Клас Павукоподібні –Arachnidа
І. Зовнішня будова Скорпіона строкатого -Butus eupeus та
Сольпуги звичайної - Galeodes araneoides.
Мета. Вивчення зовнішньої морфології представників класу Павукоподібних – Скорпіона строкатого та Сольпуги звичайної.
Матеріал та обладнання. Фіксовані тварини, малюнки і таблиці з зображенням об’єктів дослідження.
1. Об’єкт дослідження. Скорпіон строкатий - Butus eupeus
Хід роботи Розглянути деталі будови Скорпіона. Тіло плискате, поділено на просому, утворену злиттям акрону, 4 головних та 2 грудних сегментів і вкриту хітиновим щитом, та членисте черевце, яке поділяється на широку мезосому із 7 члеників та звужену 5-членікову метасому, яка закінчується здутим тельсоном.
Посередині просоми міститься пара великих медіанних очей; поблизу кожного медіанного щита просоми – по 5 дрібненьких бічних очей. Просома несе 6 пар кінцівок:
1. Хеліцери – невеликі, лежать спереду і над ротовим отвором. Основний членик хеліцери закінчується маленькою клешнею з зазубреними хітинізованими краями. Їх функція – розривання та подрібнення їжі.
2. Педипальпи – шестичленикові. Два дистальних членика перетворились на типову клешню з зазубреними краями. Основні членики несуть щелепні лопаті. За їх допомогою відбувається захоплення здобичі, дотик, жування.
3. Ходильні ноги – їх 4 пари, кожна нога має 7 члеників, закінчується 2 кігтиками. Це спеціалізовані органи руху по твердому субстрату. На основних члениках першої та другої пари – щелепні лопаті.
Кожний сегмент мезесоми із спинного боку вкритий тергітом; стерніти добре виражені тільки на 3-7 сегментах; боки вкриті м’якою хітиновою кутикулою, яка з’єднує тергіти зі стернітами. Сегменти метасоми відрізняються повним злиттям тергітів зі стернітами у вигляді хітинових кілець; зчленування сегментів між собою надзвичайно рухливе. Тельсон несе вигнуту голку, на верхівці якої відкриваються протоки отруйних залоз.
З вентральної сторони. Черевна стінка просоми утворена зближеними та нерухомими тазиками всіх ходильних ніг та педипальп. Всі сегменти мезосоми, крім останнього, мають дуже видозмінені кінцівки. Перший сегмент несе пару невеликих статевих кришечок, які прикривають статевий отвір. Другий сегмент несе гребенеподібні придатки, які властиві лише скорпіонам. Кожний придаток складається зі стрижня та рухомих зубчиків на його задньому кінці. На кожному з 4-х наступних сегментів міститься по парі стигм у вигляді поперечних щілин, які оточені невисоким хітиновим валиком (щілини ведуть в легеневі мішки, гомологи зяброносних кінцівок предкових форм). Між 5-м сегментом метасоми та тельсоном лежить анальний отвір.
Об’єкт дослідження. Сольпуга звичайна - Galeodes araneoides
Хід роботи. Розглянути деталі будови тіла сольпуги. Розчленування тіла сольпуги: пропельтидій (акрон + 4 головних сегмента), 2 вільних сегмента грудей та опістосома з 10 сегментів (довга, більш – менш циліндрична). Тіло вкрите щетинками і волосками.
На передньому краї пропельтидія міститься пара великих очей; вперед від нього видаються розвинені хеліцери. На їх основних члениках сидять клешні з зазубреними краями. Гілки клешнів розміщені в дорзо-вентральному напрямку. За допомогою хеліцер сольпуга риє нори, захоплює та вбиває здобич.
Педипальпи подібні до ходильних кінцівок. Вони виконують функції дотику, приймають участь у русі, захоплюють та утримують їжу. Самці утримують самку при копуляції.
Ходильні ноги довгі, мають 7 члеників, вкриті волосками, закінчуються 2-ма кігтиками. Перша пара коротша за інші та виконує функцію дотику.
Завдання Виконати малюнки скорпіона строкатого та сольпуги звичайної з дорзальної та вентральної сторони. Позначити деталі.
Питання для теоретичної підготовки.
1. Загальний план будови тіла павукоподібних.
2. Сегменти головогрудей та черевця скорпіонів і сольпуг.
3. Особливості розчленованості тіла сольпуг.
4. Хеліцери і педіпальпи скорпіонів і сольпуг, їх походження.
5. Особливості будови ходильних ніг скорпіонів і сольпуг.
Лабораторна робота № 33