1. Вивчення будови первинної та вторинної оболонки в клітинах епідерми листка аспідистри.
Виготовити тимчасовий мікропрепарат епідерми листка аспідістри. Провести кольорову реакцію на целюлозу (дія СІ-Zn-І). Розглянути, замалювати 1-2 клітини при великому збільшенні, зробити позначення (рис. 7.1).
Шматочок верхньої епідерми листка аспідистри кладуть на предметне скло в краплю хлор-цинк-йоду і накривають накривним скельцем. Реактив зафарбовує целюлозну оболонку в синьо-фіолетовий колір. При малому збільшенні знайти на зрізі тонші ділянки, де клітини розміщуються в один шар, перевести на велике збільшення і більш детально вивчити будову оболонки. В місці поєднання двох клітин видно тонку суцільну лінію — це середня пластинка, що з’єднує клітини між собою, далі розташована первинна оболонка, від якої до середини клітини розміщена товста вторинна оболонка. У вторинній оболонці добре видимі порові поля і пори.
2. Проведення якісної реакції на лігніфіковані вторинні оболонки.
Виконати кольорову реакцію на визначення хімічного складу клітинних стінок кам'янистих клітин айви дією розчину флороглюцину в 50% спирті та концентрованої соляної кислоти (реактив на лігнін). Спочатку визначити дію реактиву на зрізі оплодня, спостерігати наслідки макрореакції. Потім виготовити тимчасовий мікропрепарат кам'янистих клітин, забарвлених реактивом, розглянути при малому та великому збільшенні. Замалювати декілька клітин (рис. 7.2), зробити висновки.
На оплодні айви звернути увагу на явище природної мацерації клітин (підгниваючи ділянки). При нанесені реактиву на лігнін на поверхню поперечного зрізу оплодня відбувається кольорова реакція - здерев'янілі лігніфіковані оболонки кам'янистих клітин забарвлюються в червоний колір. На тимчасовому мікропрепараті кам'янистих клітин айви спостерігається товсте здерев'яніння, шаруваті оболонки, розгалужені пори, зв'язок сусідніх пор.
3. Проведення якісної реакції на суберинізовані вторинні оболонки.
Виконати кольорову реакцію на визначення хімічного складу клітинних стінок перидерми картоплі дією судану III (реакція на суберин). Виготовити тимчасовий мікропрепарат, розглянути при малому та великому збільшенні, спостерігати дію реактиву. Замалювати декілька клітин (рис. 7.3), зробити висновки.
З бульби картоплі лезом зрізати тонкий шматочок шкірки, приготувати препарат в краплі судану III. При великому збільшенні відмічається зафарбування зкорковілих суберінізованих клітинних оболонок у жовтогарячий колір.
4. Проведення якісної реакції на целюлозні оболонки клітини.
Виготовити тимчасовий мікропрепарат волоконець бавовника. Провести кольорову реакцію на целюлозу (дія СІ-Zn-І). Розглянути, замалювати наслідки кольорової реакції при великому збільшенні, зробити висновок (рис. 7.4).
Тонкий шматочок волоконець вати кладуть на предметне скло в краплю хлор-цинк-йоду і накривають накривним скельцем. Реактив зафарбовує целюлозну оболонку в синьо-фіолетовий колір. При малому збільшенні знайти тонші ділянки, де клітини розміщуються в один шар, перевести на велике збільшення і більш детально вивчити будову оболонки.
Контрольні питання і завдання.
1. Загальна характеристика і хімічний склад клітинної оболонки.
2. Фізичні властивості та біологічна роль клітинної оболонки.
3. Субмікроскопічна будова клітинної оболонки.
4. Будова порового апарату первинної оболонки. Плазмодесми.
5. Пори, їх типи і значення. Будова простих i облямованих пор.
6. Поняття про апопластичний та сим пластичний рух речовин.
7. Вторинні зміни хімічного складу і властивостей оболонки (здерев'яніння, зкорковіння, кутинізація, ослизнення, мінералізація). Біологічне значення вторинного потовщення оболонки.
8. Відміннocmi між клітиною оболонкою i мембраною цитоплазми?
9. Якими реактивами i барвниками можна виявити основні речовини, що входять до складу клітинної оболонки?
10. Використання клітинних оболонок людиною.
Лабораторна робота №8