Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сцієнтизм К. Пірса як обґрунтування « Віку Науки».




Сцієнтизм вбачає гідність психологічного дослідження в його суворій науковості на зразок природничих наук — зі з'ясуванням чітких закономірностей, які виражають неухильну повторюваність психічних подій, коли за тих чи інших умов постає лише така, а не інша послідовність дій, станів тощо.

Один з напрямків сцієнтизму є прагматизм. Його родоначальником вважається видатний американський філософ Чарлз Сандерс Пірс (1839-1914).

Основні ідеї прагматизму склалися у Пірса до початку 70-х років і були сформульовані ним у двох статтях - "Закріплення вірування" і "Як зробити наші ідеї ясними".

Історично прагматистський доктрина виросла з полеміки Пірса проти раціоналізму Декарта, зокрема, трьох його основних принципів: методологічного сумніву, інтуїції і критерію ясності і виразності ідей.

Передумову і підстава прагматистський доктрини становить теорія сумніви-віри. Ця теорія спирається на концепцію пізнання і мислення, за якою мислення розглядається як пристосувальна діяльність організму; пристосувальна функція мислення протиставляється пізнавальною.

Наукові відкриття та світоглядно-методологічна криза кінця ХІХ- поч. ХХст.

Розвиток світових виробничих сил наприкінці XIX-початку XX ст. відбувався надзвичайно високими темпами, внаслідок чого збільшився обсяг світового промислового виробництва.

У 1867 р. у Німеччині В. Сіменс винайшов електромагнітний генератор з самозбудженням, яким за допомогою обертання провідника в магнітному полі можна отримувати і виробляти електричний струм. У 70-і рр.. була винайдена динамо-машина, яку можна було використовувати не тільки як генератор електроенергії, але і як двигун, що перетворює електричну енергію в механічну. У 1883 р. Т. Едісон (США) створив перший сучасний генератор.

У 1896-1987 рр.. німецький інженер Р. Дизель винайшов двигун внутрішнього згоряння з великим коефіцієнтом корисної дії.

У 1904 р. англійським вченим Дж. А. Флемінгом була розроблена двохелектродна лампа (діод), яка могла використовуватися для перетворення частот електричних коливань. У 1907 р. американський конструктор Лі де Форест запропонував трьохелектродної лампу (тріод) та ін..

Інтелектуальні пошуки першої половини ХХст.: неокантіанство, неопозитивізм, теологічна філософія.

Неокантіанство – течія ідеалістичної філософії кінця 19 - 1-й третині 20 ст., яке намагалося осмислити основні проблеми філософії на основі оновленої інтерпретації вчення І. Канта. Виникло у 60-х рр.. 19 в. в Німеччині.

Першим поштовхом до Неокантіанства стало ідеалістичне тлумачення фізіології зовнішніх почуттів німецькими фізіологами 19 ст. І. Мюллером (так званий закон специфічної енергії зовнішніх почуттів), М. Ферворна і особливо Г. Гельмгольцем (відчуття як простий знак предмета, не має з ним жодної схожості; апріорний характер закону причинності та ін.).

Неопозитивізм, як філософський напрямок, бере свій початок ще з першої половини ХІХ століття. Його родоначальником був французький філософ Огюст Конт (1798 – 1957). Конт висунув ідею створення нової філософії, відмінної як від матеріалізму, так і від ідеалізму, оскільки, на його думку, останні нічого для науки не дають на зміну їм повинна прийти позитивна філософія або позитивізм.

Основні орієнтації релігійної філософії ХХ ст.: 1) поворот від геоцентризму до антропоцентризму, визнання абсолютної цінності людини; 2) спроба скоригувати релігійну філософію і науку; 3) опора теорії пізнання на такі течії, як герменевтика, структуралізм та ін.; 4) визнання важливості збереження гуманістичної орієнтації культури; 6) екуменістичне зближення релігій як засіб пом'якшення трагічних суперечностей сучасності. Сучасна епоха породжує у теологів та релігійних філософів прагнення оновити традиційні ідеї.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 429 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2396 - | 2209 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.