Мета. Вивчення будови ротових апаратів комах різних типів.
Матеріал та обладнання. Бінокулярний мікроскоп, світловий мікроскоп, постійні препарати ротових апаратів комах
Хід роботи. З загальним планом будови ротових апаратів знайомляться під бінокулярним мікроскопом, а докладніше їх вивчають під мікроскопом.
1. Ротовий апарат г р и з у ч о – л и ж у ч о г о типу (Джмель Bombus).
Верхня губа – маленька хітинізована складка шкіри у вигляді витягнутої в ширину пластинки з численними волосками. Верхні щелепи – невеликі хітинізовані пластинки, по внутрішньому краю яких проходить жолобок, а на дистальному кінці є широкі виступи (функції – збір та мелення пилку, розминання воску, побудова сотів, захист, тощо). Нижні щелепи дуже витягнуті, кожна складається з маленького основного членика у вигляді надламаної палички та видовженого масивного стовбура; внутрішня лопать редукована, зовнішня – видовжена у формі шаблі, щелепний щупик редукований до маленького 2-членистого придатка. Нижня губа найскладніша за будовою. Вона має маленьке трикутне підпідборіддя та велике видовжене підборіддя, на якому містяться у видозміненому вигляді всі типові частини ротового апарату гризучого типу. Внутрішні лопаті витягнулися і зрослися, утворивши густо вкритий волосками язичок з трикутною ложечкою на кінці. Всередині язичка проходять 2 жолобка, на перерізі він майже круглий. Зовнішні лопаті редуковані і у вигляді маленьких придатків сидять біля основи язичка. Нижньогубні щупики дуже розвинені, 4-членикові: основний – найдовший, 2-й – вдвічі коротший, 3-4 – зовсім маленькі. Щупики є органом прийому їжі.
2. Ротовий апарат к о л ю ч е - с и с н о г о типу (Комар).
На препараті видно голову з фасетковими очима та довгими антенами з численними щетинками. Ротовий апарат відрізняється різко видовженими частинами.
Найкраще помітна коричнева, вкрита волосками нижня губа, яка втратила членистість і перетворилася на вузький жолобок. На кінці вона роздвоєна і несе горбики з чутливими волосками, якими комаха намацує місце уколу. Щупики атрофовані. Верхня губа перетворилася на тонку довгу трубочку з косо зрізаним та загостреним кінчиком; у спокої вона міститься у жолобку нижньої губи. В трубці, утвореній губами, лежить 5 тонких колючих щетинок. Чотири з них – плескаті з загостреними та дрібно зазубреними кінцями – пара верхніх та пара нижніх щелеп, п’ята – гіпофаринкс – хітинизований виріст нижньої поверхні ротової порожнини. На препараті ще можна побачити коричневі 3-членікові щелепні щупики. Робоча частина ротового апарату – верхня губа та колючі щетинки.
3. Ротовий апарат с и с н о г о (с м о к т а л ь н о г о) типу (Метелик).
На препараті видно голову з великими фасетковими очима та довгими членистими антенами. Основна частина ротових органів – сисний хоботок, утворений зовнішніми лопатями нижніх щелеп, які надзвичайно розрослися; внутрішні лопаті редуковані. Кожна зовнішня лопать є довгим жолобком; складені до купи та скріплені хітиновими гачечками, вони утворюють довгу трубочку. Всі інші частини ротового апарату редуковані: верхня губа та верхня щелепа ледь помітні, нижня – до невеликої нерозчленованої трикутної пластинки (добре розвинені лише 3-членикові нижньогубні щупики).
4. Ротовий апарат л и ж у ч о г о т и п у (Муха).
На препараті добре видно масивний хоботок (нижню губу), який на кінці розділяється на 2 дольки губи – лабеллули з хітиновими реберцями та жолобками (псевдотрахеї). Жолоб хоботка зверху прикритий верхньою губою, яка щільно до нього притиснута. В утвореному таким чином каналі лежить язик, пронизаний по осі слинною протокою. На скаті основи хоботка є нижньощелепні щупики. Хоботок надзвичайно рухливий.
Завдання. Виконати малюнки чотирьох типів ротових апаратів комах, позначити їх складові частини.
Питання для теоретичної підготовки.
1.Ротові апарати комах як єдине функціональне ціле.
2.Типи ротових апаратів комах, їх складові.
Лабораторна робота № 32