Переносний мікрорентгенметр ПМР-1 використовують для вимірювання потужності дози γ-випромінення в діапазоні від 0 до 5000 мкР/с
(0–18 Р/год).
У системі цивільного захисту мікрорентгенметр можна застосовувати для ведення радіаційної розвідки до рівня не більше 18 Р/год. Живлення приладу від батареї.
Радіометр РУП-1
Радіометр РУП-1 – це універсальний прилад, призначений для виявлення і вимірювання ступеня забрудненості α- і β-активними речовинами поверхні й визначення потужності дози γ-випромінення в широких діапазонах.
Діапазон вимірювання α -випромінення від 0,5 до 20 000 част./(хв∙см2), β -випромінення від 5 до 50 000 част./(хв-см2),
γ-випромінення для датчика 1 – від 0,2 до 1,000 мкР/с, для датчика 2 – від 0,2 до 10 000 мкР/с.
Живлення приладу від мережі змінного струму напругою 220 В або від акумулятора чи гальванічної батареї.
Прилад РУП-1 у системі ЦО можна застосовувати для ведення радіаційної розвідки за потужності дози випромінення до 36 Р/год.
Бета-гамма радіометр ГБР-3
Бета-гамма радіометр ГБР-3 призначений для вимірювання забрудненості β-частинками поверхонь, а також потужності дози γ -випромінення. Діапазон вимірювань β-частинок від 100 до 1 000 000 розпадів /(хв∙см2), γ -випромінення від 0,2 до 2000 мР/год.
Наявність автоматичної компенсації γ -фону до 200 мР/год (0,2 Р/год) дає можливість вимірювати забрудненість особового складу формувань, техніки. Живлення приладу від гальванічних батарей або від акумуляторів.
У системі ЦО прилад ГБР-3 можна застосовувати для ведення радіаційної розвідки в широкому інтервалі потужності дози γ -випромінення до 100 Р/год. Цей прилад можна використовувати замість приладів ДП-5А, ДП-5Б і ДП-5В.
3.6.6 Радіометр бета-гамма випромінювання «Прип'ять»
Радіометр бета-гамма випромінювання "Прип'ять" призначається для індивідуального і колективного користування при вимірі потужності еквівалентної (експозиційної) дози гамма-випромінювання, щільності потоку бета-випромінювання і об'ємної (питомої) активності в рідких і сипучих речовинах.
Діапазони виміру для: фотонного іонізуючого випромінювання – від 0,1 до 199,9 мкЗв/г; щільності потоку β-випромінювання – від 10 до 19,9∙103 см-2·хв; питомої (об'ємної) активності β-випромінювання ізотопів в рідких і сипучих речовинах – від 1,4∙10-5 до 3,7∙10-3 Бк/ кг (Бк/л) або 2∙10-5 …1,1∙10-7 Кі/кг (Кі/л). Час встановлення робочого режиму до 5 секунд, а час встановлення показників за вибором оператора – 20 с; 200 с при виміру потужності еквівалентної дози і щільності бета-часток; 10 хв. і 100 хв. при виміру питомої активності.
Живлення прибору від елементу типу "Крона" або "Корунд", а також зовнішнього джерела напругою від 4 до 12 Вольт. Час безперервної роботи від мережі перемінного струму не менше 24 години. При автономному живленні не більше 6 годин. Маса прибору – 0,25 кг.
У системі ЦО використовують також переносні прилади такі, як універсальний бета-гамма радіометр "Звезда", радіометр-сигналізатор "Сигнал" універсальний бета-гамма радіометр "Луч-А", радіометр РПП-1, пошуковий радіометр СРП-2, "Бета" і прилад КРБ-1 та інші.
.
Прилади контролю дози радіоактивного опромінення
Прилади індивідуального дозиметричного контролю (ІДК) призначені для визначення отриманої людиною дози опромінення за певний період часу у воєнний період і в екстремальних ситуаціях мирного часу. Зберігають і видають їх служби цивільного захисту за місцем роботи.
Всі прилади ІДК поділяються на два види: прямопоказуючі – показання знімаються безпосередньо; без шкали індикації ("сліпі") – показання знімаються на спеціальних пристроях і, як правило, в стаціонарних умовах.
Крім цього, індивідуальні дозиметри поділяються за: методом індикації, типом датчиків, конструктивними особливостями, призначенням, видами реєстрованих випромінювань, доз, діапазоном доз.