Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття державного апарату




Основними функціями будь-якої держави в різні історичні часи залишаються ті напрямки її діяльності, що спрямовані на реалізацію публічної влади в масштабах усього суспільства, здійснення від імені держави управлінської діяльності. Відповідно голо­вним інститутом, який уособлює та представляє державу, є державний апарат.

Державний апарат — це сукупність державних органів, їх ланок і підрозділів, уповноважених безпосередньо здійснювати державну владу та управління, які спираються у своїй діяльності на можливість застосування примусу

Поняття державного апарату є узагальнюючим, тобто на основі певних спільних ознак охоплює всю сукупність різноманітних за конкретним спрямуванням діяльності державних органів.

Характерними ознаками державного апарату є:

- державний апарат є основним інститутом держави, представником державної влади у відносинах з населенням;

- державний апарат наділений державно-владними повноваженнями, безпосередньо уповноважений їх здійснювати;

- державний апарат є складною системою органів, що передбачає поділ на відокремлені ланки та підрозділи як за функціональним критерієм – на гілки влади, так і за ієрархічними ознаками – на вищі та нижчі органи тощо;

- первинним елементом державного апарату, з якого складається уся система державного апарату, є державний орган;

- у державному апараті працюють на постійних засадах професійно підготовлені кадри – державні службовці;

- державний апарат як система формується і функціонує на основі єдиних принципів організації і діяльності;

- державний апарат функціонує в межах і порядку, встановлених законодавством, тобто в певних правових формах;

- державний апарат у своїй діяльності спирається на можливість застосування примусу.

Державний орган — це структурно виокремлений, внутрішньо організований колектив державних службовців, які посідають визначені законодавством посади, наділені відповідною компетенцією для виконання певних владно-управлінських функцій і завдань держави.

Державний орган є первинним структурним елементом державного апарату, оскільки саме з державних органів складаються його окремі ланки і підрозділи, вся система державного апарату як цілісного явища.

Види державних органів:

1. Залежно від соціальної природи:

- первинні - створюються шляхом безпосереднього волевиявлення народу, якщо народ визнається джерелом державної влади, або успадкуванням, якщо джерелом влади вважається монарх. Первинним державним органом за умов республіканського правління є парламент, ним може бути президент, якщо його обирає безпосередньо народ.

- вторинні – утворюються первинними, є похідними від останніх і їм підзвітні. Наприклад, згідно з Конституцією України Верховна Рада України призначає Прем'єр-міністра України, Міністра оборони України, Міністра закордонних справ України, інших членів Кабінету Міністрів України, Голову Антимонопольного комітету України, Голову Державного комітету з питань телебачення та радіомовлення України, Голову Фонду державного майна України, Голову Служби безпеки України, інших керівників центральних органів державної виконавчої влади та посадових осіб.

2. Залежно від функціонального спрямування:

- органи законодавчої влади - парламент, який може бути однопалатним або двопалатним;

- органи виконавчої влади – здійснюється урядом, який при парламентському правлінні очолює прем'єр-міністр, а за умов президентського – президент;

- органи судової влади - їм належить виключне право на здійснення правосуддя.

Функції глави держави в республіці здійснює президент, а в монархіях – монарх (король, емір тощо). В деяких країнах (Франція) на президента як главу держави конституційно покладаються арбітражні повноваження щодо узгодження діяльності відповідних гілок влади.

3. За територією:

- центральні – в Україні, наприклад, до центральних державних органів слід віднести ті, повноваження яких поширюються на всю її територію, — Верховну Раду України, Президента України, Кабінет Міністрів України тощо;

- місцеві - місцеві державні адміністрації, місцеві суди та ін.

За умов федеративного устрою:

- федеральні органи;

- органи суб'єктів федерації.

4. Залежно від способу утворення:

- виборні – парламент;

- призначувані - кабінет міністрів;

- успадковані – монарх.

5. Залежно від особового складу:

- одноособові – президент, генеральний прокурор;

- колегіальні - ухвалюють рішення і вступають у правові відносини лише як певні колективи державних службовців (парламент, уряд).

Кожний державний орган для здійснення своїх функцій і вирішення завдань наділяється компетенцією. Компетенція — це окреслений законодавством певний обсяг повноважень, обов'язків та прав державного органу. Компетенція державного органу встановлюється конституцією або відповідним актом законодавства, залежить від характеру функцій та завдань, для виконання яких створено цей орган, а також його місця в системі державного апарату. Державні органи не можуть ухилятися від реалізації своєї компетенції, але водночас не мають права виходити за її межі. При цьому державно-владне повноваження має бути завжди конкретним за змістом і законодавчо обмеженим за обсягом.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 689 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2349 - | 2104 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.