Статутний капітал, як визначено у П(С)БО-2 «Баланс» – зафіксована в установчих документах загальна вартість активів, які є внеском власників (учасників) до капіталу підприємства.
Умови та мінімальний розмір статутного капіталу визначається згідно з Законом України «Про господарські товариства».
Реєстрація АТ, ТОВ здійснюється відповідно до порядку, встановленого Положенням про держреєстрацію СПД. Але починати облік майбутнього власного капіталу необхідно ще до моменту держреєстрації АТ, ТОВ.
В акціонерних товариствах статутний капітал на момент створення не може бути менше суми еквівалентної 1250 мінімальним заробітним платам, а ТОВ – не менше суми, еквівалентної 100 мінімальним заробітним платам.
Сума статутного капіталу ділиться на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості і несе відповідальність за зобов’язання тільки майном товариства. Сума статутного капіталу, відображена у фінансовому обліку і звітності, повинна дорівнювати загальній номінальній вартості випущених акцій, вказаній в установчих документах.
Бухгалтерський облік статутного капіталу починається з моменту реєстрації підприємства в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України і припиняється в день вибуття підприємства з цього реєстру в результаті завершення діяльності, банкрутства, реорганізації тощо.
Статутний капітал господарських товариств формується за рахунок внесків його учасників та засновників.
Форми внесків до статутного капіталу:
– грошові кошти, в тому числі в іноземній валюті;
– цінні папери;
– будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності;
– права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, авторські права тощо;
– інші матеріальні права, у тому числі на інтелектуальну власність.
Не можуть використовуватись як внески до статутного капіталу:
– бюджетні кошти;
– кошти, отримані в кредит;
– засоби, отримані під заставу.
Вартість майна та об’єктів інтелектуальної власності, що передається до статутного капіталу, визначається за взаємною згодою засновників (якщо відсутні документи про підтвердження їх вартості), про що складається протокол засновницьких зборів. Якщо засновники не можуть прийти до спільної думки з оцінки майна, то проводиться експертна оцінка майна у бюро технічної інвентаризації або в торгово-промисловій палаті.
Аналітичний облік ведеться за видами капіталу по кожному акціонеру. Тут повинні відображатися відомості про номінальну й емісійну вартість приналежних акціонеру акцій, про суму заборгованості по внесках, про зміну розміру його частки в статутному капіталі, про форму, у якій внесені його внески, про їхню оцінку, відповідно до установчих документів і ін.
Збільшення або зменшення статутного капіталу може здійснюватися в установленому порядку та після внесення відповідних змін в установчі документи підприємства.
АТ може змінювати розмір статутного капіталу згідно з рішенням зборів акціонерів. Збільшення статутного капіталу акціонерного товариства не більше ніж на 1/3 може бути здійснено за рішенням правління за умови, що таке передбачено статутом. Збільшувати статутний капітал товариство має право, якщо всі раніше випущені акції повністю сплачені за вартістю не нижче номінальної.
Збільшення статутного капіталу може здійснюватись шляхом:
— випуску нових акцій;
— обміну облігацій на акції;
— збільшення номінальної вартості акцій.
При збільшенні кількості акцій встановленої номінальної вартості підписка на додатково випущені акції провадиться у тому ж порядку, що і на акції першої емісії, а статутний капітал збільшується за рахунок:
1) додаткових внесків учасників:
2) індексації основних засобів:
3) реінвестування нарахованих дивідендів:
Зменшення статутного капіталу АТ може здійснюватися шляхом:
— зменшення номінальної вартості акцій;
— зменшення кількості акцій існуючої номінальної вартості шляхом викупу їх у власників з метою анулювання.
Питання для самоконтролю:
1. З яких елементів складається власний капітал підприємства?
2. Як розробляється перелік облікових номенклатур власного капіталу?
3. Якими документами оформляється формування статутного капіталу?
4. Як формується статутний капітал акціонерного товариства?
5. Як формується статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю?
6. У яких формах можуть здійснюватись внески у статутний капітал?