Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Філософія доби Просвітництва у Франції і Німеччині.




Під Просвітництвом прийнято розуміти культурно-ідеологічний і філософський рух суспільної думки, зв'язаний з епохою ствердження капіталістичних відносин. Будучи закономірною ступінню в культурному розвитку будь-якої держави, що вступає на шлях індустріалізму, Просвітництво, незалежно від національних особливостей його прояву в тій або іншій країні, відрізняється цілим рядом загальних рис: демократизм, пов'язаний з необхідністю прилучення до культури і знань широких шарів суспільства; раціоналізм, що означає віру в необмежені можливості людського розуму (відповідно Канту, – це "вихід зі стану неповноліття", який є «нездатністю користуватися своїм розумом без керівництва з боку... Май мужність користуватися власним розумом»); історичний оптимізм, віра в прогрес науки і суспільства, у наявність єдиних цілей історичного розвитку.

Філософія доби Просвітництва у Франції й Німеччині цікава своїм здоровим глуздом, гуманістичними пошуками, соціокультурною проблематикою й пафосом. Проте класичної системності, філософської цілісності вона не досягала. Просвітництво лишило людству значну кількість яскравих імен прославлених європейських мислителів.

Просвітництво вперше оформилось у Франції, де його основні риси знайшли вираз з класичною чіткістю і радикальністю, здобули найбільш яскраві і послідовні форми. Зародившись на початку 18 ст., воно розвивалося в обставинах гострої кризи абсолютизму аж до початку французької революції 1789 (скинення монархії і якобінської диктатури).

Біля джерел французького Просвітництва стояли Ж. Мельє, Ш. Монтеск'є, Ф.Вольтер. Із середини 40-х років розгорнули діяльність Ламетрі, Дідро, Кондильяк, Руссо, Тюрго, Гельвецій і Гольбах. Починаючи з цього часу і аж до початку 1780-х ними, разом з невтомним Вольтером, були розроблені основні ідеї просвітницького світогляду: пріоритет розуму як вищої інстанції при вирішенні всіх проблем людського суспільства, вільнодумство й антидогматизм, антиклерикалізм, політичний радикалізм, деїзм. Передові погляди французьких філософів-просвітителів значною мірою визначили зміст просвітницької думки в цілому, зробивши помітний вплив на наступний розвиток філософії.

Шарль Луї Монтеск’є (1689-1755) – філософ права й історії. Політико-правова (на лінії Локка) і природнича теорії. Розділяв позиції деїзму, що розглядає Бога як творця, який діє за об'єктивними законами матеріального світу. Задачею філософії є збагнення причинних зв'язків матерії, що підкоряються законам механіки. "Я почав з вивчення людей і побачив, що вся нескінченна розмаїтість їхніх законів і вдач не викликана єдино сваволею їхньої фантазії. Я установив загальні початки і побачив, що часткові випадки начебто самі собою підкоряються їм, що історія кожного народу випливає із них як наслідок і всякий частковий закон зв'язаний з іншим законом або залежить від іншого, більш загального".

Розмаїтість соціальних законів існує тому, що вони реалізуються внаслідок причин найчастіше об'єктивного характеру. В основному творі "Про дух законів" (1748, попали в "Індекс заборонених книг") спробував пояснити закони і політичне життя різних країн і народів, виходячи з їх природних й історичних умов (теорія середовища). "Багато речей керують людьми – клімат, релігія, закони, принципи правління, приклади минулого, удачі, звичаї; як результат усього цього утворюється загальний "дух народу". Між законами і вдачами є те розходження, що закони визначають переважно дії громадянина, а вдачі – дії людини. Між вдачами і звичаями є те розходження, що перші регулюють внутрішнє, а другі – зовнішнє поводження людини". Монтеск’є дав аналіз правління в умовах республіки, монархії й деспотизму: кожний із трьох типів правління сполучений з розмірами території, займаної даним суспільством (чим більше територія, тим більше шансів на деспотію).

Народ призначає государя в силу договору, і цей договір повинен виконуватися: государ представляє народ так, як угодно народу. "Відомо вже з досвіду століть, що всяка людина, яка має владу, схильна зловживати нею, і вона йде в цьому напрямку, доки не досягне межі". На прикладі англійської конституції у своїй роботі "Перські листи" (1721), яка витримала за один рік 8 видань, мислитель розвивав теорію поділу державної влади на законодавчу, виконавчу й судову, рівноваги різних гілок влади.

Монтеск’є ввійшов у історію суспільної думки Заходу як предтеча соціології, тому що він не намагався системно досліджувати (на відміну від Конта або Маркса) сучасне йому суспільство, оцінюючи його винятково в стилі оцінок політичної філософії того часу. Його ж уважають засновником принципу географічного детермінізму і самої географічної школи.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 362 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2300 - | 2031 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.