Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Інститут Президента та державне управління




 

Інститут президентства поширений більш ніж у 130 країнах, що входять до ООН. В Україні його було введено 5 липня 1991 р. Законом "Про застосування поста Президента Української РСР і внесення змін і доповнень до Конституції (Основного Закону) Української РСР".

Центральною фігурою в інституті президентства є Президент України (термін "президент" (від лат. presidens) означає "той, що сидить спереду"), який за Конституцією визначений як Глава Держави, тобто уособлює державу і державну владу в цілому, а не якісь її гілки.

Президент України є гарантом державного суверенітету, терито-ріальної цілісності, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина. Функції гаранта дотримання Конституції відводиться особливе місце, оскільки вона виявляється у колі обов'язків Президента і є запорукою фундаментальних конституційних принципів: утвердження і забезпечення прав і свобод людини (ст. 3), поділу влади (ст. 6), верховенства права (ст. 8) тощо.

Як Глава Держави Президент виступає у вирішенні внутрішніх проблем країни і від її імені у міжнародних зносинах, у ролі арбітра в разі виникнення непорозумінь між законодавчою і виконавчою гілками влади, забезпечує єдність держави.

Президент виступає в статусі Глави Держави зі значними компетенцій-ними преференціями щодо виконавчої влади. Президента можна віднести до виконавчої влади лише функціонально, у зв'язку з певним обсягом повнова-жень, але він не належить до неї структурно як окрема структурна ланка ор-ганів виконавчої влади.

Президента України обирають громадяни України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п'ять років. Він повинен бути громадянином України. Одна і та ж особа не може бути Президентом України більше ніж два строки підряд.

Конституція України встановлює недоторканність Президента під час виконання ним своїх повноважень.

Президент видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на всій території України.

Президент вносить подання про призначення Верховною Радою України Прем'єр-міністра України за пропозицією коаліції депутатських фракцій Верховної Ради України в термін не пізніше ніж на п'ятнадцятий день після одержання такої пропозиції; вносить подання про призначення на посаду та звільнення з посади за згодою Верховної Ради України Генерального прокурора України, глав дипломатичних представництв України в інших державах і при міжнародних організаціях, вище командування Збройних Сил України, голів місцевих державних адміністрацій за поданням Кабінету Міністрів України.

Президент є Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України, Головою Ради національної безпеки і оборони України.

Основною метою конституційних змін 2004 р. був перерозподіл повноважень між органами державної влади: парламентом — президентом — урядом. Відповідно до цих змін Президент має бути переважно як лідер нації, тобто, не втручаючись у поточне керування, спрямовувати політичний курс держави. Його політичними орієнтирами можуть виступати політичні документи, видані ним у вигляді послань до народу та щорічних і позачергових послань до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України (п. 2 ст. 106).

Діяльність Президента забезпечують дорадчі, консультативні та допоміжні інституції. Серед найважливіших з них — Рада національної безпеки і оборони України та Секретаріат Президента.

Рада національної безпеки і оборони України є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони, який вносить пропозиції Президентові України щодо реалізації засад внутрішньої та зовнішньої політики у сфері національної безпеки і оборони, координує і здійснює контроль за діяльністю органів виконавчої влади в цій сфері у мирний час і в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Секретаріат Президента України є постійно діючим допоміжним органом. Основним завданням Секретаріату є забезпечення на засадах від-критості, гласності та прозорості здійснення Президентом України його повноважень, визначених Конституцією України.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 609 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2285 - | 2212 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.