворянства окремим закликом, щоб вони голосилися до війська, й обіцяв відповідні привілеї2. Але й то не дало задовільних наслід­ків. Так виглядав російський патріотизм у шляхти-дворянства Лі­вобережної України.

1 Переяславський О. Українська збройна сила в Наполеонівських війнах 1812-1814 pp.

- С. 45.

* Совєтська історіографія намагалася представити це як вияв патріотизму до Росіі^ тобто до держави, якої володарі обернули їх у панських кріпаків-невільників.

2 Переяславський О. Українська збройна сила в Наполеонівських війнах 1812-1814 pp.

- С. 31-32.


 




Згідно з розпорядженням формування кінно-козацьких полків за­кінчилося в останні дні серпня, чи радше на початку вересня за новим календарем, і незабаром Полтавські полки вирушили на Чернігівщи­ну, щоб з'єднатися з Чернігівськими полками. Справа старшинського складу далі була не наладнана й у зв'язку з тим фельдмаршал Кутузов писав Лобанову-Ростовському, що "в усіх малоросійських козацьких полках, що тепер прибули до армії, якою я командую, майже зовсім без офіцерів, ба навіть унтерофіцерів замало"1.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 313 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2507 - | 2379 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.