Сцієнтизм вбачає гідність психологічного дослідження в його суворій науковості на зразок природничих наук — зі з'ясуванням чітких закономірностей, які виражають неухильну повторюваність психічних подій, коли за тих чи інших умов постає лише така, а не інша послідовність дій, станів тощо.
Один з напрямків сцієнтизму є прагматизм. Його родоначальником вважається видатний американський філософ Чарлз Сандерс Пірс (1839-1914).
Основні ідеї прагматизму склалися у Пірса до початку 70-х років і були сформульовані ним у двох статтях - "Закріплення вірування" і "Як зробити наші ідеї ясними".
Історично прагматистський доктрина виросла з полеміки Пірса проти раціоналізму Декарта, зокрема, трьох його основних принципів: методологічного сумніву, інтуїції і критерію ясності і виразності ідей.
Передумову і підстава прагматистський доктрини становить теорія сумніви-віри. Ця теорія спирається на концепцію пізнання і мислення, за якою мислення розглядається як пристосувальна діяльність організму; пристосувальна функція мислення протиставляється пізнавальною.
Наукові відкриття та світоглядно-методологічна криза кінця ХІХ- поч. ХХст.
Розвиток світових виробничих сил наприкінці XIX-початку XX ст. відбувався надзвичайно високими темпами, внаслідок чого збільшився обсяг світового промислового виробництва.
У 1867 р. у Німеччині В. Сіменс винайшов електромагнітний генератор з самозбудженням, яким за допомогою обертання провідника в магнітному полі можна отримувати і виробляти електричний струм. У 70-і рр.. була винайдена динамо-машина, яку можна було використовувати не тільки як генератор електроенергії, але і як двигун, що перетворює електричну енергію в механічну. У 1883 р. Т. Едісон (США) створив перший сучасний генератор.
У 1896-1987 рр.. німецький інженер Р. Дизель винайшов двигун внутрішнього згоряння з великим коефіцієнтом корисної дії.
У 1904 р. англійським вченим Дж. А. Флемінгом була розроблена двохелектродна лампа (діод), яка могла використовуватися для перетворення частот електричних коливань. У 1907 р. американський конструктор Лі де Форест запропонував трьохелектродної лампу (тріод) та ін..
Інтелектуальні пошуки першої половини ХХст.: неокантіанство, неопозитивізм, теологічна філософія.
Неокантіанство – течія ідеалістичної філософії кінця 19 - 1-й третині 20 ст., яке намагалося осмислити основні проблеми філософії на основі оновленої інтерпретації вчення І. Канта. Виникло у 60-х рр.. 19 в. в Німеччині.
Першим поштовхом до Неокантіанства стало ідеалістичне тлумачення фізіології зовнішніх почуттів німецькими фізіологами 19 ст. І. Мюллером (так званий закон специфічної енергії зовнішніх почуттів), М. Ферворна і особливо Г. Гельмгольцем (відчуття як простий знак предмета, не має з ним жодної схожості; апріорний характер закону причинності та ін.).
Неопозитивізм, як філософський напрямок, бере свій початок ще з першої половини ХІХ століття. Його родоначальником був французький філософ Огюст Конт (1798 – 1957). Конт висунув ідею створення нової філософії, відмінної як від матеріалізму, так і від ідеалізму, оскільки, на його думку, останні нічого для науки не дають на зміну їм повинна прийти позитивна філософія або позитивізм.
Основні орієнтації релігійної філософії ХХ ст.: 1) поворот від геоцентризму до антропоцентризму, визнання абсолютної цінності людини; 2) спроба скоригувати релігійну філософію і науку; 3) опора теорії пізнання на такі течії, як герменевтика, структуралізм та ін.; 4) визнання важливості збереження гуманістичної орієнтації культури; 6) екуменістичне зближення релігій як засіб пом'якшення трагічних суперечностей сучасності. Сучасна епоха породжує у теологів та релігійних філософів прагнення оновити традиційні ідеї.