Комплект ДК-0,2 призначений для вимірювання доз гамма-випромінювань, одержаних людьми при роботі з радіоактивними речовинами або при перебуванні на забрудненій місцевості. До комплекту ДК-0,2 входять: 10 дозиметрів ДК-0,2 і зарядний пристрій ЗД-6.
Дозиметр вимірює експозиційні дози гамма-випромінення від 0 до 200 мР у діапазоні енергій від 0,084 до 2 МеВ за відсутності бета-випромінення з енергією вище 0,6 МеВ в інтервалі температур від –20 до +35 °С.
Похибка вимірювання дозиметра в нормальних умовах (температура навколишнього середовища 20 ± 5 °С, атмосферний тиск 100 ± 4 кПа (750 ± 30 мм рт. ст.), відносна вологість повітря 65 ± 15 %) не перевищує ± 10 % від кінцевого значення шкали.
Саморозряд дозиметра не повинен перевищувати:
а) в нормальних умовах за 24 години 2 поділки;
б) в умовах температури –20 °С за 4 години – 2 поділки;
в) в умовах відносної вологості 95 % при температурі +20 °С за 48 годин – 3 поділки.
Дозиметр встановлюється на нуль з допомогою зарядного пристрою ЗД-6 або іншого пристрою, що забезпечує плавну зміну постійної напруги в межах від 180 до 250 В.
Конструкція дозиметра ДК-0,2 показана на рис. 3.8.
1 – окуляр; 2 – шкала; 3 – корпус; 4 – камера іонізації; 5 – скляна нитка;
6 – електрод; 7 – ізолятор; 8 – обмежувач; 9 – діафрагма; 10 – оправа
захисна; 11 – контакт; 12 – об’єктив; 13 – корпус;
14 – тримач
Рисунок 3.8 – Будова дозиметра ДК-02
Циліндричний корпус (3) є зовнішнім електродом іонізаційної камери. Іонізаційна камера (4) пресується з струмопровідного прес-порошку, ізолятор (7) має високі ізоляційні властивості. Внутрішній електрод (6) виготовляється з алюмінієвого дроту і в місці кріплення скляної нитки має U- подібну форму. Скляна нитка (5) кріпиться до U- подібного електрода у двох точках. Скляна нитка з електродом у зібраному вигляді платинується методом катодного розпилення, утворюючи струмопровідну систему з великою механічною стійкістю. Відліковий механізм складається з окуляра (1), об’єктива (12) і шкали (2). Шкала має 20 поділок. Ціна однієї поділки відповідає 10 мР.
Зарядна частина дозиметра – це контактна група, яка складається з обмежувача (8) і діафрагми (9) із контактом (11). При натисканні на дозиметр у зарядному гнізді контакт (11) замикає ланцюг: стержень зарядного гнізда, контакт (11), внутрішній електрод (6).
Корпус дозиметра закритий захисною оправою (10) для захисту діафрагми від забруднення. Для кріплення дозиметра до одягу на корпусі є пружинний тримач (14).
Конденсатор, утворений камерою і внутрішнім електродом, заряджається до певного потенціалу. При впливі гамма-випромінення в робочому об’ємі камери повітря іонізується і потенціал камери зменшується. Зменшення потенціалу камери пропорційне експозиційній дозі опромінення, тому, вимірюючи зміну потенціалу, можна судити про одержану дозу опромінення.
Зміна потенціалу камери проводиться з допомогою мініатюрного електроскопа, що вмонтований в середину дозиметра. Відхилення рухомої системи електроскопа (платинованої нитки) вимірюється за допомогою відрахункового мікроскопа зі шкалою, яка градуйована в мілірентгенах.
Підготовка до роботи і порядок роботи дозиметра ДК-0,2 аналогічні дозиметру ДКП-50А і ІД-1.